Зертханалық жұмыс №1. Мектеп ауласының экожүйесін зерттеу. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1А: Биосфера және экожүйелер | Мектеп: Павлодар қаласындағы химия – биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Зертханалық жұмыс №1. Мектеп ауласының экожүйесін зерттеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Экологиялық факторлар және экожүйе бірлестігі туралы алдыңғы білімдерін қолданады. Мектеп ауласындағы факторлар мен ағзалардың бірлестіктерін зерттейді | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Экологиялық факторлардың тірі ағзалардың таралуы мен тіршілік етуіне әсерін сипаттайды, мысал келтіреді Пәнге тән лексика мен терминология: Биотикалық және абиотикалық факторлар, күн, жел, температура, селбесу Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Экологиялық факторлар: биотикалық, абиотикалық Тірі ағзалардың таралуына … әсер етеді | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық, академиялық әділдік, ашықтық, өмір бойы оқу, сыйластық | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қоршаған ортаның бірлестіктері география пәнімен тығыз байланысты | ||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылар ғаламтор желісімен, компьютермен, интербелсенді тақтамен жұмыс жасайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Экожүйенің құрамдас бөліктерін біледі. Қоректік тізбек құра алады (7 сынып) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||
0 – 1 2 – 7 | Ұйымдастыру кезеңі. (Ж) Ой толғау: Ой толғау: Оқушыларға әр түрлі мекен ететін орталардың суреттерін көрсету. Осы аймақтарда қандай ағзалар тіршілік ететін және олар осы аймаққа бейімделгенін сұрау Жұппен/топпен талқылап, өз жауаптарын ұсынады Жаңа тақырыпқа көшу: : Зертханалық жұмыс №1 Мектеп ауласының экожүйен зерттеу Жұмыстың мақсатын және болжамын оқушылармен бірге анықтау | Интербелсенді тақта, презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||
8 – 12
13 – 37 | (М) Мұғалім қауіпсіздік ережесімен таңыстырады:
Оқушылар зертханалық жұмыстың барысымен танысып, жұмысты орындайды. (Э) Жұмыс барысы:
3.Мектеп ауласына әсер ететін экологиялық факторларды анықтау үшін Cobra 4 құрылғысын қосып, ауа райының ылғалдылығын, температурасын анықтаңыз. Алынған мәліметтерді төменде берілген кестеге енгізіңіз:
4.Зерттеп жатқан аумағыңыздың топырақтың электр өткізгіштігі мен рН зерттеу үшін, қосыпсытқыш қасықпен аз мөлшерде топырақты стақанға салыңыз. Топырақтың үстіне су қосып, электр өткізгіштікті анықтайтын Cobra 4 құрылғысын қосыңыз, кейін рН – ты анықтайтын Cobra 4 құрылғысын қосыңыз. Алынған нәтижелерді кестеге толтырыңыз. | Интербелсенді тақта, презентация, Қосымша 1, Cobra 4 жиынтығы, ұлғайтқыш қол айна, су, стакан, қопсытқыш
| |||||||||||||||||||||||||||||||
37 – 43 | (Ө) Жиналған ақпарат көздерін жинақтау, қорытындылау Жұмыстың болжамы расталды ма? Жоқ па? Оқушылар қалауы бойынша өздерінің жұмысының нәтижесімен бөліседі | ||||||||||||||||||||||||||||||||
44 – 45 | (Ө) Рефлексия: «Білім кебежесі». Оқушылар бүгінгі сабақта алған жаңа ақпаратты стикерге жазып, білім кебежесіне салады | ИТ, презентация, стикерлер | |||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында оқушылардың топпен, жұппен жұмыс жасауын қамтамасыз ету. Бір – біріне көмек көрсетуін бақылау. Қабілеті жоғары оқушылар экологиялық факторларды біледі және мысал келтіре алады |
Кері байланыс | -Зертханалық жұмысты орындау кезінде ұстанатын ережелермен таныстыру. -Жұмыс барысында қолданатын құрал – жабдықтармен жұмыс жасау ретін үйрету | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?