Генетикалық ақпаратты сақтаушы және тасымалдаушы ДНҚ жайлы түсінік. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ:

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Генетикалық ақпаратты сақтаушы және тасымалдаушы ДНҚ жайлы түсінік

Оқу мақсаты

  • Хромосомадағы генетикалық ақпараттың ДНҚ ролін түсіндіру

 Сабақ мақсаты

Оқушы біледі:

  • Генетикалық материал ,ДНҚ,нәруыз түсініктерін.
  • Хромосомадағы ДНҚ ролін.

Оқушы түсінеді:

  • ДНҚ қос спиралін.
  • Жасушаның бөлінуі арқылы ағзаның өсуі.

Оқушы жасай алады:

  • Белгілерді сақтау және берудегі ДНҚ маңызын түсіндіреді.

 Бағалау критерийі

  • Хромосомадағы ДНҚ ролін көрсетеді ,сипаттайды.
  • ДНҚ қос спиралін көрсетеді.
  • Жұмысты талдайды қорытынды жасайды.

 Тілдік мақсаттар

Берілген түсініктерді қолданып жазбаша және ауызша түрде сипаттайды,талдайды:ядро, хромосома, генетикалық материал, ген, ДНҚ, қос спираль, нәруыз.

 Құндылықтарды дарыту

Еңбек және шығармашылық.Құрметтеу және ынтымақтастық.

 Пәнаралық байланыс

ДНҚ органикалық зат екендігін қарастыруда химия пәнімен байланысады

АКТ қолдану

Ғаламтор деректерімен жұмыс жасау.

Жоспар

мерзімі

Сабақтағы іс-әрекет

Ресурстар

2 мин

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.Сәлемдесу.

Сергіту.

Оқушыларға ДНҚ моделі ,суреттер беріледі.ДНҚ және хромосоманың суреттері.Сұрақ қойылады.:

  • Сурет пен модель қаншалықты байланысты болады? Неліктен осылай ойлайсыз?

Оқушылармен сабақ тақырыбын мен мақсатын бірлесіп ашу.

http://www.yaklass.ru/p/biologia/obschie-biologicheskie-zakonomernosti/tcitologiia-nauka-o-kletke-17330/khimicheskii-sostav-kletki-16040/re-caf315ed-e495-4e5a-97f7-404a2d034ea3

Презентация

8 мин

12 мин

3 мин

Түсіну

Тұқымқуалаушылық ақпарат жасушаның қай бөлігінде орналасады?

(мүмкін болатын жауап: ядрода,ДНҚ молекудасында)

Бейнебаян қарау «Что такое ДНК?» с 0,34мин -1,38мин

Мұғаліммен бірлесіп талдау жасау.

Өзара бағалау. оқушы-оқушы.

Бейнебаяндағы информациядан ДНҚ құрылымы қызметі мен комплементарлық принципіне назар аудару талдау.

.

Тапсырма:

Әр түрлі материалдардан ДНҚ моделін жасау (Лего-конструктор, кәмпиттер, түрлі түсті қағаздар, ДНҚ моделі)

Топтағы жұмыс:

Оқушыларды топтарға бөлу

1 топ – түсті қағаздан ДНҚ моделі

2 группа – әр түрлі кәмпиттен ДНҚ моделі

3 топ – конструктордан ДНҚ моделін жасау

-кейбір оқушыларға бөлшектенген ДНҚ моделін қайта жинап алу тапсырмасын беруге болады.

Жұмыс нәтижесінде оқушылар өздерінің ДНҚ моделін көрметеді.таныстырады.

https://yandex.kz/video/search?p=2&filmId=8670102038954176660&text=%D0%92%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE%20%C2%AB%D0%A3%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%20%D0%94%D0%9D%D0%9A%C2%BB&noreask=1&path=wizard

Конструктор Лего, кәмпиттер, түрлі түсті қағаздар желім т.б.

ДНҚ моделі

8 мин

Қалыптастырушы бағалау жұмысын орындау

ҚБП

2 мин

Рефлексия

Сабақта еске сақталынды?

Неліктен?

 

Қосымша мәлімет

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Барлық оқушылар:

ДНҚ құрылымын біледі,модельдей алады

Көпшілік оқушылар:

Комплементарлық принципті түсінеді де түсіндере алады,талдайды.

Кейбір оқушылар:

Тұқымқуалаудағы ДНҚ маңызын түсіндіре аладды талдайды.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді

Бағалау жоспарланған бағалау критерийлері және қалыптастыру бағалау жұмысы арқылы жүргізіледі. Жұптық немесе топтық жұмыс жасаған кезде өзара бағалауды қосымша қарастыруға болады.Сабақ соңында өз-өзін бағалауы тиімді болады.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Интеракиивті тақтаны қажет уақытында қосып отыру.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма?

Оқушылар бүгін нені үйренді?

Сыныпта қандай атмосфера болды?

Мен жүргізген дифференциация іске асты ма?

Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе?

Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды және неліктен?

Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау).

Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу