Гүл құрылысы. Тозаңдану түрлері. Гүлдеу және тозаңдану. Тозаңдану түрлері. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.4С Көбею | Мектеп: Қызылорда қаласы ХББ НЗМ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шажанбаева С.Е. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Гүл құрылысы. Тозаңдану түрлері. Гүлдеу және тозаңдану. Тозаңдану түрлері (өздігінен, айқас, жасанды). | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.3 айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:
Қатысушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқытудың тілдік мақсаты: Оқушылар орындай алады: Оқушылардан суретте көрсетілген тозаңдану түрін сипаттауды және тозаңдану түрлерінің кемінде үш артықшылығы мен кемшілігін жазады. Сонымен қатар айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңданудың артықшылығы мен кемшілігінің сәйкестігін анықтайтын болады. Пәнге тән лексика мен терминология:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Айқас тозаңдану бұл өсімдіктің тозаңды …-дан …-ға беруі. Айқас тозаңдану … білдіреді. (түрлердің саналуандығы). Айқас тозаңдану кезінде тозаңға өсімдіктен өсімдікке жылжу үшін жол керек Өздігінен тозаңдану - бұл өсімдіктің тозаңды …-дан …-ға тасымалдауы. Ол жәндіктерді еліктіруге энергия шығынын қажет етпейді . Өздігінен тозаңданатын өсімдіктер өзін тозаңдандыратын жәндіктер жоқ жерлерде өсе алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| «Мәңгілік ел» құндылығы: Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім Мектеп құндылығы: Ынтымақтастық – жарқын болашақ үшін бірлесу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | География пәні: Табиғат зоналарды сипаттау және салыстыру оқу мақсаты бойынша өсімдіктердің таралуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушыларға презентация арқылы ақпарат беріледі. Ғаламтордың көмегімен тапсырмалар орындайды және тақырыпқа қатысты мәліметтерді жинақтайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар көбеюдің барлық тірі ағзаларға тән қасиет екендігін және жыныс жасушаларының бар екендігін біледі. 6 сынып «Биология» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 мин 5-10мин | І Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен шаттық шеңбер құру арқылы оқушылардың арасында татулық атмосферасын құру. Миға шабуыл
А) Оқушылармен бірге оқу мақсатын анықтау Б) Проблемалық сұрақ – Өсімдіктерге не себепті гүлдейді – Неліктен өсімдіктер гүлдеген уақытта жәндіктер көп болады? Жеке жұмыс: 1.«Мылқау суреттен» тозаңдануға қатысатын гүлдің бөліктерін белгілейді 2. Оқушылар гүлдің құрылысының микропрепаратын микроскоп көмегімен қарайды | С = барлық сыныпты оқыту ТЖ = топтық жұмыс Ж = жеке жұмыс Э = оқу эксперименті Д = мұғалімнің демонстрациясы T = мұғалімнің түсіндіруі ЖЖ = жұптық жұмыс ҚБ = қалыптастырушы бағалау = қауіпсіздік техникасы бойынша кеңестер lesson=12640 https://www.slideshare.net/vanhoutd/learn-the-main-parts-of-a-flower-and | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10-13 мин 13-23
23-27
| (Т) Оқушыларға айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңданудың анықтамалары дұрыс жазылған және дұрыс емес бірнеше анықтама берілген үлестірмелерді таратылады. Олардың дұрыс анықтаманы табуларын сұралады. (С) Айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңданудың арасындағы айырмашылықты бүкіл сыныппен талқылайды Топтық жұмыс Оқушылар екі топқа бөлінеді: 1 топ. Өздігінен тозаңданатын өсімдіктер 2топ. Айқас тозаңданатын өсімдіктер Топтық жұмысты бағалау критерийлері:
Жұптық жұмыс. (Т/ҚБ) Оқушылар жұбына айқас тозаңданудың артықшылықтарының тізімін жазады. Оқушылар жұптары жауаптарын өзге жұптардың жауаптарымен салыстырып, тексереді. | Айқас және өздігінен тозаңдануды салыстыру: http://www.diffen.com/difference/Cross_Pollination_vs_Self_Pollination Тозаңдану жолдарының анимациясы: http://study.com/academy/lesson/what-is-pollination-in-plants-definition-types-quiz.html
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 27-37
37-40 | (ҚБ) Оқушылардан өздігінен және айқас тозаңданудың сызбаларын құрастыруды сұралады Оқушылар құрастырған сызбаларын өзара салыстырып, қателерін түзете алады. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма беру. Жергілікті жердің өсімдіктерін анықтайды және тозаңдану түрлерін ажыратады. | ҚБТ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар өздігінен және айқас тозаңданудың сызбаларын құрастыру кезінде олардың айырмашылықтары мен артықшылықтарын жаза алады. | Оқушыларға жабық және ашық сұрақтар қойылады Мұғалім оқушыларды ауызша бағалайды. Топтық жұмысты оқушылар критерийлер арқылы бағалайды. Жұптық жұмыста оқушылар айқас тозаңданудың артықшылықтарының тізімін өзара бағалайды. Оқушылардың сызбаларының құрастыруы бағаланады | Денсаулық сақтау технологиялары. Микроскоппен, заттық шыны, микропрепаратпен жұмыс жасағанда абай болу. Сабақ барысында белсенді оқыту әдістерін қолданудан бұрын оқушының көңіл күйлеріне назар аудару | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?