Өсімдіктердегі ұрықтану туралы түсінік және зиготаның түзілуі. Қосарлы ұрықтану. Қосарлы ұрықтанудың биологиялық маңызы. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ: 7.4.С Көбею | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Абажанов Әділжан Ертағынұлы | |||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тықырыбы | Өсімдіктердегі ұрықтану туралы түсінік және зиготаның түзілуі. Қосарлы ұрықтану. Қосарлы ұрықтанудың биологиялық маңызы. | |||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Айқас және өздігінен тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: қосарлы ұрықтану туралы түсінік қалыптастырады; Кейбір оқушылар: айқас тозаңданудың артықшылықтарын сипаттай алады. | |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар: Оқушылар қосарлы ұрықтану және тозаңдану туралы ұғымдарды түсіндіре алады. Пән лексикасы және терминология: жұмыртқа жасуша , жатын, аналық, аталық, тозаң, орталық жасуша, жеміс т.б Көбею, қосарлы ұрықтынау, жұмыртқа жасуша, вегетативті көбею, жыныссыз көбею, тозаңдану, тозаң,эндосперм, аналық,аталық, жынысты көбею, жатын, тозаң. Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы:
| |||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар | География, экология, қоршаған ортаны қорғау т.б | |||||||||||||||||||||||||||
Құндылыктар | Сыйластық Гүлді өсімдіктердің ұрықтануын талдау барысында сыныптастар өзара пікірлер тындауға дағдыланады; Достық Бірлескен түрде жұмыс жасау барысында достық қарым-қатынастар мен сабарлылыққа қалыптасады; Жалпыхалықтық «Мәңгілік ел» идеясы Оқушылардың зияткерлік, бәсекеге қаблеттілік дағдыларымен қоса болашақ дені сау ұрпақ қалыптастыру; | |||||||||||||||||||||||||||
АКТ-мен байланыс
| Интерактивті тақта , Kомпьютер, Power Point | |||||||||||||||||||||||||||
Алдын-ала білімдер | Оқушылар біледі: Ұрықтану барлық тірі ағзаларға тән құбылыс екендігін (6 сынып) Тозаңданудың түрлеріне нақты анықтама бере алады (6 сынып) | |||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жұмыс | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||
0 - 3 | Ынтымақтастық атмосферасын құру «Зерек оқушы» Сілметемеге өтіңіз: http://bilimland.kz/kk/#lesson=12640 «Миға шабуыл» Қалай ойлайсыздар ? Бүгінгі тақырып қандай болмақ ? | Интернет желісі, ноутбук, т.б | ||||||||||||||||||||||||||
6-12 | Сабақтың мақсаты айтылады. (Тж) Оқушыдан тозаңданғаннан соң болатын нәтижені сұраңыз. Гүлді өсімдіктерде ұрықтану қалай жүретінін сұраңыз. «Топтық жұмыс» Ойланып шешімін ұсыныңыздар: Гүлді өсімдіктерде ұрықтану қалай жүреді? Қорапшада бүгінгі тақырыпқа сәйкес 2 зат жасырылған. Оның бірі өсімдіктің көбею мүшесі, екіншісі көбею үдерісінің нәтижесі. Қорапта не жасырылған ? | Нұсқаулар парағы | ||||||||||||||||||||||||||
13-16 17-25 26-30 31-35 36-43 | (Жж) «Жұптық жұмыс» Гүлдің негізгі бөліктерін атаңыз Оқушыларға гүлдің бөліктерін атауды ұсыныңыз, содан соң тозаңдану ұғымана анықтама жазады. (Ж) «Жеке жұмыс» Сілтемеге өтіп мәліметтерді оқып шығыңыз 1.Гүлді өсімдіктердің ұрықтануы 2.Жабық тұқымдылардың ұрықтануы (Тж) «Топтық жұмыс» Оқыған мәліметті пайдалана отырып ұрықтану ұғымына қандай қорытынды жасадыңыздар ?
Қосарлы ұрықтану туралы бейнеролик ұсыныңыз (Жж) Жұптық жұмыс Қосарлы ұрықтанудың ашқан ғалым және оның маңыздылығы туралы әңгімелеңіз Оқушылар қорытындысы: (К) Барлық сынып айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңдануды салыстырады. Артынша шағын топтарда бір-бірінен артықшылықтарын атайды. (Жж) Топтық жұмыс Айқас және өздігінен тозаңдануды салыстырыңыз. (Ж) Жеке жұмыс Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары |
| ||||||||||||||||||||||||||
44-45 | Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісінде: Мен бүгін білдім.... Мен бүгін сезіндім.. Мен келесі сабақта білгім келеді..............-деген сөйлемдерді аяқтап жазады. Үй тапсырмасы: Өсімдіктердегі ұрықтану туралы түсінік және зиготаның түзілуі. Қосарлы ұрықтану. Қосарлы ұрықтанудың биологиялық маңызы. | |||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз? | Пәнаралық байланыстар Денсаулық және қауіпсіздік Құндылықтармен байланыс (тәрбиелейтін элемент) | ||||||||||||||||||||||||||
Бірнеше оқушыға парақтағы көптеген нұсқауларды таратуға болады. Талдау сұрақтары қосымша сұрақтарды қамтиды. Бірнеше сыныппен, түрлі топтармен қосарлы ұрықтануға ғана тоқтала кетуге болатын еді – кейбір сыныптар қосымша тапсырманы толтыруы мүмкін. | Сұрақтарға жауап формативтік бағалауды қамтамасыз етеді. Оқушылардың түсінгендігін анықтау үшін практикалық бөлімде оқушыларға сұрақ қою қажет. | |||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? |
С = бүкіл сыныпты оқыту
Тж = топтық жұмыс
Ж = жеке жұмыс
Э = эксперимент
Д = мұғалімнің көрсетуі
T = мұғалімнің түсіндіруі
Жж = жұптық жұмыс
ҚБ = қалыптастырушы бағалау
= қауіпсіздік ережелері ьойынша кеңес
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?