Қоректік заттардың тасымалдануы. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ: биология

7.2 В : Өсімдіктердегі транспорт

Мектеп:

Мерзімі :

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандар:

Тақырып:

Қоректік заттардың тасымалдануы.

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді игеру.

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары:

1.Тірі организмдердегі қоректік заттардың тасымалының маңызын сипаттау.

2.Өсімдіктерде заттардың тасымалына қатысатын мүшелерді танып – білу.

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар үйренеді:

Тірі организмдер үшін заттардың тасымалының маңызын түсіндіре алады;

Көптеген оқушылар үйренеді:

Жануарлар мен өсімдіктердегі заттар тасымалының механизмін сипаттай алады;

Кейбір оқушылар үйренеді:

Жануарлар мен өсімдіктерде заттар тасымалының ерекшеліктерін көрсете алады.

Бағалау критерийлері:

Тірі организмдердегі қоректік заттардың тасымалының маңызын сипаттау ОМ:

1.Жануарлар мен өсімідктерде заттар тасымалында қандай мүшелер қатысатынын біледі;

2.Тірі организмдерде заттар тасымалының маңызын біледі;

3.Тірі организмдерде қандай заттар тасымалданатын біледі.

Өсімдіктерде заттардың тасымалына қатысатын мүшелерді танып – білу – ОМ:

1.Өсімдіктерде заттар тасымалына қатысатын мүшелерді дұрыс анықтайды;

2.Сабақ пен тамырдың заттар тасымалындағы ролін анықтайды;

3.Заттар тасымалына қатысатын тамыр мен сабақтың құрылымдарын дұрыс анықтайды және олардың атауларын жазады.

Тілдік

мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология:

Тамырлар, сабақтар, құрылысы, қызметтері, тамыр түкшелері, топырақ, жасушалар, қоректік заттар, тасымалдау, жеткізу, сіңіру, қамтамасыз ету, ксилема, флоэма, концентрация, су, органикалық заттар, ашық және жабық қанайналым жүйелері, жүрек, артериялар, веналар, капиллярлар, кіші және үлкен қанайналым шеңберлері.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Тамырлар/сабақтар/тамыр түкшелері болып келеді/келеді ...

Біріншіден оларға тән сипаттамаларды берейік.

Өсімдіктер мен жануарлардың тасымалдау жүйелерінің ерекшеліктері қандай?

Ашық қанайналым жүйесі ............................................, буынақтыларға тән жүйе.

Жабық қанайналым жүйесі ......................................

Артерия арқылы .............. байталған қан тасымалы жүзеге асырылады.

Капиллярлар ............................... тамырлар.

Құндылықтарды

дарыту

Ынтымақтастық - топтық және жұптық жұмыс арқылы жұмысты үйлестіру.

Академиялық шындық – жеке жұмыс арқылы.

Интеграция

Физикамен, бұл жерде осмостық қысым, диффузия, заттардың тасымал, тамыр қысымы қарастырылады.

Химиямен, көмірқышқыл газы мен суды, органикалық заттардың тасымал контекстінде қарастырылады.

АҚТ қолдану дағдылары:

Электронды ақпарат көздерін қолдану арқылы оқыту процессін визуализациялау.

Бастапқы білім

7.1.3.1; 7.1.3.2.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

  • Өзара салемдесу;
  • Сыныпта ынтымақтастық атмосферсын құру.

Сабақтың ортасы

3-8 мин

9-11 мин

12-15 мин

16-26 мин

27-35 мин

36-42

(Ж) Транспортқа қатысатын мүшелердің сурттері бар карточкаларды оқушыларға ұсыну (қосымша 1).

Оқушылар сурттерді екі топқа жіктейді:

1.Өсімдіктердің мүшелері, заттар тасымалына қатысаты;

2.Жануарлардың мүшелері, транспортқа қатысатын.

Дескрипторлар:

1.Өсімдіктерде заттар тасымалына қатысатын мүшелерді дұрыс анықтай алады;

2.Жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді дұрыс анықтай алады;

Бір – бірін бағалау.

(Ұ) Оқуышларға аданың қан – тамыр жүйесін және өсімдіктің тамыр жүйесінің схемаларын қарастыруға ұсыну.

Бұл жүйелердің қызметтері және қандай заттарды тасымалдайтыны туралы сұрастыру.

Дескрипторлар:

1.Схемада берілген мүшелерді дұрыс атауын береді;

2.Бұл мүшелер траспорттайтын заттарды және олардың қызметтерін дұрыс сипаттайды;

Мұғалімнің бағалауы.

(Ж) Оқушылар «Қантарату жүйесі» атты ақпараттық парақпен жұмыс жасайды, белгі қойып оқу әдісі арқылы (қосымша)

(Ж) «Суши - ресторан» видеосын қарау.

Оқушыларға жұмыс парағын ұсыну, жапондық ресторанның жұмыс механизмін және жабық қантарату жүйесін салыстырады.

(қосымша)

Дескрипторлар:

1.Суши – ресторанның жұмысы бойынша өздерінің көзқарастарын сипаттайды;

2.Суши – ресторанның жұмысын адамның қантарату жүйесімен салыстарады;

Мұғалімнің бағалауы.

(Ұ) Оқушыларға – қоректік заттар, қалай олар организмге түсетіні, қандай қоректік заттардың мысалдарын келтіре алатыны бойынша сұрастырып шығу.

Оқушылар – өсімдіктер мен жануарлардың қоректену тәсілдерін салыстыруға, өсімдіктердің қоректенуі қатысатын заттарды атауын сұрастыру.

«Фотосинтез және біздің асымыз» атты видеоны қарау.

Қарастырылған видеоны талдау.

(Т) «Заттардың тасымалы» атты постерді құру (қосымша).

Тапсырманы орындау және презентациясын талдау.

Дескрипторлар:

1. Қосымшада ұсынылған нұқсаулықтар бойынша постерді құрастырады;

2. Қосымшада ұсынылған нұсқаулықтар бойынша өздерінің постерлерін қорғайды.

Қосымша.

Бірі – бірі бағалауы.

(Ж) Өсімдіктерде заттар тасымалына қатысатын вегетатвиті мүшелердің сыртқы құрылысын зерттеуді. Ақпараттық парақпен жұмыс (қосымша 6).

Ксилема мен флоэманың болуы туралы деректерге шолу жасау, бірақ оладың құрылысын терең қарастырудың қажет жоқ.

Дескрипторлар:

1.Оқуды белгі қою арқылы орындайды;

2.Суретте өсімдіктердің вегетативті мүшелерінің ішкі және сыртқы құрылысын белгілейді;

Өзін – өзі бағалау, сурттерді және презентацияларды қолдану арқылы.

(Ұ) «Өсімдіктердегі су мен ондағы еріген заттардың таралуы атты зерттеу» видеосын қарау.

(Т) Өсімдіктердегі су мен ондағы еріген заттардың таралуы атты зерттеуді дайындау.

Презентация

Қосымшалар

Ақпарттық парақ

Фломастер, А3 форматындағы қағаз, ақпараттық парқтар, қосымшалар.

қосымшалар.

https://www.youtube.com/watch?v=Lrw5Snfl0SI

тағамдық бояғыш, суы бар өлшеуіш стақан, ақ бақытгүлі (хризантемы)

Сабақтың соңы

43-45 мин

Сабақтың қорытындысын жасау.

Сабақтың рефлексиясы.

Үй тапсырмасын беру.

Қосымша ақпарат

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар карточкалармен жұмыс жасайды, оларды өсімдіктердің тасымалы мен жануарлардың тасымалына қатысатын топтарға бөледі.

Өсімдіктердің және жануарлардың тасымалдау сызбаларын қарастырады, олардың ерекшеліктерін түсінеді.

Зерттеу жұмысын орындайды.

Білім деңгейі жоғары оқуышларға тақырып бойынша екі тасымал жүйелерін Венн диаграммада салыстыруды ұсыну.

Мұғалімнің бағалауы. Оқушылардың бір-бірін бағалауы.

Зерттеу жұмысын дайындау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сымбатты сақтау ережелері.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу