Иррационал өрнектерді түрлендіру. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Пән: Алгебра және анализ бастамалары | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Күні: | Класс: 11 | Оқушы саны: | |||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | Дәрежелер және түбірлер. Дәрежелі функция. | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Иррационал өрнектерді түрлендіру | ||||||||||
Сабақтың түрі | Оқылған материалды жалпылау және жүйелеу | ||||||||||
Бастапқы білім | Нақты санның n -ші дәрежелі түбірі және оның қасиеттері | ||||||||||
Сабақ мақсаты |
| ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.2.1.5 n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін иррационал өрнектерді түрлендіруде қолданады | ||||||||||
Бағалау критерийлері | - иррационал өрнектерге амалдар қолдана алады; - n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін иррационал өрнектерді түрлендіруде қолданады; | ||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Иррационал сандармен байланысты терминдерді анықтайтын қосалқы сөйлемді пайдаланады (мысалы … түбір асты) ауызша және жазбаша анықтайды. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Белгіленген бір сан немесе белгіленген мәнді әріп болып табылады. Айнымалы шама бұл мәні белгісіз санды білдіреді. Коэффициент бұл айнымалы шаманың алдындағы сан. Дәреже бұл негізді өз мәнін өзіне неше рет көбейту керектігін көрсететін сан. Пәнге қатысты лексика мен терминология Рационал және иррационал өрнек, көрсеткішті дәреже, арифметикалық амалдар, түрлендіру. Рационал дәрежелі көрсеткіш – Степень с рациональным показателем – Power with rational exponent Иррационал дәрежелі көрсеткіш – Степень с иррациональным показателем – Power with irrational exponent | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Үздіксіз оқу – тақырып бойынша теореялық, практикалық білімдерін көрсетеді, физикалық білімдерін байланыстырады; Құрмет – мұғаліммен, сыныптастарымен диалог жүргізуде жүзеге асады; Жауапкершілік – жеке, жұптық, топтық тапсырмалар орындауда жүзеге асады; | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
|
| |||||||||
Дифференциация | CTY бойынша күрделендіру принципі. - тапсырма таңдау барысында: жеке оқушыға, топқа, жұпқа арналған әр түрлі деңгейлі тапсырмалар дайындауды қарастыру; - оқушының жеке күтілетін нәтижесін белгілеу; - қажет жағдайда оқушыға жеке көмек көрсету; | ||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру. Амандасу. /Кабинет тазалығына, желдетілгеніне назар бөлу/. Оқушылардың сабаққа қатысуын, қажетті оқу құралдарының түгел болуын қадағалау. Оқушылар таратпа қағаздар арқылы 3 жанұяға топтастырылып, топ лидерлері сайланады. | Слайд 2 | |||||||||
Сабақтың ортасы Өткен материалды еске түсіру Топтық жұмыс 7 минут Жұптық жұмыс 10 минут 7 минут 6 минут
| Актуалдау. Дөңгелек стол әдісі. Оқушылар «Иррационал өрнектерді түрлендіру» тақырыбына байланысты өздері білетін ақпараттарды топта талқылап, өз пікірлерін ортақ қағазға жазады да, келесі сол жағындағы қатысушыға жылжытады. Сөйтіп, топтың әр мүшесінің қатысқаны белгілі болады. Барлық жанұялар лидерлері жанұяда жазғандары бойынша класта презентация жасайды. Дескриптор. Оқушы: -барлық ақпараттарды жинақтайды; -парақты жылжытып, өз пікірлерін жазады; -класста презентация жасайды; Мұғалім: жалпы классқа бүкіл ақпараттың тізімін жасап, кері байланыс береді. Демек, оқушылар, бүгінгі сабағымызда иррационал өрнектерді түрлендіруге байланысты білімімізді жүйелейтін боламыз. Ендеше, сабағымыздың мақсаты: n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін иррационал өрнектерді түрлендіруде қолданады. Бүгінгі сабақтағы жетістік критерийлерін анықтаймыз. /Оқушылар өздері жетістік критерийлерін ұсынады, олардың жауаптарын ескеріп, тақтада жетістік критерийлерін көрсетемін/. Жұптық жұмыс. Галерея әдісі. Оқушылар жіптің екі ұшы арқылы жұптасады. Кабинеттің әр бұрышына төмендегі есептер ілінеді. Жұптар галереяны аралап жүріп, сол есептерді шығарады. Есептеңіз: 1)= = ()2+6 = 4)
Дескриптор. Оқушы: -күрделі түбір қасиетін қолданады; -қысқаша көбейту формулаларын қолданады; -өрнектің мәнін табады. Жауабы:
Бағалау: Барлық жұп есептерді аяқтағаннан соң бір бірімен салыстырып, тақтадағы дұрыс жауаптар арқылы өзара дәптер алмастырып, тексереді. Жеке жұмыс. Өзіндік жұмыс.
Дескриптор. Оқушы: -көбейткішке жіктейді; -иррационалдықтан құтылады; -өрнекті ықшамдайды. Жауабы:
Бағалау: Тақтадағы дұрыс жауаптар арқылы РОТАЦИЯ әдісімен өзара тексереді. Дифференциация тапсырмасы. №118 Егер болса, онда тепе теңдікті дәлелдеңіз. Жауабы: Дескриптор. Оқушы: -өрнекті квадраттап, түбірге алады; -бүтін көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолданады; -өрнектің мәнін табады. Бағалау: тақтадағы жауап бойынша өздерін бағалайды. | Слайд 3 Қосымша №1 Слайд 4 Слайд 5 Қосымша №2 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 Слайд 9 Слайд 10 Қосымша №3 А.Әбілқасымова Алгебра және анализ бастамалары 11 кл Слайд 11 | |||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Мұғалім мақсатты еске түсіре отырып, әр оқушыға кері байланыс береді. Рефлексия «Синквейн» әдісі. - Бірінші жолда - тақырып бір сөзбен беріледі (зат есім)- Екінші жолда - тақырып екі сөзбен сипаттау (сын есім)- Үшінші жолда - тақырыпқа қатысты қимыл атауынан үш сөз жазу. (етістік)- Төртінші жолда - 4 сөзден тұратын бір сөйлем.- Бесінші жолда - тақырып мәнін ашатын бір синоним сөз. Үй жұмысы: | Слайд 12 Слайд 12 Қосымша №4 | |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Оқушыларды топтық жұмыс кезінде бір –біріне ресурс ретінде пайдалану; | Класпен фронтальды жұмыс кезінде оқушылардың дұрыс түсініп не қате түсініп отырғанын тапсрыма бергеннен кейін жазған жауаптарын парақтарын көтеру арқылы тексеріп, кері байланысты мұғалім әр тапсырма соңында беріп отырады. Жұптық жұмыстың жауабын тақтада көрсету арқылы оқушылар өздерін бағалайды. Өз бетімен жұмысты орындап болғаннан кейін оқушылар өздерін дескрипторлар арқылы бағалап, өздерінің нені игеріп, неден қиналатындықтарын анықтайды. | Қауіпсіздік техникасы сақталған кабинетте оқушыларға сабақ жүргізіледі. Оқушылар қауіпсіздік техника ережелерімен таныстырылған. Сабақ уақытында қарастырылатын әр түрлі жұмыс түрлері оқушылардың қимыл қозғалыс жасауына мүмкіндік береді. | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?