Логарифм және оның қасиеттері. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Күні: | Мектеп: Қызылорда қаласындағы НЗМ | |||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | Мәлібекова А. | |||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар | Көрсеткіштік және логарифмдік функция | |||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Логарифм және оның қасиеттері | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.14 - логарифм қасиеттерін білу және оны логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану; | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар: Логарифмнің қасиетін біледі және қолданады Ондық, натурал логарифм анықтамасын біледі | |||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | логарифмнің қасиеттерін қорытады; логарифмдері бар өрнектерді ықшамдау үшін логарифмнің қасиеттерін қолданады. | |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар: логарифмнің қасиеттерін өмірдегі қолданысы туралы талқылайды және әңгімелей алады Пәнге қатысты лексика мен терминология: Дәреже, дәреженің негізі мен көрсеткіші, функция, функцияның қасиеттері, функцияның графигі. Сөздік
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: болғанда... болғанда... Берілген функциялардың қайсысы өспелі... Көрсеткіштік теңсіздіктерді шешу......... Көрсеткіштік теңсіздіктерді шешуде болғандағы ........ | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Қарым-қатынас: Командамен жұмыс істеу және командалық жұмысты жоспарлау қажеттілігі достық қарым-қатынастарды қамтамасыз етеді және бірлескен оқу ортасында жұмыс істеу үшін коммуникативтік қасиеттерді дамытады: бірлескен жұмыста басқа оқушылармен әлеуметтік, мәдени, этикалық және интерактивті дағдылар дыдамытады. «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы: Отанымыздың игілігі үшін өмір бойы білім алуға баулу, өзін-өзі тәрбиелеуге, өзін-өзі тануға, сыни ойлауды дамытуға және білім берудегі үш тілдік саясатты іске асыруға бағытталады. Сабақтың адамгершілік аспектісімыналарды қамтиды: оқуға деген жауапкершілікті сезіну; басқаларға құрметпен қарау | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Экономика, физика, биология. | |||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Дәреже ұғымын, дәреженің қасиеттерін білуі; дәрежелік функциялардың график салу және оның қасиеттерін білу дағдылары. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Оқытуресурстары | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы: 3 минут Сабақтың ортасы 5 минут 5 минут Топтық жұмыс 5 минут Жеке жұмыс 2 минут Жұптық жұмыс 8 минут Сабақты бекіту 8 минут 2 минут Сабақтың соңы 2 минут | Ұйымдастыру. Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. Оқушыларды үш топқа бөлу: Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу; Жаңа сабақ: Логарифм. теңдеуіне, және қайта оралайық. Алдыңғы бапта көрсетілгендей, бұл теңдеудің болғанда шешімдері болмайды, тек болғанда жалғыз ғана түбірі болады. Сол түбірді болатын санының логарифмі деп атайды және былай белгілейді яғни Анықтама. санының негізі болғандағы логарифмі дегеніміз - саны шығу үшін негіз шығарылатын дәреже көрсеткіш. (мұндағы , және ) теңбе-теңдігін негізгі логарифмдік теңбе-теңдік деп атайды. 1-мысал. Мәнін табайық: а) б) а) екені белгілі, яғни 32 санын шығарып алу үшін 2-ні бесінші дәрежеге шығару керек. Олай болса, б) екені белгілі, сондықтан 2-мысал. негізі бойынша санының логарифмін табайық. екені белгілі. Сондықтан логарифмнің анықтамасы бойынша І. Пысықтау сұрақтары. 1) Натурал логарифм дегеніміз не? 2) Неліктен теріс санның логарифмі анықталмайды? 3) Потенциалдау дегеніміз не? 4) Негізі е болатын санның логарифмі қалай анықталады? 5) Санның логарифмі деген не? ІІ. Ауызша есептер ... . ІІІ. Топтық жұмыс І топ. және мәндерін есептеңіз, қорытынды жасаңыз. ІІ топ. және мәндерін есептеңіз, қорытынды жасаңыз. ІІІ топ.
және мәндерін есептеңіз, қорытынды жасаңыз. Логарифмді басқа негізге көшіру формуласы: ІV. Cәйкестендіріңіз. Жеке тапсырма. Жауабын дәптер алмастыра отырып тексереді. V. Жұптық жұмыс. Есептеңіз: VІ. Жеке жұмыс. Пысықтау VІІ. Тест-бақылау. 1) Есепте: lg40-lg4 A) 0 B) 1 C) 2 D) 3 E) 4 2) Ондық логарифм дегеніміз... A) Негізі 1 саны болатын логарифм; B) Негізі 20 саны болатын логарифм C) Негізі 10 саны болатын логарифм; D) Негізі е саны болатын логарифм E) Негізі 100 саны болатын логарифм 3) Есепте: 41+log42 A)32 B)4 C)16 D)8 E)64 4)Теңдеуді шеш: log3x= 1 A)1 B)2 C)3 D)4 E)5 5) Натурал логарифм дегеніміз... A)Негізі 1 саны болатын логарифм; B)Негізі 20 саны болатын логарифм C)Негізі 10 саны болатын логарифм; D)Негізі е саны болатын логарифм E)Негізі 100 саны болатын логарифм 6) Есепте: log212 - A)5 B)6 C)7 D)8 E)9 7)Теңдеуді шеш: log2 x = -4 A)16 B)-64 C)1/64 D)1/16 E)-16 8) Есепте: A)2 B)4 C)1/4 D)-2 E)1/2 9) Өрнектің мәнін тап: log2log2log3 81 А) 9; В) 5; С) 1; D) 3; Е) 0. 10) Теңдеуді шешіңдер: log 3 (2х + 3) = 0 А) 2; В) -1; С) 0,5; D) 3; Е) 1 Үй жұмысы Рефлексия
|
| ||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларғакөбірекқолдаукөрсетудіқалайжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ні қолдану Құндылықтарменбайланыс (тәрбие элементі) | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ өз күшіне сенімсізоқушыларды күшті оқушылармен жұпта жұмыс істеп, көбірек білетін түрде ұйымдастырылған. Сынып оқушыларынан сабақ сұрағанда дербес тақталарды пайдалану материалдың қаншалықты меңгерілгендігін тез түсінуге және өз мысалдарын сәйкесінше бейімдеуге мүмкіндік береді. Жұппен жұмыс істеген кезде Сіз оқушыларға сұрақтар беру арқылы көмекесе аласыз: «Сіз неге осы алмастыруды пайдаланасыз?», «Осыдан қандай тепе-теңдік шығаруға болады?! | Оқушылардың тапсырмаларды орындауға және диалогтарға қаншалықты қатысатындығын бақылау жолымен бағалау Прогресс, жұппен жұмыс кезіндегі жауап реакциясы әр оқушының үлесін бағалау үшін және қателердің бар-жоқтығын түсіну үшін мұқияят қарастырылады. | Құндылықтар: Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, әсіресе жұппен жұмыс істегенде қатысуы керек, сол сияқты сыныппен талқылауға коммуникативтік дағдыларын дамытып, қатысуы керек. Оқушыларға интегралдау есептерін шығару үшін шығармашыл болу керек, талап қою білуі, жұппен жұмыста қолдау көрсете алуы керек. Жұппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді. | ||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты). 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Грузия қазақстандықтарға білім грантын бөлді
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды