Экологиялық факторлардың тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсері. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1А: Биосфера және экожүйелер | Мектеп: Павлодар қаласындағы химия – биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Экологиялық факторлардың тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсері | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
| ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Экологиялық факторлар түрлерін біледі, ажыратады. Қоршаған орта факторларын биотикалық және абиотикалық факторларға жіктейді. Қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың таралуы мен тіршілік әрекетіне әсерін сипаттайды | ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Экологиялық факторлардың тірі ағзалардың таралуы мен тіршілік етуіне әсерін сипаттайды, мысал келтіреді Пәнге тән лексика мен терминология: Биотикалық және абиотикалық факторлар, күн, жел, температура, селбесу Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Экологиялық факторлар: биотикалық, абиотикалық Тірі ағзалардың таралуына … әсер етеді | ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық, академиялық әділдік, ашықтық, өмір бойы оқу, сыйластық | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қоршаған ортаның бірлестіктері география пәнімен тығыз байланысты | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылар ғаламтор желісімен, компьютермен, интербелсенді тақтамен жұмыс жасайды | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Экожүйенің құрамдас бөліктерін біледі. Қоректік тізбек құра алады (7 сынып) | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
0 – 1 2 – 7 | Ұйымдастыру кезеңі. (Ж) Ой толғау: 1. Тарихи деректерден алынған: Австралияға тасымалданған жоңышқа не себепті тұқым бермеді? Бұл немен байланысты деп ойлайсыз? (оқушылар жұппен талқылап өз жауаптарын ұсынады Ж/м: Себебі Автралияда жоңышқаны тозаңдататын арнайы аралар болмады. 2. Жоңышқа мен араның арасындағы байланысты қалай атайды? Жаңа тақырыпқа көшу Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау. Жетістік критерийлерін ұсыну. Пәндік лексика және терминология | Интербелсенді тақта, презентация | |||||||||||||
8 – 12
| (М) Мағынаны ашу. Мұғалім оқушыларды экологиялық фактордың анықтамасы мен түрлерімен таныстырады (бейнеролик бойынша). Экологиялық факторлар-кез келген орта жағдайына тіршілік иелерінің бейімделу қабілетімен жауап қайтара алуы. Абиотикалық факторлар – бейорганикалық ортаның тірі ағзаларға жасайтын тікелей немесе жанама әсерлерінің жиынтығы Биотикалық фактор, биогендік фактор — ағзалардың тіршілік әрекетіне байланысты бір-біріне тигізетін сан алуан әсерлері. | Интербелсенді тақта, презентация, https://www.twig-bilim.kz/film/biotic-factors-in-ecosystems-5536/ , https://www.twig-bilim.kz/film/abiotic-factors-in-ecosystems-5537/ | |||||||||||||
13 – 20 | (Т) «Атом және молекула» ойыны арқылы 2 топқа біріктіріп, келесі тапсырманы ұсыну: І топ – Абиотикалық факторлар ІІ топ – Биотикалық факторлардың ерекшеліктерін зерттейді. | ИТ, презентация,дидатикалық материал, ғаламтор желісі | |||||||||||||
21 – 29 | (Т) Оқушылар жиналған ақпарат көздерімен бір – бірімен «Әткеншек» стратегиясы бойынша алмасады. Әр топ алған білімдерін қолдана отырып келесі тапсырманы орындайды: І топ – Бидай; ІІ топ – Түлкіге әсер ететін экологиялық факторларды анықтау Жұмысты бағалау үшін бағалау критерийлерін ұсыну. Мысалы,
| ИТ, презентация | |||||||||||||
30 – 35 | (Т) Жасалған жұмысты әр топ ұсынады Қалған топ бағалау критерийлері бойынша бағалайды | ИТ, презентация | |||||||||||||
36 – 43 | (Қ) Оқушылар алған білімдерін бекіту және тексеру мақсатында қалыптастыру жұмысын жасауды ұсыну | ҚБ парақшалары | |||||||||||||
44 – 45 | (Ө) Рефлексия: «2 жұлдыз, 1 тілек». Оқушылар бүгінгі сабақтың екі маңызды кезеңін атап өтіп, келесі сабақта білгісі келетін бір тілегін айтады. Үй жұмысы: «Өз өңіріңнің экожүйесі» тақырыбына эссе жазу
| ИТ, презентация | |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||
Барлық оқушылар экологиялық фактор, абиотикалық және биотикалық фактордың анықтамасын біледі; Оқушыларды көпшілігі экологиялық факторлардың ерекшелігін анықтайды; Кейбір оқушылар зерттеліп жатқан ағзаға әсер ететін факторларды анықтайды |
|
-Партада отыру ережесін естеріңе түсіру; | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?