Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымдары. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Жасушалық биология

Мектеп: Орал қаласы НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Каратаев Н.Ж.

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымдары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар орындай алады:

Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымдарына анықтама береді

Мүшелер жүйесінің құрылысын мүше- ұлпа-жасуша негізінде зерттейді

Өсімдік пен жануар ағзаларындағы жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі арасындағы өзара байланыстарды түсіндіреді

Сабақ мақсаттары

жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымдарын түсіндіру

Бағалау критерийлері

● Оқушылар: иллюстрацияланған жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесіне байланысты тірек сөздері бар терминдерге глоссарий құрастыра алады.

Мысалы:

Жасуша

Ұлпа

Мүшелер жүйесі

Тілдік мақсаттар

Оқушылар

• жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі терминдерін қолдана алады

• ауызша және жазбаша жауаптарда, суреттерді сипаттауда, диалогтарда терминдерді қолданады

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі, ағза

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Жасуша бұл …құрылымдық бірлігі ..

Ұлпа жасушадан … ерекшеленеді.

Жасушалар … түзеді.

Ұлпа … түзеді.

Мен бұл мүше/ұлпа/жасуша еместігіне сенімдімін, себебі …

Бұл мүше/ұлпа/жасуша болуы мүмкін, себебі … Бұл мүше/ұлпа/жасуша болуы мүмкін емес, себебі …

Құндылықтарды дарыту

Құрмет

Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бір-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі.

Ынтымақтастық

Жұпқа және топқа берілген тапсырманы бірлесіп орындау, оқушылар арасындағы ынтымақтастықты қамтамасыз етеді.

Ашықтық

Оқушылар құрылымдық деңгейлер туралы өз ойларын айтып, топқа берілген тапсырманы бірге талдайды.

Еңбек және шығармашылық

Оқушылардың білімге қызығушылығы, өзін-өзі дамытуы.

Пәнаралық байланыстар

Құрылымдық деңгейлердің үйлесімділігін түсінуі физика және химия пәндерімен байланысты. /атом-молекула-зат/

АКТ қолдану дағдылары

Ақпарат көздерімен жұмыс істей білу

Бастапқы білім

Оқушылар өсімдіктер мен жануарлардың жасуша, ұлпа, мүшелерден тұратынын 5,6-сыныптардан біледі.Тірі ағзалардың жасушадан құралатындығын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10 мин

Ұймдастыру бөлімі:

Сәлемдесу, позитивті көңіл күй қалыптастыру, сабақтың мақсаттарымен таныстыру.

Үй тапсырмасы бойынша қайталау:

Миға шабуыл «Мұғалім-оқушы» әдісімен.

Жаңа сабаққа көшу:

Тақтаға тақырыпқа байланысты суреттерді көрсете отырып оқушылар сабақтың тақырыбын тауып алады.

Сабақтың мақсаттары мен жетістік критерийлерімен танысады.

Презентация

10-20 мин

20-30 мин

30-35 мин

Активити – суреттер бойынша топтарға бөлу (өсімдік және жануар ұлпалары)

) Тапсырма №1 – «Пазылдарды құрастыр»

Оқушылар интернет – ресурстарды пайдалана отырып глоссарийді жинақтайды:

Жасуша -

Ұлпа -

Мүше -

Мүшелер жүйесі -

Ағза

(М) Мұғалімнің презентациясы бойынша жауаптарын тексеріп дәптерлеріне жазып алады.

(Т) Тапсырма №2 Суреттерді екі топқа бөлу

Мұғалім оқушыларға өсімдік және жануар жасушалары бар карточкалардағы суреттерін көрсетеді. Оқушылар өз қалаулары бойынша оларды екі топқа бөледі.

«Ұлпалар мен мүшелер» фильмі көрсетіледі.

) Оқушылар мүшелер жүйесі туралы ақпараттық парақты оқиды

) Тапсырма 3.

Адамның мүшелер жүйесіне сызбаларды құрастырыңдар

Оқушылар ақпараттық парақ пен интернет ресурстарды пайдалана отырып мүшелер жүйесінің сызбаларын тақтаға құрастырады

(Т) Мүғалімнің презентациясы бойынша жауаптар тексеріліп дәптерге жазылады

Сергіту сәті.

(Т) Тапсырма №4

Жасуша, ұлпа, мүшелерді дұрыс ретімен орналастырып, мүшелер жүйесіне біріктіреді – оқушылар мүшелер жүйесі муляжына мүшелерді орналастырып қояды.

Презентация

Топтарға бөлу үшін ұлпалар дың суреттері бар карточка лар

Өсімдік және жануар ұлпасы мен жасуша ларының су реттері бар карточкалар

Жануар ағза сындағы мүше лер жүйесі туралы ақпа раттық парақ ша

Жануар ұлп-ның фотосурет тері бар сайт:

http://goo.gl/Y0uMf

Өсімдік ұлп-ның фотосурет тері бар сайт :

http://goo.gl/7t5mL

http://goo.gl/uDj5K

Сабақтың соңы

35-40 мин

) Оқу мақсатына жету үшін қалыптастырушы бағалау

Рефликсия «Мен сабақта не білдім?», «Енді не білгім келеді?»

(Олар өз ойларын айтады және плакатқа оны жазады)

Плакат пен

стикерлер және маркерлер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымдарына анықтама береді.

Көпшілік оқушылар жасуша –муше – ағза сызбасын құрастыра алады,.

Кейбір оқушылар Өсімдік пен жануар ағзаларындағы жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі арасындағы өзара байланыстарды түсіндіреді

1.Тақырып бойынша жалпыға сұрақ жауап (бағалауды мұғалім жүргізеді)

2.Глоссарийді толтыру (бағалауды мұғалім жүргізеді)

3.Топтық жұмыс «Мүшелер жүйесінің сызасын құру» (бағалауды мұғалім жүргізеді)

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу