Өсімдіктің өсуі мен дамуына жарықтың әсері. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімдік жоспар

Ұзақ мерзімдік жоспардың бөлімі :

7.3В: Қозғалыс

Мектеп :

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Класс: 7

Сабаққа қатысушылар саны:

Сабаққа қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Өсімдіктің өсуі мен дамуына жарықтың әсері .

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары (оқу бғдарламасына сілтеме)

7.1.6.2 өсімдіктің өсуіне жарықтың әсерін түсіндіру

7.1.6.3 өсімдіктегі фотопериодизм рөлін сипаттау

 Сабақ мақсаты

  • өсімдік өсуіне жарықтың әсерін түсіндіру
  • өсімдіктегі фотопериодизм рөлін сипаттау

 Бағалау критерилері

  • өсімдік өсуіне жарықтың әсерін түсіндіре алады
  • фотопериодизм ұғымын түсіндіреді
  • өскіннің қай бөлігі жарыққа сезімтал екендігін анықтай алады
  • фитогормон ұғымын түсіне алады
  • фотопериодизм өсімдіктің жарық күн ұзақтығына бейімделу жағдайына әсер ететіндігін біледі
  • тәжірибенің қорытындысын талқылай алады

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар орындай алады:

зерттеуді талдаудағы тілдік құзыреттілікті дамыта алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Фотопериодизм

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестері топтамасы: Өсімдіктердің жоғарыға қарай тартылып өсуі үшін өскіннің ұшында арнайы заттар бар.

Фотопериодизм –күн мерзімділігіне байланысты өсімдіктердің жоғарыға қарай тартылып өсуі

 Құндылықтарды дарыту

 

Оқушылар жұптық тапсырмалар орындау арқылы бір-біріне деген ынтымақтастық, қамқорлық және адамгершілік, сыйластық қалыптасады; Оқушылардың тапсырмаларды орындау барысында өз беттерімен орындау қажеттілігін ескерту, әрі адалдықты дамыту;

Сабақ барысында үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу сияқты маңызды құндылықтарды қалыптастыруға көңіл бөлу;

Оқушылар практикалық жұмыс жасау арқылы қауіпсіздік ережелерін сақтауға үйрету.

 Пәнаралық байланыс

Химиялық зат ретінде фитогормондарды жанама еске түсіру үшін химиямен байланыстырады

 АКТ дағдылары

презентация слайдтарын, бейнематериалдар пайдалану

Бастапқы білім

«Жаратылыстану» курсы бойынша өсу ол тірі ағзаның қасиеті екендігін біледі

Алдыңғы сабақ бойынша өсімдіктердің қозғалыс себептерін біледі. (тропизмдер, таксистер).

Сабақ барысы

 Сабақ кезеңдері

Ресурстар

 Сабақтың басы

 0-2

 

 2-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 4-9

 

 

 

 9-11

 

 

 

 

 11-12

Сабақты ұйымдастыру

МИҒА ШАБУЫЛ

Оқушыларға суретті талдауды ұсыну

  • Қалай ойлайсыздар суретте бейнеленген құбылыс табиғатта жүре ала ма? Берілген құбылысты түсіндіріңіз

Бір немесе топ оқушлардың сабаққа дейін екі апта бұрын орындалған тәжірибенің қорытындысын оқушыларға тыңдауды ұсыну

Оқушыларға БОЛЖАМ шығаруды ұсыну

  • Өсімдіктерге жарық маңызды,ол фотосинтезге әсер етеді,өсімдіктерде қозғалыс тудырады.

Сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру

Презентация слайды №2

слайд 1

Презентация слайды №2

слайд 2

слайд 3

Сабақтың ортасы

 

 12-15

 

 

 15-20

 

 

 

 

 

 

 

 

20-23

23-26

26-28

28-35

35-40

Миға шабуыл

  • Өсімдіктерге жарық өсуге қалай көмектеседі?

Оқушылардың жауаптарын тыңдау

БЖ: ішкі мүшелерді жылытады, хлоропластарға әсер етеді,жапырақтағы сахароза және судағы тұдарды ерітуге көмектеседі және т.с.с

Мәселе (Проблема)

(Д) Өскіннің қай бөлігі жарыққа сезімтал екендігін анықтау

Мұғалім Ч.Дарвиннің тәжірибесін сипаттайды

  • Берілген тәжірибе бойынша қандай қорытыды жасауға болады?

Қорытынды: Өсімдіктердің жоғарыға қарай тартылып өсуі үшін өскіннің ұшында арнайы заттар - фитогормондар бар.

  • Балалар, қалай ойлайсыздар, күннің ұзақтығы өсімдіктің өсуіне әсер ете ма? Күннің жарық және қараңғы кезеңі?

БЖ: түнде жарық болмайды,өсімдік өспейді, қысқа күндері өсімдіктер тез, ал ұзақ күндері – баяу өседі.

Мұғалім фотопериодизм туралы ақпарат береді:

Күннің ұзақтығына байланысты өсімдік өсуінің баяулауы немесе жеделдетуі қалай аталады

ФОТОПЕРИОДИЗМ

Миға шабуыл

  • фотопериодизм өсімдіктің жарық күн ұзақтығына бейімделуіне қалай жағдай туғызады?

Бейнебаян көрсету

(П) Жұптық жұмыс

Бейнебаянды мұқият қарап болғаннан кейін оқушылар жұп болып өсімдіктегі фотопериодизмнің биологиялық рөлін талқылайды

(И) Кестені толтырыңыз

Жарық күннің узақтығына байланысты кейбір өсімдіктердің бейімделуіне байланысты топтары

Ұзақ күндік өсімдіктер

Қысқа күндік өсімдіктер

Күннің ұзақтығына бейтарап өсімдіктер

Өсімдіктер мысалдары

(И) Оқушылар бақылау негізіде болжам расталды ма жоқ па сол туралы тәжірбиені талдау,сұрақтарға жауап беру арқылы қорытынды жасайды

ҚОРЫТЫНДЫ

Қараңғыдан гөрі өсімдіктер жарықта жақсы өседі. Ұзақ күндік өсімдіктер мен бейтарап күнгі өсімдіктерге қарағанда қысқа күндік өсімдіктер тез өседі. Болжам расталды.

слайд 4

теориялық материал

слайд 5

бейнебаян

дидактикалық материал

слайд 6

слайд 7

 Сабақтың соңы

 40-45

Рефлексия

«3 ФАКТ»

Оқушыларға тақырып бойынша үш факт айтуды және дәлелдеуді ұсыну

Үй тапсырмасы

Тақырып бойынша материалдарды меңгеру,бейнебаянды қайта қарау және сұрақтарға жауап беру

Қосымша ақпарат

Дифференциация: қандай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Сіз қабілетті оқушылар алдына қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?

Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайтыныңызды бағалаңыз?

Пәнаралық байланыс. Денсаулық және қауіпсіздік

ИКТмен байланыс

Құндылықтармен байланыс (тәрбиелеу элементі)

Барлық оқушылар білу қажет:

өсімдік өсуіне жарықтың әсерін түсіну

Көпшілік оқушылар білу қажет: өсімдіктегі фотопериодизм рөлін сипаттау

Кейбір оқушылар білу қажет:

Сонымен қатар өсімдіктерге жарықтың маңызын,оның фотосинтезге әсері.

Оқушылар жұмыс жасау барысында көмекші нұсқаулық экранда көрсетіледі.

Тек қосымша көмек қажет оқушылардың өтініші бойынша оларға нақты жұмыс сызбанұсқасы беріледі.

Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып сабақ тақырыбын өмірмен байланыстыра алады. Бұл айналада болып жатқан процестерді түсінуіне мүмкіндік береді.

Ағылшын тіліндегі глоссарий

Белсенділігі жоғары оқушылар өз бетімен тапсырмалар мен модельдерді демонстрациялай алады

1. Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау

2. Жеке және топтық жұмыс

3.Оқушылар кестені толтырыуы қажет

Оқушылар жұппен және топпен жұмыс істеу арқылы басқа оқушылармен және мұғаліммен жұмысты талқылаған кезде өзгенің ойын құрметтеуге, өзімен қатарлас және үлкен адамдармен сөйлескен кезде тиісті бейне қалыптастыру қабілетін дамытады.

презентация слайдтарын, бейнематериалдар пайдалану

Адам денсаулығына ең аз тәуекелділігі

Биология бөлмесінде қауіпсіздік ережелерді сақтау (электр, компьютер, кесу құралдары)

Жалпы баға

Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқыту)?

1:

2:

Сабақты жаксартудың екі мүмкіндігі (сабақ беру мен оқыту)?

1:

2:

Келесі сабаққа дайындалу үшін, сабақ барысында класс және жеке оқушылар туралы не білдім

Дереккөз

http://www.valleyflora.ru/32.html

БЖ*: Болжалды жауап



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу