Өсімдіктердің тыныс алуы. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


7. 2 С Тыныс алу

Күні:

Сынып: 7

Мектеп:

Мұғалім:

Қатысқандары:

Сабақ тақырыбы:

Өсімдіктердің тыныс алуы

Сабақ типі

Аралас сабақ

Оқу мақсаты

  • Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу

Сабақ мақсаты

Оқушылар:

Тірі ағзалардағы тыныс алу мақсатын біледі

Өсімдіктердегі тыныс алу механизмін қарастырады

Тыныс алу мен фотосинтеззді салыстырады

Сабақ түрі

Жаңа тақырыпты оқу

Бағалау критерийі

Тірі ағзалардағы тыныс алу мақсатын біледі

Өсімдіктердегі тыныс алу механизмін қарастырады

Тыныс алу мен фотосинтеззді салыстырады

Жұмыс қорытындысын шағара біледі

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

анаэробты және аэробты тыныс алуды жазбаша және ауызша түрде сипаттау .

Оқушылар орындай алады:

алдымен жазбалар жасай алады (оқылым және жызылым дағдылары),

содан соң тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін жазып алады(жазылым дағдылары)

Құндылықтар

Академиялық сауаттылық, ынтымақтастық,бір бірін сыйлау, сыни тұрғысынан ойлау

Пәнаралық байланыс

Физика, химия

АКТ

Ғаламтор желісімен жұмыс істеу

Бастапқы білім

Оқушылардың «Жаратылыстану» курсынан тыныс алу, бөліп қығару және фотосинтез туралы жалпы түсінігі қалыптасады

Сабақ барысы

мерзімі

Іс-әрекет

Ресурс

5 мин

Сабақ тақырыбы алдын ала берілмейді өйткені оқушылар сабақ тақырыбын өздері ашып құрастыру керек

Бастапқы білімдерін саралау

  • Сергіту

Мәселе туғызу:

Еріндерінді қатты қысып,мұрындарынды қолмен жабыңыз. Бірнеше уақыт (2-3 мин)тыныш күйде отырыңыз /Таныстырылымдағы сұрақтарға жауап беру/

 Кері байланыс : мұғалім - оқушы

  Сабақ тақырыбы мен мақсатын ашу.

10 мин

10 мин

10 мин

Өзара бағалау

Мұғалім кері байланыс жасайды

Бейнебаян «Дыхание-тыныс алу»

Сұрақтарға жауап беру:

1 1. Өсімдіктің арнайы тыныс алу мүшелері бар ма?

2. Тыныс алу кезінде қандай газ сіңіріледі және шығарылады?

3. Өсімдіктің тыныс алуы дегеніміз не?

Мұғалім кері байланыс жасайды

Виртуалды зертханалық жұмыс

Өсімдік мүшелерінің тыныс алуы

Зертханалық жұмыстың мақсаты:

- өсімдк мүшелерінің тыныс алатының дәлелдеу;

- көмірқышқыл газының бөлінуін әк суымен дәлелдеу

Қалыптастырушы бағалау

«Фотосинтез»: кестені толтыру

Фотосинтез бен тыныс алудың салыстармалы кестесі

Процесс сипаты

Фотосинтез

Тыныс алу

1 Қандай жасушаларда өтеді?

2. Қандай газ сіңіріледі?

3. Қандай газ бөлінеді?

4. Тәуліктің қай уақытында өтеді?

5.Органикалық заттармен не болады?

6. Энергия жинақтала ма әлде бөлінеді?

Өзара бағалау /жасыл сия/ кейін өз өзін бағалау

Мұғалімнің кері байланысы

презентация

https://www.youtube.com/watch?v=Zrr8yOZHzfg

http://biolicey2vrn.ru/index/dykhanie_rastenij/0-360

минут

Не білдім? Нені үйрендім?

-алған білімді өмірде қалай қолдануға болады?

- Қандай дағдылар дами бастады?

таныстырылым

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

Өсімдіктегі тыныс алу үдерісін сипаттай алады

Көпшілік оқушылар:

Тыныс алу мен фотосинтер үдерісін салыстырып талдай алады

Кейбір оқушылар:

Өсімдіктің тыныс алу механизмін және ерекшеліктерін біледі

Бағалау жоспарланған бағалау критерийлері және қалыптастыру бағалау жұмысы арқылы жүргізіледі. Жұптық немесе топтық жұмыс жасаған кезде өзара бағалауды қосымша қарастыруға болады.Сабақ соңында өз-өзін бағалауы тиімді болады.

Интеракиивті тақтаны қажет уақытында қосып отыру.

Дереккөздермен жұмысты дағдалану

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу