Фотосинтез үрдісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Тарау:7.2A Тірі ағзалардағы қоректену | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Тақырыбы | Фотосинтез үрдісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу | ||||||
Сынып: 7 | Оқушылардың саны: | Сабақта жоқ оқушылардың саны: | |||||
Оқу мақсаттары | фотосинтез үдерісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу | ||||||
Сабақтың мақсаты | фотосинтез үрдісінің тіршілік үшін маңыздылығын анықтайды | ||||||
Бағалау критерийлері | Фотосинтезге қажетті жағдайдарды сипаттай алады. Фотосинтезге қажетті әр түрлі жағдайдарды зерттейді. Экперимент нәтижелерін талдайды, қорытынды жасайды және фотосинтезге қажетті жағдайдардың мысалдарын келтіреді. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Фотосинтез үрдісі үшін қажетті жағдайларды ауызша айтып зерттеулердің қорытындысын жазбаша жазады. Арнайы пәндік лексика және терминология: фотосинтез, фотосинтездеу, өндіру (энергияны), қажеттілігік (энергияға), күн, глюкоза | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу, Ашықтық, Топта жұмыс жасау арқылы Өзіне және айналадағы құрмет, Ынтымақтастық; Жұмыстарды өзара және жеке тексеру кезінде Академиялық әділдік құндылығын дарытуға болады. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Фотосинтез үрдісіне қажетті заттар химия және физика пәнімен байланыстыра алады | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация, видео көруде қолданады | ||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар 5-сыныптың «Жаратылыстану» пәні материалдары бойынша қоректенудің тірі ағзалардың басты қасиеттерінің бірі екенін білулері керек, фотосинтездің күн энергиясын пайдаланып, бейорганикалық заттардан органикалық заттарды түзетін үдеріс екенін түсінеді. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 5минут 5минут | Ұйымдастыру кезеңі. Мағынаны тану.Фотосинтез үрдісі жайлы ақпартпен танысу. Мұғалімнің қысқаша түсіндірмесі. | Ақпарат қағазы Презентация, видео көрсету | |||||
Сабақтың ортасы 20 минут | Оқушыларға жетістік крийтерилері таратылып беріледі. Т-жұмыс.Оқушылар фотосинтез үдерісі үшін қажетті жағдайларды анықтау үшін бірнеше эксперименттер жасайды. Қауіпсіздік техникаларын сақтау шарттарын еске түсіру. 1-Топ. Фотосинтез үрдісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу. Хлорофиллдің қажет екендігін дәлелдеу. 2- Топ. Фотосинтез үрдісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу. Көмірқышқыл газының қажет екендігін дәлелдеу. Зертханалық жұмысты өңдеу үлгісіне салып дәптерлеріне толтырады. Дифференциация.Топтарға қабілеттері түрлі деңгейдегі оқушыларды біріктіруге болады. Оқушылар өз зерттеулерінің қорытындысын басқа топ оқушыларымен бөліседі. Салыстырады. | Практикалық жұмыс парақша сы. | |||||
10 минут 4 минут | Бекіту тапсырмасы. Оушылар виртуалдық лабораторияда оқушылар көміртегінің қос тотығының, температураны немесе жарық интенсивтілігін өздері өзгерте отырып, виртуалды эксперимент жасайды. Кейін олар көпіршіктер санын есептеп, деңгейін анықтайды. Оқушылардың болжамдары мен есептеулерінің анализдері мұғалімнің кері байланысы арқылы бағаланады . Уақыт қалып жатса, оқушыларға тест тапсырмасын беруге болады. | ||||||
Сабақ соңы 1 минут | Кері байланыс. Ресторан әдісі. Сабақтың ең дәмді тұсы мен ең ащы тұсы туралыпікіріңіз қандай? | ||||||
Үйтапсырмасы: Фотосинтез жүрмесе өсімдік қандай жағдайда болуы мүмкін екенін болжаңыз. | |||||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Дифференциация – Сіз қосымша қолдауды қалай жоспарладыңыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмаларды беруді жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың білімін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? | Денсаулықты қорғау мен қауіпсіздікті сақтау | |||||
Топтарға қабілеттері түрлі деңгейдегі оқушыларды біріктіруге болады. Себебі оқушылар бір- біріне қолдау болады. | Түрткі болатын сұрақтарға жауап бере алады, эксперименттер нәтижелерін талдау, өз бетімен фотосинтез үрдісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу барысында тәжірибе мен ізденіс жұмыстарын үлестіре отырып қорытындылай алуы, мұғалімнің кері байланысы арқылы жасалады. | Биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелері. Практикалық жұмыс барысындағы қауіпсіздік ережелері. Сергіту сәттері мен партада дұрыс отыру ережелері,3-4 және 7-8 сабақтарда көзге жаттығу жасау. Ноутбукпен, ғаламтормен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау ескертіледі. | |||||
Сабақтың мақсаты / оқумақсаты дұрыспа? Оқушылар бүгін не оқып-үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен дифференцияланған жұмысты сәтті дайындай алдым ба? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарда қандай өзгеріс енгіздім және қандай? |
| ||||||
Қорытынды баға Ең табысты екі сәті қандайеді (білім беру мен оқуды қараңыз)? 1: 2: Сабақтың қандай екі сәтін жақсарттым (білім беру мен оқуды қараңыз)? 1: 2: Мен сабақта сынып және жекелеген адамдар туралы нені білдім, мен келесі сабақта нені әңгімелеймін |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?