Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бекітемін:______________________
Мектеп | |||||||
Дата: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Класс: 11 | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны | |||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер (10 с) | ||||||
Сабақтың тақырыбы | иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер. | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.2.2.3 - иррационал теңдеулерді айнымалыны ауыстыру әдісімен шешеді; | ||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
| ||||||
Сабақтың мақсаты | иррационал теңдеулерді шешудің жаңа айнымалы енгізу алгоритмін қорытып, есептер шығаруда қолдана біледі. | ||||||
Тілдік мақсаттар |
рационал (иррационал) теңдеуді шешу кезінде айнымалының анықталу облысынна түсініктеме береді. Бөлім бойынша лексика мен терминология
| ||||||
Бастапқы білім | Функция, функцияның анықталу облысы, функция графигі, функцияның нөлдері, туынды табу ережелері, сындық нүктелер, экстремум нүктелері және функцияның экстремумдары. | ||||||
Құндылықтарды дарыту
| Өмір бойы білім алуға бейімделеді; бірлесіп жұмыс істей алу;өзара ынтымақтастық,сондай-ақ өзара түсіністік қасиеттерін дамыту; өздік жұмыс орындау кезінде шешім қабылдау, қалыптастыру, талдау дағдыларының болуы. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика. | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Active Inspire, PowerPoint | ||||||
Сабақтың барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 7 мин | 1.Оқушылармен амандасу. Жағымды ахуал туғызу. 2. Қайталау. Bilimland (2 мин) Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары: -иррационал өрнек дегеніміз не? -иррационал теңдеу дегеніміз не? Анықтама. Иррационал теңдеу деп айнымалысы түбір таңбасының ішінде, сонымен қатар бөлшек көрсеткішті дәреженің негізі болатын теңдеуді айтамыз. -иррационал теңдеулерді шешудің қандай тәсілін қарастырдық? -иррационал теңдеуді шешуде Бөгде түбір деп нені атадық? 3.Тақырыпты, сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын баяндау, Иррационал теңдеулерді шешуде басқа да тәсілдерді қолданып есептер шығаруға болатындығымен таныстыру. | Презен-тация (3-8) | |||||
8 мин 13 мин 10 мин | Жаңа айнымалы енгізу тәсілі Кейбір жағдайларда иррационал теңдеулерді шешу кезінде жаңа айнымалы енгізу тәсілі күрделі иррационал теңдеулерді қарапайым түрге келтіру мақсатына қолданылады. Мысал. теңдеуінің түбірлерін табайық. Шешуі. Берілген теңдеуді шешу үшін белгілеуін енгізіп, теңдеуін аламыз. Осы теңдеуді шешіп, түбірлерін анықтаймыз: . теңдеуінің түбірі болмайды, себебі Демек берілген теңдеудің түбірі 1 болады. Жауабы: 1. Жұппен жұмыс. (А тобы) №123. Теңдеулерді шешіңіздер: 1. 2. 3. 4. Дескрипторлар: - ММЖ табады -иррационал теңдеулерді шешу алгоритмдерін қолданады; - жаңа айнымалы енгізеді -табылған түбірлерді тексеріп, егер бар болса, бөгде түбірлерді айырады; -теңдеудің түбірін табады. Жұппен жұмыс. (В тобы) №129 есеп. Теңдеулерді шешіңіздер: 1. 2. 3. 4. Дескрипторлар: - ММЖ табады -иррационал теңдеулерді шешу алгоритмдерін қолданады; - жаңа айнымалы енгізеді -табылған түбірлерді тексеріп, егер бар болса, бөгде түбірлерді айырады; -теңдеудің түбірін табады. Жеке жұмыс (С тобы) №133. Теңдеулерді шешіңіздер: 1. + 2. Дескрипторлар: - ММЖ табады -иррационал теңдеулерді шешу алгоритмдерін қолданады; - жаңа айнымалы енгізеді -табылған түбірлерді тексеріп, егер бар болса, бөгде түбірлерді айырады; -теңдеудің түбірін табады. | Алгебра және анализ бастама-лары 11 класс А. Әбіл-қасымова. Презен-тация Алгебра және анализ бастама-лары 11 класс А. Әбіл-қасымова. Презен-тация | |||||
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия:
Үйге тапсырма: №122, №125. | Үй | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Қорытынды бағалау |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?