Флоэма мен ксилема элементтерінің құрылысы. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ: биология

7.2 В : Өсімдіктердегі транспорт

Мектеп:

Мерзімі :

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырып:

Флоэма мен ксилема элементтерінің құрылысы

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді игеру

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары:

Ксилема мен флоэма элементтерінің құрылысын салыстыру

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар үйренеді: ксилема мен флоэма компонеттерінің құрылымдары мен қызметтерін атай алады.

Көптеген оқушылар үйренеді: ксилема мен флоэманы сурет арқылы анықтай алады.

Кейбір оқушылар үйренеді: ксилема мен флоэманың ұқсастықтары мен ерекшеліктерін сипаттай алады.

Бағалау критерийлері:

  • Ксилема мен флоэманың құрылысын біледі;
  • Ксилема мен флоэманың құрылыстарын салыстырады, ерекшеліктерін табады;
  • Ксилема мен флоэманың қызметтерін анықтай алады.

Сабақтың тілдік

мақсаттары

Пәндік лексика мен терминология:

Тамырлар, сабақтар, құрылысы, қызметтері, тамыр түкшелері, тамыр оймақшасы, топырақ, эпидермис, жасушалар, қоректік заттар, тасымалдау, жеткізу, сіңіру, қамтамасыз ету, бекіту, өндіру, қорға сақтау, ксилема, флоэма, концентрация, еріту, ерітінді және т.б.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Тамырлар/сабақтар/тамыр түкшелері болып келеді/келеді ...

Сақтау/өндіру/тасымалдау .......................

Біріншіден оларға тән сипаттамаларды берейік.

Ксилема мен флоэманың ұқсастықтары қандай?

Флоэма және ксилема да ................. болып келеді.

Ксилема мен флоэманың айырмашылықтары неде? Олар қалай бір – бірінен ерекшеленеді?

Флоэма ... болып табылады/табылмайды.

Құндылықтарды

дарыту

Ынтымақтастық - топтық және жұптық жұмыс арқылы жұмысты үйлестіру.

Академиялық шындық – жеке жұмыс арқылы.

Интеграция

Физикамен, бұл жерде осмостық қысым, диффузия, заттардың тасымал, тамыр қысымы қарастырылады.

Химиямен, көмірқышқыл газы мен суды, органикалық заттардың тасымал контекстінде қарастырылады.

АҚТ қолдану дағдылары:

Электронды ақпарат көздерін қолдану арқылы оқыту процессін визуализациялау.

Сабақтың типі:

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді игеру

Біріктірілген, аралас сабақ

Бастапқы білім

5.4.2.2 тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттайды;

6.4.2.6 ағзалардағы қоректік заттардың тасымалдану жолдарын зерттейді;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

  • Өзара салемдесу;
  • Сыныпта ынтымақтастық атмосферсын құру.

Сабақтың ортасы

3-8 мин

9-11 мин

12-15 мин

16-26 мин

27-35 мин

36-42

) Мұғалім ксилема мен флоэманың сурттерін көрсетеді, бұл өсімдік ұлпалары белгілі қызметтер жүзеге асыратыны туралы оқушылардың назарын аударады. Ксилема мен флоэма туралы оқушылар қандай білімдерін еске түсіре алатынын сұрастырып шығады.

) Оқушылар өсімдік бойымен заттардың қозғалысын бағытын анықтауға арналған тапсырманы орындайды.

(қосымша 1).

Дескрипторлар:

  • Өсімдік бойымен заттар тасымалының дұрыс бағытын көрсетіңіз.

Видеоны қарап болған соң өзін – өзі тексеру жұмысын жүргізу.

(Ұ) «Ксилема мен флоэма» атты видеоны көрсету.

Оқушылармен бірге ксилема мен флоэма арқылы заттардың қозғалыс бағыты туралы білімді карточкаларды қолданып, бекіту. (қосымша 2).

Оқушылар заттардың қозғалысын модельдеуі қажет.

) Ақпараттық парақты оқу.

«Ксилема мен флоэма құрылысы мен қызметтері» атты кестені толтыру қажет.

(қосымша 3).

Дескрипторлар:

  • Ксилема құрылымы мен құрылысын дұрыс белгілейді;
  • Флоэма құрылымы мен құрылысын дұрыс белгілейді.

Алынған нәтижелерді талдау. Мұғалімнің бағалауы.

(Р) Оқушылар Венн диаграммасын толтырады, бұл диаграммада олар ксилема мен флоэманың ұқсастықтары мен ерекшеліктерін көрсетіп шығуы қажет.

(W) Тақырып бойынша проблемалық сұрақтарға жауап.

Оқушылар тақырып бойынша өздері сұрақтарды құрастырады және «Карусель» стратегиясы бойынша бір – бірін сұрастырып шығады.

Презентация

Қосымшалар

Ақпарттық парақ

 

Сабақтың соңы

43-45 мин

Сабақтың қорытындысын жасау.

Сабақтың рефлексиясы.

Үй тапсырмасын беру.

Қосымша ақпарат

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар өсімдік бойымен заттардың қозғалысын бағытын анықтауға арналған тапсырманы орындайды.

Карточкалармен жұмыс жасау арқылы оқушылар өсімдіктер бойымен қозғалыстың бағытын түсінеді.

Өсімдіктер бойымен заттардың қозғалысын моделдеу арқылы, тақырыптың меңгеруіне көмектеседі.

Кестені толтыру арқылы ксилем мен флоэмадағы заттардың тасымалы мен олардың құрылыс ерекшеліткерін түсінеді.

Венн диаграмманы толтыру арқылы оқушылар ксилема мен флоэманың ұқсастықтары мен ерекшеліктерін талдайды.

Қалыптастыррушы бағалау сабақ бойы жүргізіледі, оқушылар бір-бірін бағалайды, мұғалім бағалауы.

Сымбатты сақтау ережелері.

Ксилема мен флоэманың моделін құру барысында үшкір, кесуші заттармен жұмыс жасаудың ережелері.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу