Тұрақты коэффицентті екінші ретті сызықтық дифференциалдық теңдеу. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: Нұр-Сұлтан, ФМБ НЗМ | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Хажмурат Жанерке | ||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Тұрақты коэффицентті екінші ретті сызықтық дифференциалдық теңдеу | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.1.25 екінші ретті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулерді шешу (ay''+by'+cy=0 түріндегі, мұндағы a,b,c - тұрақтылар); | ||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||
Жетістік критерийлері
| |||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік мақсаттар: Оқушылар: дифференциалдық теңдеулердің дербес және жалпы шешімдерін табады; гармониялық тербелістің дифференциалдық теңдеулерін шеше алады. Тілдік мақсаттар: Оқушылар: түп нұсқалық есеп мәтініндегі дифференциалдық теңдеулерді шешуді жұппен талқылайды және талдайды. Пәнге тән лексика мен терминология: Бастапқы шарттар Тұрақты Дифференциалдық теңдеу Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Бұл бірінші ретті дифференциалдық теңдеудің мысалы, бірақ бұл … . Интегралдаушы көбейткішті … қарастыра отырып табуға болады. Берілген дифференциалдық теңдеуді айнымалыларды бөліп алу арқылы шешуге болады. Берілген теңдеу көбейту ережесінің қолданылуын талап етеді. Берілген теңдеуді шешудің (бір ғана) әдісі, бұл … пайдалану. | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өзге адамдардың пікірі мен идеаларына деген құрмет, бірлікшілдікпен ынтымақтаса отырып жұмыс жасау | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Гармоникалық тербелістің дифференциалдық теңдеулері тақырыбы физика пәнімен тығыз байланысты. | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді немесе ноутбук, планшеттердің көмегімен қажет мәліметтерді бөлісу | ||||||||
Бастапқы білім | Бірінші ретті дифференциалдық теңдеулер | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 3 минут |
| ||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут
10-15 минут 10-15 минут | Жаңа тақырыпты меңгерту Оқушыларға ең алдымен төмендегі сұрақтарды қоя отырып сабақтың мақсатын ашу:
https://www.mathsisfun.com/calculus/differential-equations.html сайтындағы тест сұрақтарын қолдана отырып оқушылардың теориялық білімдерін тексеруге болады Осы сұрақтар негізінде бүгінгі сабақ тақырыбы мен оқу мақсаты ашылып мұғаліммен бірлесе отырып жетістік критерийлері жасалынады. Төмендегі сайт материалдарын көрсету арқылы жаңа тақырыппен таныстыру және мысалдарын қарастыру. Сондай-ақ екінші ретті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулерді шешудің қорытынды алгоритмін алу https://www.mathsisfun.com/calculus/differential-equations-second-order.html Оқушылар теориялық білімдерін бекіткеннен кейін сайттағы https://www.mathsisfun.com/calculus/differential-equations-second-order.html тест жұмыстары беріледі (сонымен қатар кіріспе сабақ болғандықтан екінші ретті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулерді шешу алгоритмін әр оқушының алдына таратып қоюға болады) және мұғалім бақылаушы рөлінде болып қажет жағдайда оқушыларға лезде кері байланыс беріп отырады. | Презентация | |||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді Үй тапсырмасы Теңдеулерді шешіңіз: Жауаптары: | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Деңгейі жоғары оқушыларға берілген есептер мен деңгейі жоғары қосымша күрделі есептерді дұрыс шығаруды мақсат етіп қою. Басқа оқушыларға достары немесе мұғалім тарапынан қолдау көрсету. | Есептерді шешуде белгіленген уақытты тиімді пайдалана отырып, дұрыс шығаруларына байланысты бағалау. | Көз жаттығуларын жасау | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?