Адамның тыныс алу жүйесі. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


7.: «Тыныс алу».

НЗМ ФМБ Көкшетау қаласы

Күні:

Мұғалім:

Сынып: 7

Қатысқандар :

қатыспағандар

Сабақ тақырыбы:

Адамның тыныс алу жүйесі

Оқу мақсаты:

Адамның тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін танып білу

 Сабақ мақсаты:

Оқушылар:

  • Тыныс алу мүшелерінің құрылысын біледі
  • Құрылысы мен қызметін байланыстыра алады
  • Өкпе мен ұлпада газ алмасу процесін түсіндіреді

 Бағалау критерийі:

Оқушылар:

  • Тыныс алу мүшелерінің құрылысын біледі
  • Құрылысы мен қызметін байланыстыра алады
  • Өкпе мен ұлпада газ алмасу процесін түсіндіреді
  • Тақырып бойынша қорытынды жасай алады

 Тілдік мақсат:

 

Оқушылар:

Жұпта тыныс алу механизмін талдайды,түсіндіреді

Пәндік лексика мен терминология

  • Тыныс алу-дыхание - breathing
  • Дем алу-вдох - inspiration
  • Дем шығару-выдох - expiration
  • Көкет-диафрагма - diaphragm
  • Қабырғааралық бұлшықет-межреберные мышцы - intercostalmuscles
  • Трахея-трахея -trachea
  • Бронхы-бронхи - bronchi
  • Кеңірдек-гортань - thelarynx
  • Альвеола-альвеолы - alveoli
  • Өкпе-легкие - lungs

 Құндылықтар

Адамгершілік,бір-бірін сыйлау,ұқыптылық,академиялық сауаттылық

 Пәнаралық байланыс

Химия , физика

 Бастапқы білім

Тыныс алудың маңызын,типтерін,омырқалы және омыртқасыз тыныс алу мүшелерін біледі.

Сабақ барысы

 мерзімі

Іс-әрекеттер

Ресурстар

10 минут

10 минут

10 минут

Сабақ мақсатын айту

Бастапқы білімдерін анықтау

Сергіту

  • Жаңа тақырыпты бастау үшін алдыңғы білімін тексеру

Жалпылама сұрақтар:

1) Ағза үшін оттегінің қажеттілігі неде?

2) Тыныс алу дегеніміз не?

3) Жасушадағы энергия қайда пайда болады және жинақталады?

4) Зат алмасу мен тыныс алу қалай байланысты?

5) Тыныс алу мүшелерінің қызметтері қандай?

6) Жануарлардың тыныс алу мүшелері?

7) Жануарлардың тыныс алу мүшелері қоршаған ортаға байланысты бола ма?

8) Сүтқоректілер мен адамның тыныс алу мүшелері ұқсас па? Жауаптарыңызды түсіндіріңіз.

9)Тыныс алу кезінде қанайналым жүйесі қандай қызмет атқарады?

-сабақ тақырыбы ашылады.

- Бейнебаяннан кейін оқушылар кесте толтырады:

 Адамның тыныс алу мүшесі

 

Мүше

орналасуы

Құрылыс ерекшеліктері

қызметі

Мұрын қуысы

Кеңсірік

Кеңірдек

Трахея

Бронхылар

Өкпе

 

(Ф)Өзара бағалау/жасыл сиямен/кейін өзін өзі бағалау/мұғалім тақтаға жауаптарды көрсетеді/

Бейнебаян «өкпе» қарау

Өкпе және ұлпадағы газ алмасу талдау түсіндіру

Қорытынды жасау:

:

(Ф) Мұғалім талдайды көмектеседі. «Сұрақ жауап».

https://www.youtube.com/watch?v=snlNEe9Oa-k

Twig Bilim

Сайт Якласс

5 минут

Қосымша сыни тұрғысынан ойлауға арналған сұрақтар.

Ауруханаға науқас адамды әкелді.Оның кеуде қуысы екі жақтан ашық жарада болған екен.Бірақ өкпесі сау .Біраздан кейін адам тұншығып қайтыс болады.Неліктен осылай болды?

Үй жұмысы

5 минут

Темекі туралы аңыз әңгімеде:

Темекі сататын бірінші сатушылар былай деген:

“Кім шылым шегеді сол кәріліктен қайтыс болмайды,

Кім шылым шегеді соны ит қабамайды,

Кім шылым шегеді соны ұры тонамайды

Неліктен бұлай,қалай ойлайсыз?

Рефлексия

Жетістік баспалдағында өзіңіздің орныңызды көрсетіңіз

Қосымша мәлімет

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Барлық оқушылар:

Адам тыныс алу мүшелерін сипаттай алады

Көпшілік оқушылар:

Тыныс мүшелері мен олардың қызметін байланыстарды

Кейбір оқушылар:

Тыныс алу мүшелерінің ерекшеліктерін сипаттайды біледі

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді

Бағалау жоспарланған бағалау критерийлері және қалыптастыру бағалау жұмысы арқылы жүргізіледі. Жұптық немесе топтық жұмыс жасаған кезде өзара бағалауды қосымша қарастыруға болады.Сабақ соңында өз-өзін бағалауы тиімді болады.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Интеракиивті тақтаны қажет уақытында қосып отыру.

Дереккөздермен жұмысты дағдалану

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма?

Оқушылар бүгін нені үйренді?

Сыныпта қандай атмосфера болды?

Мен жүргізген дифференциация іске асты ма?

Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе?

Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды және неліктен?

Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау).

Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу