Өсімдіктердің бөліп шығару өнімдері Зертханалық жұмыс «Өнген тұқымның мысалында өсімдіктердің бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу». Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


л

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.2 Бөліп шығару

Мұғалімнің аты-жөні:

Мектеп: ФМБ НЗМ Тараз қаласы

Мерзімі:

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

11 Зертханалық жұмыс: «Өсімдіктердің бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • өсімдіктер өнімдерінің ерекшеліктерін зерттеу

Сабақ мақсаттары

  • өсімдіктер өнімдерінің ерекшеліктерін зерттеу
  • фотосинтездің және тыныс алудың бастапқы және соңғы өнімдерін сипаттау

Жетістік критерийлері

Фотосинтездің және тыныс алудың бастапқы және соңғы өнімдерін сипаттайды;

Көшет мысалындағы өсімдіктер өнімдерінің ерекшеліктерін атап зерттеуді;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар қолдана алады: жазбалар жазуларына; фотосинтездің және тыныс алудың бастапқы және соңғы өнімдерін сипаттауларына; (оқу дағдылары, тыңдау, жазбаша).

Пәнге қатысты лексика мен терминология

фотосинтез, тыныс алу, лептесіктер, оттегі, көміртегі, энергия (жылу)

Құндылықтарды дарыту

Академиялық шындық, жауапкершілік

Пәнаралық байланыстар

Физика, химия

АКТ қолдану дағдылары

Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялау

Бастапқы білім

Оқушылар «жаратылыстану» курсынан тыныс алу, өнімдер мен фотосинтез туралы жалпы мағлұмат біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

0-3 минут

1.Ой шақыру. Видеофрагмент «Өсімдіктерің тыныс алуы»

2. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын қалыптастырады.

(жетістік критерийіне тоқталу)

https://www.youtube.com/watch?v=im7Jdk83Rn8

Слайд

Мағынаны тану

4- 9 минут

10-25 минут

26-35 минут

3. Мұғалімнің түсіндірмесі. Өсімдіктердің тыныс алу процесі мен фотосинтез процесін салыстыру.

Фотосинтез және тыныс алуды салыстыратын кесте

Фотосинтез

Салыстыру элементтері

Тыныс алу

1.Тек күн сәулесі және күн энергия қорының қатысымен ғана болады

1.Өтілу уақыты

1.Кез келген уақытта және өмірінің күндіз-түні болады

2.Тек хлорофилл түзетін жасыл жасушалар

2.Өтілу орны

2.Өсімдіктердің барлық тірі жасушалары

3.Бөліп шығарады

3.Оттегі

3.Сіңіреді

4.Сіңіреді

4.Көміртегі

4.Бөліп шығарады

5.Синтездейді

5.Органикалық заттар

5.Бөлшектенеді

6.Сіңіреді

6.Энергия

6.Бөліп шағарады

Зертханалық жұмыс: «Көшет мысалындағы өсімдіктер өнімдерінің ерекшеліктерін атап зерттеу»

А) Мұғалім техникалық қауіпсіздік ережелері журналына техникалық қауіпсіздік туралы нұсқау жүргізеді.

Б) Мұғалім оқушылармен жетіктік критерийлерін қалыптастырады.

В) Мұғалім оқушыларға инструктивті карта таратып болғаннан соң,оқушылар тапсырмаларды орындауға кіріседі:

Тақырыбы: «Көшет мысалындағы өсімдіктер өнімдерінің ерекшеліктерін атап зерттеу».

Сабақтың мақсаты: «Үрме бұршақ көшет мысалындағы өсімдіктерінің ерекшеліктерін атап зерттеу»

Гипотеза:Тыныс алу салдарынан, ұрық өсе бастағанда көмірқышқыл газы пайда болады.

Құрал-жабдықтар:

  • 300-400 мл 2 шыны ыдысы;
  • шыны ыдыстар үшін резеңкелі тығындар;
  • «П» тәрізді иілген шыны түтікшелер;
  • химиялықыдыстар;
  • барий гидроксиді,
  • үрмебұршақ көшетінің ұрықтары (1-2 см)

Сабақтың барысы

  • 50-60 г өскен үрме бұршақ ұрықтарын шыны құтыға салып, тығынмен тығыздап жауып, 1-1,5 сағатқа қойып қою қажет.
  • 1-1,5 сағаттан соң шыты түтікшенің түбін, 10 % барий гидроксид ерітіндісі бар құтыға батырады.
  • Барий гидрооксидінің өзгерген түсіне назар аударыңыздар. Ол бүлыңғыр түске айналды.

Зерттеу нәтижелері:

1. Құралдың нүсқаулық суретін жасау.

2. Өсімдіктердің тыныс алуына қандай факторлар әсер етеді?

Қорытынды:

Сабақ барысында кемшіліктер болды ма?

Болған жұмысты қалай жақсартуға болады?

Слайд

Қосымша 1

Ой толғаныс

    • минут

6. Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлеріне қайта оралу.

7.Үй тапсырмасы: өтілген сабақты қайталап келу

Рефлексия:

Сабақтың қызықты болған тұсы?

Сабақта нені үйрендіңіз?

Сабақта қиындықтар болды ма?

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

Тірі организмердегі қоректік заттардың тасымалдануының мәнін түсіндіреді; өсімдіктерде заттардың тасымалдануына қатысатын мүшелерді тани алады

Оқушылардың басым бөлігі: оқу ақпаратын визуальды талдай алады

Кейбір оқушылар:

Графикалық сурет және дайын микропрепарат бойынша ксилема мен флоэманы анықтай алады

Сабақтың басында адамдар мен жануарлардың тасымалдау жүйесін салыстыру арқылы ЖАДА-н анықтайды. Содан кейін оқушылар өсімдіктердегі тасымалдау мүшесінің мәнін түсіндіреді. Оқу ақпаратын түсіну үшін оқушылар мұғалімнің шаблоны бойынша сұрақтарға жауапты өзін-өзі бағалауды жүргізеді. Бекіту үшін тестер, сұрақтар, суреттер қолданылады. Сабақтың соңында қорытынды қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.

Дифузия мен осмосты қарастырғанда физика, химия мен биология пәнінің байланысы қарастырылады. Жұппен жұмыс олардың жұмысын басқа оқушылармен және мұғаліммен талқылау басқа оқушылардың пікірін сыйлауды, сыныптастары мен және мұғаліммен тиісті қарым-қатынаста болу қабілетін дамытады. Паразиттер туралы ақпарат денсаулықты қалай сақтау керек екені туралы оқушылардың түсінуін және қоршаған ортаның қауіпсіздігіне қамқор болуға ықпал етеді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қосымша 1

Практикалық жұмыс №11

Тақырыбы: Өсімдіктердің тыныс алуын зерттеу

Цель работы: Өсімдіктердің тыныс алуын зерттеу

Гипотеза: (мысалы, неғұрлым ұрық көп өссе, соғұрлым тыныс алу қарқынды болады)

Құрал-жабдықтар:

300-400 мл 2 шыны ыдысы;

шыны ыдыстар үшін резеңкелі тығындар;

«П» тәрізді иілген шыны түтікшелер;

химиялықыдыстар;

барий гидроксиді,

үрме бұршақ көшетінің ұрықтары (1-2 см)

Жұмыс барысында тәуекел ететін заттар: (химиялық заттар,шыны ыдыстар)

Ауыспалы:

А) тәуелсіз: өсімдік ұрығының түрі (үрме бұршақ)

Б) тәуелді: бөліну мөлшері?

В) бақылаушы: температура,……………………

Сабақтың барысы

1.50-60 г өскен үрме бұршақ ұрықтарын шыны құтыға салып, тығынмен тығыздап жауып, 1-1,5 сағатқа қойып қою қажет.

2.1-1,5 сағаттан соң шыты түтікшенің түбін, 10 % барий гидрооксид ерітіндісі бар құтыға батырады.

3.Барий гидроксидінің өзгерген түсіне назар аударыңыздар. Ол бүлыңғыр түске айналды.

Зерттеу нәтижелері:

1. Құралдың нұсқаулық суретін жасау.

2. Өсімдіктердің тыныс алуына қандай факторлар әсер етеді?

Қорытынды

Сабақ барысында кемшіліктер болды ма?

Болған жұмысты қалай жақсартуға болады?

[attachment=53821:bio_7_zert_zhum_simdik-blip-shyaru.docx]
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу