Жануарлардың жүйке жүйелерінің типтерін салыстыру. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Координация және реттелу | Мектеп: Nazarbayev Intellectual School, Aktаu | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жануарлардың жүйке жүйелерінің типтерін салыстыру (Диффузды (торлы); Бағаналы; Түйінді; Түтікті). | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
- жануарлардың жүйке жүйелерінің типтерін салыстыру | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Жүйке жүйесінің типтерін анықтау Жануарлардың жүйке жүйесінің түрлерін сипаттау және салыстыру | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Жүйке жүйесінің типтерін анықтайды және сипаттай алады (әр жүйке типіне кем дегенде 1 мысал келтіреді) Жануарлардың жүйке жүйесінің түрлерін салыстырады | ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Оқушылар жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін анықтайды (оқылым, жазылым, айтылым дағдылары) Пәнге қатысты лексика мен терминология: нейрон, импульс, рефлекторлық әрекет, ерікті жауап психика, ми, диффузды (торлы), сатылы, түйінді, түтікті, жүйкелер. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: 1)Жүйке жүйесі қажет……... 2)Жүйке жүйесі құралады ... | ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| құрмет: топтық және жұптық жұмыс кезінде барлық пікірмен санаса білу; өзгелердің пікірін тыңдай білу; орынды ұсыныстар айта білу. ынтымақтастық: бірігіп іздену; бірге талқылау, талдау; жауап нұсқаларынан дұрысын таңдауда ынтымақтастық таныту. ашықтық: өз ойын ашық әрі тиянақты, түсінікті түрде жеткізе білу; ұсынған жауаптарына нақты дәлелдемелер келтіру; қарам-қайшылықтың шешімін іздеуде ұстамдылық тану; еңбек және шығармашылық: тақырып көлемінде шектеліп қалмау; қосымша дереккөздерін ерінбей іздеу; өз білімін тереңдетуге күш салу.
| ||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Салауаттану пәнімен байланыс мінез-құлықтағы ерекшеліктерді сипаттау барысында, адамның жас ерекшеліктеріне байланысты | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сабақта оқушылардың АКТ құзыреттіліктері ноутбуктер арқылы интернет желісінен ақпараттар, графиктер қарау арқылы жүзеге асырылады. | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
0-5 минут | І. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Бейнеролик көрсету арқылы проблемалық ситуацияға оқушылар пікірін тыңдау. 2.Оқу мақсатымен таныстыру | ||||||||||||||
6-36 минут
| Нейрон – жүйке жасушасы Аксон – нейронның ұзын өсіндісі Дендрит – нейронның қысқа өсіндісі Рецепторлар – сезімтал аксонның талшықтары Рефлекс – орталық жүйке жүйесімен іске асырылатын және басқарылатын,сыртқы немесе ішкі тітіркенгіштерге жауап реакциясы. Оқушыларға тірі ағзалардың суреттері беріледі. Оқушылар сурет бойынша 4 топқа бөлінеді. Әрбір сурет пікірлермен бірге беріледі (қандай тірі ағзаларға тән және оның ерекшеліктері). Дидактикалық материал ұсынуға болады. Тапсырма 1: әр топқа берілген суреттер бойынша жүйке типін анықтау. Тапсырма 2: осы тірі ағзалардың эволюциясы бойынша жүйелі тізбегін құрастыру. Тапсырма 3: осы берілген суреттердің сыртқы бетінде жазылған жүйке жүйесінің типтеріне сипаттама беру. (ол қандай тірі ағзаларға тән, оның ерекшеліктері неде). Тапсырма 4: осыдан кейін әр топ оқушылары тірі ағзалардың жүйке жүйесі типтерінің пайда болуына қарай «эволюция ағашын» құрастыру. «Джигсо» әдісі бойынша топтар бір-бірінің жұмыстарын бағалайды. Жұмыс барысныда кестені толтырады. Жүйке жүйесінің типтері:
Бағалау: кестені таныстыру барысында оқушылар бір-бірін «2 жұлдыз, 1 тілек» әдісі арқылы бағалайды. | https://www.twig-bilim.kz/film/glossary/involuntary-5306/ www.youtube.com/watch?v=90cj4nx87yk&feature=related Оқулық 6 сынып Жунусова К. және т.б. (Алматы, «Атамұра», 2011), §49 таныстырылымдар http://www.infourok.com/click.html?x=a62e&lc=ws&mc=B&s=BelT&u=3&y=2& Видеосабақтар сайты: Видеосабақтар Биология 7 класс №53 | |||||||||||||
36-40 минут | Рефлексия Жыл мезгілдерін таңдау арқылы, оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөлісті. | ||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||
Барлық оқушылар мынаны жасауы керек: Жүйке жүйесінің типтерін атайды Көптеген оқушылар мынаны жасауы керек: Жүйке жүйесінің типтерін сурет бойынша анықтайды, кейбір типтеріне анықтама береді Кейбір оқушылар мынаны жасауы керек: Жүйке жүйесінің типтеріне мысал келтіре алады, анықтама береді | Бір-біріне түсіндергенде, пікір алмасқанда, кесте толтырған кезде | Бірегейлік және сындарлық оқушылардың тәжірибеден алған деректерді өңдеу кезінде оқушылар тәсілінде байқалады. Жұптасып және топта жұмыс, сондай-ақ бір бірімен және мұғаліммен жұмысты талқылау басқалар пікірін құрметтеуді және бір-бірімен және мұғаліммен тиісті үлгіде араласу қасиетін дамытуы керек. | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?