Ағзаның өмірлік іс-әрекеті үшін микро- және макроэлементтерінің маңызы. Өсімдіктерде микроэлементтер жетіспеушілігі. Органикалық және минералды тыңайтқыштар (азотты, калий и фосфорлы). Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1Е | Мектеп: | |||||||||||||
Күн: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Ағзаның өмірлік іс-әрекеті үшін микро- және макроэлементтерінің маңызы. Өсімдіктерде микроэлементтер жетіспеушілігі. Органикалық және минералды тыңайтқыштар (азотты, калий и фосфорлы). | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | -макро- және микроэлементтерді ажырату; - тірі ағзаларда макро- және микроэлементтердің пайдалану мысалдарын келтіру; - өсімдіктердің минералды қоректенудің маңызын түсіну. | |||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - макро- және микроэлементтерді ажыратады; - өсімдіктердің минералды қоректенудің маңызын сипаттайды. | |||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - макро- және микроэлементтерді ажыратады; - ағзадағы микро- и макроэлементтердің санды мөлшерін біледі; - тірі ағзаларда макро- және микроэлементтердің пайдалану мысалдарын келтіреді; - өсімдіктердің өсуі мен даму үшін қажетті микро- и макроэлементтерді біледі | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: макро- және микроэлементтерді ажыратып сипаттайды; тірі ағзаларда макро- және микроэлементтердің пайдалану мысалдарын келтіреді; өсімдіктердің минералды қоректенудің маңызын сипаттайды (жазылым және сөйлем дағдалары). Пәнге қатысты лексика мен терминология: микроэлементтер,макроэлементтер, минералды заттар, минералды қоректену. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Өсімдікте кальций жетіспеу белгілеріне жатады ... Фосфор жітіспеушілігі ... тұғызады. Өсімдіктерге азот ... үшін қажетті болады. | |||||||||||||
Құндылықтардыдамыту | Патриоттық сезімді дамыту. Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту, ой-өрісін кеңейту, есте сақтау дағдысын қалыптастыру. Өзіне және бір-біріне деген құрметті, жұптық, топтық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру. | |||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар | Химия – судың маңызы, органикалық және бейорганикалық заттарды еріткіш | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | |||||||||||||
Бастапқы білім | 6 сыныптың «Жаратылыстану» пәнінен азық тағамдарына кіретін органикалық заттарды біледі. | |||||||||||||
Сабақ жоспары | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 0-1 мин. 2-7 мин. 8-10 мин. | Ұйымдастыру кезеңі. Химиялық элементтердің суреттерін көрсету. (Т) Оқушыларға екі бөлме өсімдігін көрсетіңіздер. Біреуі минералды заттары жеткілікті жақсы дамыған өсімдік, екіншісі минералды заттары жеткіліксіз болған өсімдіктер бейнеленген. Оқушыларға берілген өсімдіктерді салыстыруды ұсыныңыз. Оз ойларын «Ой тақтасына» жазуға сұраңыз. Сұрақтар:
(С, М) Слайдта өсімдіктердің суреттерін және химиялық элементтерді көрсетіңіз. Оқушыларға суреттердің байланысын табуға ұсыныңыз. Тақырып пен оқыту мақсаты, сабақтың мақсаттары, жетістік критерийлері тұжырымдалады. | Презента-ция | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 11-14 мин. 15-25 мин. 26-32 мин. 33-36 мин. 37-42 мин. | (Ж) Оқушыларға микро- және макроэлементердің атаулары, символдары, пайыздық қатынасы берілген карточкаларды таратыңыз. Оқушылар жұпта берілген элементтерді тірі ағзаларда мөлшері бойынша екі топқа болу керек. (Т, Б) Оқушыларға азот, калий және фосфор элементтердің химиялық атаулары жазылған карточкаларды таңдауды ұсыныңыз. Оларды таңдаған элементері бойынша топтарға бөліңіз. Оқушылар минералды тыңайтқыштарды зерттейді және постер жасайды: 1 топ: «Өсімдіктер үшін минералды тыңайтқыштардың құрамындағы азоттың маңызы» 2 топ: «Өсімдіктер үшін минералды тыңайтқыштардың құрамындағы калийдің маңызы» 3 топ: «Өсімдіктер үшін минералды тыңайтқыштардың құрамындағы фосфордың маңызы» Топтар қажетті ақпаратты ноутбуктер арқылы табады (немесе таратпа материал). Постерға қойылатын міндетті талаптар: 1. Элементтің жетіспеушілік себептері 2. Жетіспеушіліктің белгілері 3. Жетіспеушіліктің жою жолдары Топтық жұмысты бағалау критерийлері: 1. Топтың ішінде міндеттерді бөлу. 2. Тайм-менеджмент. 3. Оқушылардың еліктіргендігі. Жұмысты орындау барысында мұғалім оқушылардың жұмысына бақылау жүргізеді. Топтардың жұмыстарын қорғау. Постерді бағалау критерийлері: 1. Мәліметті түсінікті және логикалық түрде баяндау. 2. Берілген критерийлерге сәйкес келу. 3. Жұмысты эстетикалық түрінде жасау. Бағалауды стикерлер, «Екі жұлдызша, бір тілек» арқылы өткізуге болады. (D) Тыңайтқыштардың жүйелеуін көрсететін слайдты көрсету. (Б) Оқушылар өсімдіктердің өсу үшін қажетті заттарды зерттейді және бөліктерге кесілген кестені жинайды. Кестетегі элементтердің санын мұғалім өзі анықтайды. Бірақ үш элементтердің (калий, азот, фосфор) міндетті түрде болу керек.
| Таратпа материал Ноутбук, таратпа материал | ||||||||||||
Сабақтың соңы 43-45 мин. | Үй тапсырмасы: микро- и макроэлементтерді білу және олардың жетіспеушілік белгілерін сипаттау. Рефлексия: «Жетістік сатысы» | |||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
Барлық оқушылар: микро- және макроэлементерді атайды. Оқушылардың көбі: минералды құрамындағы микро- және макроэлементердің жетіспеу белгілерін сипаттайды. Кейбір оқушылар: барлық элементтердің жетіспеу белгілерін салыстырып сипаттайды. | Топтық және жұптық жұмыс барысында бағалау. | Биология кабинетінде жұмыс ережелерін сақтау. Оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау. | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады(оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?