Трофикалық деңгейлер. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Бөлімшенің ұзақ мерзімді жоспары: 11.4 Биосфера, экожүйе, популяция | Мектеп: НЗМ Қызылорда | ||||||||
Күні: | Мүғалімнің аты-жөні: Башенова Н.К., Тәжі Р.Б. | ||||||||
11 сынып | Қатысқан оқушылар: | Жоқ оқушылар: | |||||||
Сабақ тақырыбы: | Трофикалық деңгейлер | ||||||||
Оқу мақсаты | 11.3.1.2 Экожүйедегі трофикалық деңгейлерден схема құру | ||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар жасай алады: • қоректік тізбектері мен қоректік тордағы трофикалық деңгейлерді сипаттау; * экожүйедегі әр түрлі организмдердің рөлін анықтау; * энергетикалық пирамида моделін құру және экожүйе арқылы энергия ағынын сипаттау. | ||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар жасай алады: * қорек тізбектері мен қоректік тордағы трофикалық деңгейлерді сипаттау; * экожүйе арқылы энергия ағынын сипаттау. | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Терминология: экология, қоректік тізбегі, қоректік тор, энергетикалық пирамида, трофикалық деңгейлер, өндірушілер, тұтынушылар, алғашқы тұтынушылар (шөп қоректі), ет қоректі жануарлар, екінші тұтынушылар, үшінші тұтынушылар, ыдыратушылар, энергияның сақталу заңы, он пайыз ережесі. Диалогтар мен жазу үшін пайдалы фразалар: ... Бұл қоректік тізбек арқылы энергия ағынын көрсететін диаграмма. Заң ... энергия құрыла алмайды немесе бұзыла алмайды деп санайды; бұл тек қайта құрылуы мүмкін. Он пайыз ережесі: бір трофикалық деңгейде қол жетімді энергия келесі жоғары трофикалық деңгейде ағзаларға қол жетімді. | ||||||||
Құндылықтар | Адалдық, ынтымақтастық, шыдамдылық, құрмет, жауапкершілік және топтық және жеке жұмыс арқылы оқыту. | ||||||||
Пәнаралық байланыс | Математикадан түсініктемелер мен аргументтерді қолдану үшін математикалық концепцияларды қолдану және үлкен мәліметтер жинағындағы заңдылықтарды анықтау. | ||||||||
Алдыңғы білім | Биосфера және экожүйе: 7, 9 сыныптар. Тағамдық тізбектер: 7 сынып. Биосфера, экожүйе, халық: 8 сынып. Эволюциялық даму және іріктеу негіздері: 10 сынып. Тірі ағзалардың әртүрлілігі: 9-10 сыныптар | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-шаралар | Ресурсы | |||||||
Сабақтың басталуы 1 - 5 мин 8–12 мин
13-15 мин | Экожүйе туралы бейнероликті қарап, сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерін белгілеңіз Экологиялық терминдердің анықтамаларын қайта қарау; тіршілік ету ортасы, экологиялық ұуыс популяциялар, бірлестік және экожүйе, әрқайсысына мысалдар келтіру. Ұғымдармен таныстыру; өндіруші, тұтынушы, экожүйедегі қоректік тор, трофикалық деңгейлер Жұптық немесе топтық жұмыста қоректік торды пайдалану арқылы өзара қарым-қатынасты түсіндіру | https://www.youtube.com/watch?v=QhBBF3FFNhQ https://en.wikipedia.org/wiki/Glossary_of_ecology Презентация Power Point Жұмыс парағы 1 | |||||||
Ортасы 15-20 20-25 26-35 | Мұғалім қоректік тізбектегі қоректік қатынастарды түсіндіруде кез-келген қате түсініктерді түсіндіреді және тропикалық деңгейлердің маңыздылығын нақты түсіндіреді. Топтарда жұмыс жасап, мектептің экожүйесіне барып, оқушылар өндірушілердің, тұтынушылардың мысалдарын, қоректік тізбек мен қоректік торларының трофикалық деңгейлерін анықтап, олардың мағынасын суреттеу үшін байқаулар жасайды: тіршілік ету ортасы, қуыстар, популяция, бірлестік және экожүйе. 1. Таудың тіршілік ету ортасы мен экожүйеден өзгешелігі және популяциялар мен бірлестіктер қалай ерекшеленетіні туралы жазбаша түсінік беріңіз. 2. Трофикалық деңгейлер мен қоректену түрлерін көрсете отырып, қоректік торларын жасаңыз (зерттеулерден). Әр түрлі топтар әр түрлі мекендейтін жерлерге әртүрлі қоректік торларын құра алады, содан кейін олар тапқандарын салыстырады. | Слайдтар | |||||||
Соңы 35-40 | Студенттерден ұсыныстарды аяқтауды сұраңыз: Бүгін мен сабақта ………………………… Ең қызықты және пайдалы болды ……… Мен жақсы / жаман болды ……………………………… | ||||||||
Дифференциация - сіз көбірек көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз? | Дифференциация - сіз көбірек көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | |||||||
LO талаптарынан асып кетуі мүмкін оқушылар, егер бір организм экожүйедегі өмір сүру ортасын өлшесе немесе жоғалтса, экожүйенің азық-түлік желісінің әсері туралы қысқаша эссе жаза алады. Эссе бұл оқиға азық-түлік желісіндегі басқа ағзаларға әсер етуі мүмкін. | |||||||||
көрініс Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма ? Барлық оқушылар LO деңгейіне жетті ма? Егер жоқ болса, неге? Менің жоспарланған дифференциация орындалды ма? Мен уақытты сақтадым ба? Сабақтың жоспарынан қандай және неге ауытқулар болды? |
| ||||||||
Жиынтық бағалау Жақсы өткен сабақтың екі аспектісін жазыңыз (оқыту және оқыту туралы ойланыңыз). 1: 2: Сабақты жақсарту үшін (оқыту және оқыту туралы ойлануға)? 1: 2: Мен сабақта не оқыдым немесе басқа оқушылар немесе жетістіктер / міндеттер туралы білдім, олар маған келесі сабаққа дайындалуға көмектеседі? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?