Өсімдіктердің бөліп шығару өнімдері Зертханалық жұмыс «Өнген тұқымның мысалында өсімдіктердің бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу». Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
| Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Өсімдіктердің бөліп шығару өнімдері Зертханалық жұмыс «Өнген тұқымның мысалында өсімдіктердің бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу» | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Өсімдіктердің бөліп шығару өнімдерін талқылау Фотосинтез үдерісіндегі түзілетін соңғы өнімдерді қарастыру Өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеуді үйрету | ||||||||
Бағалау критерийлері | Өсімдіктердің бөліп шығару өнімдерін біледі Фотосинтез үдерісіндегі соңғы өнімдерді біледі Өсімдіктердің тыныс алу мүшелері мен өнімдерін біледі | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Өсімдіктердің бөліп шығару өнімдерін анықтайды және ауызша сипаттау кезінде, айтылым дағдыларын дамытады. Пәндік лексика мен терминология: Лептесік, жасымықша, тынысалу, фотосинтез, булану, газалмасу, бөліп шығару өнімі, оттегі, көмірқышқыл газ, су. Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:Фотосинтез кезінде өсімдік бөледі .... Өсімдік тыныс алу кезінде бөледі ..... Өсімдік буландыру кезінде бөледі..... Лептесік ...... Жасымықша ...... | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді. Мұғалімнің және өзгенің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді. Өмір бойы оқу: зертханалық жұмыс жасау барысында, зерттеушілік дағдыларын дамытады. Жасаған зерттеушілік жұмысына өзіндік рефлексия жасайды. Азаматтық: өсімдіктердің бөліп шығару өнімдерінің қоршаған ортаға маңыздылығын түсінеді. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | География пәні бойынша қырықжапырақтар мен мүктердің тіршіліктің девон және карбон кезеңдерінде пайда болуына назар аудару. | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтордан видеокөрініс көрсетіледі | ||||||||
Бастапқы білім | «Жаратылыстану» курсынан ағзалардың тіршілік қасиеттері мен фотосинтез үдерісі жайлы түсініктері бар, фотосинтез үдерісі туралы біледі | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 3 минут | І.Ұйымдастыру кезеңі.
| Презентация | |||||||
5 минут 3 минут Сабақтың ортасы 4 минут 3 минут 3 минут 3 минут 3 минут 5 минут 3 минут 3 минут | IІ. Мағынаны тану. (Т) Оқушыларға фотосинтез үдерісіндегі лептесіктің маңыздылығы туралы бейнематериал көрсету арқылы тақырыпты ашу. Оқушыларға түсіндіру жұмысын жүргізу:
ІII. Зертханалық жұмыс. (Т) Оқушыларға өсімдіктегі оттегі, көмірқышқыл газы мен судың бөлінуі туралы зертханалық жұмыстың маңызын түсіндіру. IV. Жеке жұмыс. Оқушыларға зертханалық жұмыс парағын тарату.
1.Өсімдіктер үшін суды, оттегіні, көмірқышқыл газын бөліп шығарудың маңызы қандай? 2. Бөліп шығаруда өсімдіктердің қандай мүшесі негізгі қызметті атқарады?
Өнген бидай тұқымдары бар шыны ыдыстың түтікшесі енген сынауықтағы сұйықтық лайланады деп болжам жасауы мүмкін.
V. Бекіту.
| bilim.kz/film/photosynthesis-6384/ Қосымша 1 | |||||||
Сабақтың соңы 2 минут | VІI. Рефлексия:
| ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз ? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Қабілеті төменірек оқушыларға жұмыс барысында қолдау көрсетіледі. Сұрақтар деңгейленіп қойылады. | Зерттеу сұрақтары арқылы. Бекіту тапсырмасы. | Биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелері. Сергіту сәттері мен партада дұрыс отыру ережелері, 3-4 және 7-8 сабақтарда көзге жаттығу жасау. | |||||||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттың кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Қорытынды баға Ең табысты екі сәті қандай еді (білім беру мен оқуды қараңыз)? 1: 2: Сабақтың қандай екі сәтін жақсарттым (білім беру мен оқуды қараңыз)? 1: 2: Мен сабақта сынып және жекелеген адамдар туралы нені білдім, мен келесі сабақта нені әңгімелеймін |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?