Максимум мен минимумды табуға есептер шығару. Алгебра, 12 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар.
Сабақ: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 12.3 B Интегралдау мен дифференциалдау көмегімен қолданбалы есептерді шешу | Мектеп: Атырау қаласындағы НЗМ | |||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||
Сынып: 12 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Максимум мен минимумды табуға есептер шығару | |||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | МР 12.1 туындыны қолдану арқылы геометриялық және физикалық мазмұнды есептерді шығара алады; | |||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Дифференциалдық теңдеулерді шеше алу және сол есептердің өмірмен байланысын табу. | |||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
| ||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Арнайы лексика және терминология: Экспоненциалдық өсу/түсу. Бастапқы шарттар. Жартылай ыдыраудың периоды. Тұрақты. Пропорционалдық өсім. Өсу өзгерістердің қарқындары. Пропорционалдық. Экспоненциалды. Артуы. Диалог және жазуға арналған сөз тіркестері: Уақыт кезеңі ішіндегі тұрғындар өсімі өзгерістерінің қарқыны пропорционалды… . Уақыт кезеңі оның бастапқы массасының субстанциясы жартылай бұзылуы үшін Тұрғындар экспоненциалды артады. Дифференциалдық теңдеу - differential equations. | |||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Ынтымақтастық: Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қаылдауды үйрену, жаңаны тез игеруге дайын болу. Академиялық адалдық: Бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, жауапкершілік, мақсатқа ұмтылу, академиялық адалдық ұстанымдарын сақтау | |||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Геометрия, физика | |||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта. | |||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Туынды, интегралдар ұғымын біледі. | |||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут 3 минут | І. Ұйымдастыру: Амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Коллаборативті орта қалыптастыру. ІІ. Өтілген материалды қайталау: Экспоненциалдық өсім, радиоактивті ыдырау заңдылықтарын қайталау. Қажетті шарттарды бекіту. Ньютонның салқындату заңын білу. | |||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
10 минут 25 минут 2 сабақ | ІIІ. Жаңа материалды ашу.
Шешуі:
ІV. Жалпы сыныптық жұмыс. №1 Цилиндр пішіндес ыдыстың (резервуар) көлемі (ыдыс – тік цилиндр) Осы ыдыстың төбесіне кеткен материалдың бағасы . Ал жанына және табанына кеткен материал бағасы . Ең аз шығын болатындай ыдыстың өлшемін анықтаңдар.
Төбесінің ауданы болса, оған кететін шығын -қа тең. Жаны мен табанының аудандарының қосындысына кететін шығын Егер жұмсалатын қаржыны С деп белгілесек, онда
(цилиндрдің өлшеміне тәуелді ақшаның функциясы)
Жауабы: болғанда ең аз ақша кетеді. №2. Төбесі ашық жәшіктің табаны квадрат, көлемі . Осы жәшікті жасауға кеткен материал ең аз болуы үшін жәшіктің өлшемін табу керек.
. Демек, ең кіші мән. Жауабы: квадраттың табаны 30 см, биіктігі 15 см. №3. Радиусы R – ға тең сфераға іштей сызылған конустың көлемінің ең үлкен мәні қанша болады? Шешуі:
Сфераның көлемі Конустың көлемі Сызба бойынша , Пифагор теоремасымен көлемнің х – ке тәуелділік ф-сы.
ең үлкен мәні Жауабы: №4. функциясының графигі және Оx өсімен шектелген аймаққа қабырғалары өстерге пораллель болатындай тіктөртбұрыш сызылған. Осы тіктөртбұрыштың ауданы ең үлкен болатындай тіктөртбұрыштың өлшемдерін табыңдар. Шешуі: Тіктөртбұрыштың өлшемдері болса, ауданы
ұзындық өлшемі болғандықтан – ең үлкен мән. Жауабы: Жеке тапсырма: Суретте үсті ашық, биіктігі h метр болатын тік бұрышты бак бейнеленген. Қабырғалары 2х метр және 3х болатын бактың табаны горизонталь орналасқан. Бакқа көлемі 900 м3 су сияды, ал бактың ішкі бетінің ауданы S м2. a) болатынын көрсетіңіз b) болғанда бактың өлшемдерін табыңыз. Екінші ретті туындыны пайдаланып немесе басқа тәсілмен S – тің берілген жағдайда минимум немесе максимум болатынын анықтаңыз. Бағалау: жалпы сынып болып есептің Марк – схемасын құрып, тексеру. Өзін – өзі бағалау. | |||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Үй тапсырмасы: Рефлексия жазу.
| |||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||
Көз жаттығулары. Сергіту сәттері Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?