Тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызы. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өсімдіктердегі заттар тасымалы

Мерзімі:___________ мұғалімнің аты-жөні:

Сынып __7____ Қатысқандар саны: _____ Қатыспағандар: _

Сабақ тақырыбы (1):

Тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызы

Оқу мақсаттары,

  • Тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру
  • Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып білу

Сабақтың мақсаты

  • Тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру
  • Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып білу

Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер…

  • тамырдың ішкі құрылысына зерттеу жасаса.
  • тамыр аймақтарын ажыратса.

Дағдылар

Білімді қолдану, анализ, синтез

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика және терминология

Диалог пен жазылымға пайдалы ұғымдар

Оқушылар мына ұғымдарға сипаттама береді: тасымал, цитоплазма,жасушааралық ,организм,қоректену,қоректік заттар,тыныс алу ,оттегі, көмір қышқыл газы, зиянды заттар шығару, сіңірілу, зат алмасу

Тірі организмнің негізгі қасиеті...болып табылады.

Организм қоректенгенде ас қорытылу жолдарында ыдыраған заттар... сіңіріледі.

Тыныс алғанда өкпедегі қанға... сіңіріліп, ... шығарылады.

Тіршілік әректінің нәтижесінде пайда болған... шығарылады.

Құндылықтарды дарыту

(құндылықтар мысалдары)

- терең академиялық білім;

білімді әдістемелік қолдану;

сыни ойлау;

зерттеу дағдылары;

бірлескен жұмысқа даяр болу

өзіндік білімді жетілдірудің тұрақты дағдысы;

өзін дамытудың қажетілігін сезіну;

әлемде табысты әлеуметтену үшін көзқарастың маңыздылығы.

Пәнаралық байланыс

Физика – осмостық қысым, диффузия, зат тасымалдануы, тамыр қысымы қарастырылады.

Бастапқы білім

Өсімдіктің вегетативті мүшелері туралы білім – 6-сынып

Тірі ағзалардың қасиеттері – 5-сынып

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы:

0 – 10 мин.

Сәлемдесу.

Презентация бойынша оқушылардан «тасымалдану» сөзіне мағыналық түсініктеме беру сұралады.

Оқушылар өз ойларын айтады.

  • Организмде заттардың тасымалы тоқтаса не болар еді?

Оқушылар организм тіршілігін жояды деп, жауап береді

Презентация

Сабақтың ортасы

11 – 35 мин

  • Қоректену- бұл тек күрделі заттарды ыдыратып қорыту ғана емес, сол ыдыраған заттарды жасушаларға тасымалдау, жеткізу; мәселен, қан арқылы бүкіл организмге және жасушаларына қажетті заттар жетеді. Ал, жасушалардан тіршілік әрекеттерінің соңғы өнімдері шығарылады. Бұл – барлық тірі организмдерге тән құбылыс.
  • Қозғалысты организм ғана жүзеге асырып қоймайды, қозғалыс жеке жасушаны алып қарағанда, оның ішінде жеке органоидтың ішінде де жүзеге асатын тіршілік әрекетінің маңызды үдерісі болып табылады.

Презентация

Сабақтың соңы

36 – 45 мин

Бөлім/Тақырып

7.2 B Заттар тасымалы

Оқыту мақсаты

Тірі организм тіршілігіндегі қоретік заттар тасымалының маңызы

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану

Тапсырма

Қозғалысты сипаттайтын дәлме-дәл түйіндейтін сөздерді таңдап, мәтін құрастырыңыз

Түйінді сөздер: қоректік заттар; қан; қан айналым жүйесі; өкпе; оттегі; ас қорыту; заттардың ыдырауы;

Бағалау критерилері

Дескриптор

Алған білімді пайдалана білу

Түйінді сөздердің барлығын пайдалану

Сөйлемдерді жасушадан тұтас организмге қарай құрастыру

Мағыналы сауаттылық

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті төмен оқушыларға өсімдіктің вегетативті мүшелері жайлы мәтін беріледі

Оқушылар сабақтың соңындағы тапсырманы дұрыс орындаса оқу мақсатына жетті

Сабақта қауіпсіздік ерелерін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу