Иррационал теңдеулерді шешу әдістері. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар, сабақ № 3
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1 Иррационал теңдеулер | Мектеп: Көкшетау қаласындағы Физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Абдрахманова Нуржамал Айдархановна | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Иррационал теңдеулерді шешу әдістері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Бекіту сабағы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.2.2.2 - теңдеудің екі жағын бірдей n-ші дәрежеге шығару әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу; 11.2.2.3 - айнымалыны алмастыру әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: иррационал теңдеулерді екі жағын бірдей n-ші дәрежеге шығару әдісі және айнымалыны алмастыру әдісін есептер шешкенде қолдана алады және талдау жасау арқылы жауабын рәсімдейді. Кем дегенде бес есепті шеше алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы - иррационал теңдеулерді шеше алады, таңдап алынған шешуін дәйектей алады; --теңдеудің мүмкін мәндерін таба алады;
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: иррационалды теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуді сипаттау үшін математикалық терминдерді пайдаланады және түсінеді. Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, сыныппен талқылауда коммуникативтік дағдыларын дамытады. Оқушылар есептерді шығару үшін шығармашылықпен жұмыс жасай отырып, талап қоя біледі, топпен жұмыста қолдау көрсетеді. Академиялық шыншылдыққа, ынтымақтастыққа баулу. Жұппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Оқушылар 10-сыныпта логарифмдік және көрсеткіштік теңдеулер мен теңсіздіктерді өткен. Теңдеулер мен теңсіздіктерді оңай шешу қабілеті оларға 11-сыныпта оқыған кезде септігін тигізеді. Физика мен химия пәндерінде формулаларды өрнектеу дағдысын шыңдайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентацияны қолдану, зерттеу жүргізгенде интернет ресурстарын қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Алгебралық формулалармен сенімді жұмыс жасау және сызықтық және квадраттық теңдеулерді сенімді шешу. қарапайым көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулерді шешді біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин | Ұйымдастыру кезеңі 1.Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басында оқушылардың зейіндерін шоғырландыруына назар аудару: – оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын тұжырымдау; – бағалау критерийлерін тұжырымдау үшін оқушыларды талпындыру; – оқушылардың «жақын даму аймағын» және сабақтың күтілетін нәтижелерін анықтау. Көңіл күй смайликтері бойынша оқушыларды ынталандыру | Презентация Слайд 1-4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6 минут 5 минут 22 минут 2 минут 1 минут | 2. Үй тапсырмасын жұптарда өзара тексеру, сұрақ туындаған тапсырмаларды тақтада қарастыру Дарытылатын құндылықтар: оқушылар жұпта үй тапсырмаларын тексеру арқылы өзара бағалау орындай отырып, академиялық адалдыққа, бір-бірін тыңдау және есту, бір-біріне құрметпен қарауға тәрбиеленеді. Оқушылардың жұмыстарына НЗМ стратегиясы бойынша кері байланыс беріледі:
3. Жұптық жұмыс. Оқушылардың білімдерін қайта жаңғырту. "Сұрақ-жауап" ойыны әрбір сұраққа дұрыс жауап беру арқылы 1 балдан қояды өзін өзі бағалау кестесіне.
Дарытылатын құндылықтар: оқушылар жұптардағы талқылау барысында жақындардың мәселелерін көре және түсіне білуге, өз ойын түсіндірумен қатар басқалардың да пікірін тыңдауға, құрметтеуге, сынға түсіністікпен қарауға тәрбиеленеді. Кері байланыс 1.Тапсырманы орындау барысында қандай қиындық туындады? 2. Неліктен деп ойлайсыз? 3. Қандай қасиеттерді қайталау керек. 4. Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау. Тапсырманың мақсаты: иррационал теңдеудің екі жағын бірдей тақ дәрежеге немесе жұп дәрежеге шығару және жаңа айнымалы енгізу арқылы теңдеулерді шеше білу. Оқушылардың білім деңгейін тексеру мақсатында. Академиялық шыншылдыққа, ынтымақтастыққа баулу дағдыларын дамытады. Бағалау критерийлері:
. 1. Теңдеуді шешіңіз : , жауабы: х= 2 3 балл 2. Теңдеуді шешіңіз: , 4 балл 3. Теңдеуді шешіңіз: 3 балл 4 . Теңдеудің түбірлерінің көбейтіндісін табыңыз: 4 балл 5. Теңдеуді шешіңіз: 3 балл Дескрипторлар:
Кері байланыс. 1.Тапсырманы орындау барысында қандай қиындық туындады? 2. Неліктен деп ойлайсыз? 3. Қандай қасиеттерді қайталау керек. 4. Неге көңіл бөлу қажет? Бағалау өзін өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы Үй жұмысы сайттың 3-8 тапсырмаларын орындау. | Презентация
Слайд 2-7 Қосымша 1 Слайд Қосымша 2 Слайд 8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Сабақ соңында жүргізілетін рефлексия: Кері байланыс: «Бес бармақ» тәсілі:
| Слайд9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты біроқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу. | өзін-өзі бағалау бірін- бірі бағалау мұғалімнің бағалауы | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасының ережелерін еске салу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?