Тұрақты коэффицентті екінші ретті сызықтық дифференциалдық теңдеу. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.1 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар.
Сабақ: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тұрақты коэффицентті екінші ретті сызықтық дифференциалдық теңдеу | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.3.2 – гармоникалық тербелістің дифференциалдық теңдеуін құрады және шешеді | |||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Дифференциалдық теңдеулер туралы жалпы түсінік қалыптасады | |||||||||||||
Жетістік критерийлері |
|
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Оқушылар: - гармоникалық тербеліс теңдеуінің анықтамасын және мағынасын түсінеді; - гармоникалық тербеліс теңдеуінің құрады және оны шешеді. Пәнге қатысты лексика мен терминология - дифференциалдық теңдеу; - интегралдық қисық; - интегралдық қисықтар үйірі; - айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеу; - бірінші ретті дифференциалдық теңдеу; - екінші ретті дифференциалдық теңдеу; - реті төмендетілетін дифференциалдық теңдеу; - тұрақты коэффициентті 2-ші ретті біртекті сызықты дифференциалдық теңдеулер; - сипаттамалық теңдеу. | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Ынтымақтастық: Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену, жаңаны тез игеруге дайын болу. Академиялық адалдық: Бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, жауапкершілік, мақсатқа ұмтылу, академиялық адалдық ұстанымдарын сақтау | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, химия | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | презентация | |||||||||||||
Бастапқы білім | Туынды, интеграл және функцияның диффференциалдау мен интегралдау әдістерін білу, әртүрлі интегралдау әдістерін қолданып интегралды есептеу | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 минут | І. Ұйымдастыру: Амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Коллаборативті орта қалыптастыру, үй тапсырмасын тексеру. | |||||||||||||
Сабақтың ортасы 6-12 минут 13-25 минут 10 минут | ІI. Егер сипаттамалық теңдеуі белгілі болса, бекіту үшін оқушыларға жұпта дифференциалдық теңдеудің шешімін кестеге толтыруды ұсыныңыз.
Дайын шешімдері бойынша тексеруге болады. (ay'' + by' + cy = 0 ), мысалы: , ж.т.б. дифференциалдық теңдеу түріндегі (12-15) карточкалар кешенін дайындаңыз. Оқушылар өз жауаптарын айтқаннан кейін оларға дескриптор беріңіз. Дескриптор:
Жаңа тақырыпты түсіндіру Сыныппен видео сабақты көру https://www.youtube.com/watch?v=tlWlWu1ouPY Учитель обсуждает с учащимися полученное дифференциальное уравнение гармонического колебания и предлагает записать его общее решение. Далее учитель дает задание. Учащиеся в парах должны привести выражение к виду , где А и выражаются через и . По завершению работы случайно выбранные пары презентуют полученные результаты у доски, с пошаговым объяснением своей работы. Дескриптор:
Учитель раздает ученикам теоретическую часть материала и при возникших вопросах у учащихся проводит обсуждение. Закрепление нового материала. Задание. №1. Найти уравнение гармонических колебаний, которому удовлетворяет функция: 1) x(t) = 2sin3t + cos3t; 2) x(t) = 2sin(2t + /4). Ответ: 1) x + 8x = 0; 2) x + 4x = 0. №2. Напишите уравнения гармонических колебаний, если частота равна 0,5 Гц, а амплитуда 80 см. Ответ: x(t) = 0,8cost. №3. Напишите уравнение гармонических колебаний, если за 1 мин совершается 60 колебаний. Амплитуда равна 8 см. Ответ: x(t) = 0,08cost. №4. Дано уравнение колебательного движения . Определить амплитуду колебаний. Ответ: 0.4 №5. Дано уравнение колебательного движения . Определить период колебаний. Ответ: 0.4 №6. Маятник совершает гармонические колебания по закону . Определите частоту колебаний. Ответ: 0.5 Дескриптор:
| Презентация | ||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Үй тапсырмасы: Рефлексия жазу.
| |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
Көз жаттығулары. Сергіту сәттері Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?