Логарифмдік функция оның қасиеттері және графигі. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Көрсеткіштік және логарифмдік функция

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Логарифмдік функция оның қасиеттері және графигі

Cабақтың түрі

Бекіту сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.1.15 - логарифмдік функцияның анықтамасын, қасиеттерін білу және оның графигін салу;

 Сабақ мақсаттары

 Оқушылар:

  • логарифмдік функция анықтамасын, қасиеттерін біледі және графигін салады.

 Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • логарифмдік функция анықтамасын және қасиеттерін біледі;
  • логарифмдік функция қасиеттерін есептер шығару барысында қолданады;
  • логарифмдік функция графигін сала алады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Логарифмдік функция және оның қасиеттері мен графигі жайлы ой-толғаулар жүргізеді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Логарифмдік функция, логарифм негізі, көрсеткіші, анықталу облысы, мәндер облысы, бірсарынды функция, өспелі функция, кемімелі функция

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Логарифмдік функцияның анықталу облысы

Логарифмдік функцияның мәндер облысы

Құндылықтарды дарыту

Құндылықтар: ынтымақтастыққа баулу, шынайылық, зерттеу дағдыларын қалыптастыру.

Құндылықтарды дарыту жұптық жұмысты жүргізу барысында ізденіске баулу, бағыттаушы сұрақтарға жауап беру және мүмкін жауаптарды іздеу арқылы жүзеге асады.

Пәнаралық байланыстар

Физикада радиоактивті ыдырау

Бастапқы білім

Логарифмдік функцияның анықтамасы, қасиеттері, графигі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланған

іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10 мин.

11-14 мин.

  • Ұйымдастыру кезеңі. Өткен сабақты пысықтау.

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін, логарифмдік функциялардың қасиеттерін қайталау үшін жұптарға бөліп, «Ойлан. Жұптас. Бөліс» стратегиясы негізінде пысықтауға 9 тұжырымнан тұратын тапсырмалар беріледі.

Келесі тұжырымдардың дұрыстығын тексеріңіз:

Сұрақтар

Иә

Жоқ

1

Оу өсі логарифмдік функция графигиінің асимптотасы болып табылады

+

2

Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар өзара кері функциялар болып табылады

+

3

Көрсеткіштік у=ax және логарифмдік y=logax функцияларының графиктері у=х түзуіне қатысты симметриялы

+

4

y=logax логарифмдік функциясының анықталу облысы барлық сан түзуі

+

5

y=logax логарифмдік функциясының мәндер жиыны

+

6

Логарифмдік функцияның монотондылығы логарифм негізіне тәуелді болады

+

7

y=logax логарифмдік функцияларының әрбірінің графигі координатасы нүктесінен өтпейді

+

8

Логарифмдік функция тақ та , жұп та болып табылмайды

+

9

логарифмдік функция ең үлкен мәнге ие болады, ең кіші мәні болмайды және .

+

Дұрыс жауаптармен салыстыру барысында, өз ойларының қаншалықты дұрыстығына көз жеткізеді.

  • Бекіту

у=logax функциясының қасиеттері.

a>1 болғанда:

  • D(y)=(0;+);
  • E(y)=(- ;+;
  • функция өседі;
  • егер х=1 болса, онда logax=0;
  • егер 0<х<1 болса, онда logax<0;
  • егер х>1 болса, онда logax>0.

0<a<1 болғанда:

  • D(y)=(0;+);
  • E(y)=(- ;+;
  • функция кемиді;
  • егер х=1 болса, онда logax=0;
  • егер 0<х<1 болса, онда logax>0;
  • егер х>1 болса, онда logax<0.

Бағалау критерийлері:

  • Логарифмдік функцияның қасиеттерін біледі;
  • Логарифмдік функцияның графигі бойынша ерекшеліктерін ажыратады;
  • Логарифмдік функцияның ерекше жағдайларына тоқталады.

Таныстырылым

Слайд 1-4

Таныстырылым

Слайд 5-6

Қосымша 1

Таныстырылым

Слайд 7

Таныстырылым

Слайд 7

Таныстырылым

Слайд 8

Қосымша 1

Сабақтың ортасы

15-34 мин.

35-37 мин.

  • Есептер шығару. Жеке тапсырмалар.

«Ашық дифференциация» негізінде оқшылардың барлығына бірдей тапсырмалар беріледі. Оқушылардың барлығы есептердегі «Міндетті деңгейді», а, ә пункттерін орындай алуы қажет.

№1. Берілген функциялардың анықталу облысын табыңыз:

а) у=log3 (4-5x) ;

ә) у=log0,1 2-3х-4) ;

б) у=lg ().

№2. Берілген функциялардың графигін салыңыз:

а) у=log2 3х;

ә) у=log4 (2-5x);

б) у=log0,5 (x+1)

Мұғалім оқушыларға тапсырмаларды орындау барысында «Көпіршелер негізіндегі» бағыттаушы, жетелеуші сұрақтарды қою арқылы көмек көрсетеді.

Тапсырманы орындап болғаннан соң оқушылар дәптерлерімен аумасып,есептерді жауаптары бойынша тексереді.

Жауаптары:

№1 а) (-∞;0,8) ; ә) (-∞;-1);

б) (-∞;-4)

№2

а) ә)

б)

Бағалау критерийлері:

  • Логарифмдік функцияның анықталу дұрыс табады;
  • Координаталық осьті қиятын нүктесін дұрыс табады;
  • Логарифмдік функцияның монотондылық аралығын дұрыс табады;
  • Логарифмдік функцияның графигін дұрыс салады.
  • Қорытындалау.

Сөйлемді толықтыр:

  •  Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар ...болып табылады;

(өзара кері функциялар).

  •  Көрсеткіштік у=ax және логарифмдік y=logax функцияларының графиктері ...

(у=х түзуіне қатысты симметриялы).

  • Логарифмдік функцияның графигі ...

(монотонды).

  • y=logax логарифмдік функциясының анықталу облысы ...

(

  • y=logax логарифмдік функциясының графигі ... өспелі немесе кемімелі болады

(негізіне байланысты).

Бағалау критерийлері:

  • Логарифмдік функцияның қасиеттерін біледі;
  • Есеп шығару барысанда аталмыш қасиеттерді қолданады;
  • y=logax логарифмдік функциясының графигін дұрыс салады.

Таныстырылым

Слайд 9

Қосымша 1

Таныстырылым

Слайд 10

Таныстырылым

Слайд 11

Қосымша 1

Таныстырылым

Слайд 12

Таныстырылым

Слайд 13

Қосымша 1

Сабақтың соңы

38-40

  • Кері байланыс.

Қосымша 2

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған

ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,

неліктен

? Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу