Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: Шымкент қ. ХББ НЗМ

Күні

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

2 сабақ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.2.3 Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау

Сабақ мақсаттары

  • Вариациялық қатарларды білу
  • Таңдамалар бойынша гистограмма, полигон және куммулята салу
  • Есеп шығаруда кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау.

Жетістік критерийлері

Оқу мақсатына жетеді:

1) Кездейсоқ шама ұғымын және оның түрлерін біледі;

2) Статистикалық мәліметтер бойынша графиктерін салады

3) Сандық сипаттамалар бойынша таңдамаларды бағалайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • модальды етістіктер және шартты сөз тіркестері арқылы тепе-теңдіктің бастапқы мәселе деңгейлерінде орын ауыстыруларды және терулерді есептеу үшін формулаларға ауызша сипаттайды, биномдық үлестірім жолымен қандай карталарды құруға (үлгілеуге) болатынын жұпта талқылайды және өз жауабына түсінік береді.
  • Пәнге тән лексика мен терминология:
  • теру/амалдар орындау;
  • орын ауыстыру;
  • n-нің ішінен r элементтерін таңдау;
  • рет;
  • реттеу;
  • орын ауыстыру;
  • қайта реттеу;
  • биномдықүлестірім;
  • орта мән, мода, медиана;
  • стандарт ауытқу;
  • деректер жиыны;
  • математикалық күтілім.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • Мүмкіндіктерін көрсету үшін болуы мүмкін, мүмкін, істей алу, ықтимал сияқты модальды етістіктерді пайдалану.
  • Орындықта отырған 5 адамды қанша түрлі тәсілдер арқылы ұйымдастыра аламын?
  • Сіз оларды … әр түрлі тәсілмен ұйымдастыра аласыз, өйткені … .
  • Егер менде Х қана орындық болса, не болады?
  • Егер сізде х орындық болса, сіз оларды … әр түрлі тәсілмен реттей аласыз, себебі … .
  • Егер мен х қосылғыштарды белгілі бір тәртіппен реттесем, онда саны у мүмкін орын ауыстырулар шығады.
  • p мүмкіндіктерден m қосылғыштарды таңдаудың n тәсілі бар.
  • Егер мен/сіз Х санын осы тәсілмен реттесем(ңіз), мұндай жағдайда не болуы мүмкін?
  • Егер сіз х өзге тәсілмен реттесеңіз не болады? Қандай нәтиже алуыңыз мүмкін?
  • Сондай-ақ сіз Х ... болатындай қайта реттей аласыз.
  • Жалғыз мүмкін тәсіл … болуы мүмкін.
  • Орындауға болатын тағы бір іс-әрекет … болып табылады.

Биномдық таралуда мода, медиана, орта мән ... болып табылады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушылар жаңа жағдайға бейімделеді, мәселені қойып шешімін іздейді, жұпта жұмыс жасай алады, бір-бірінің пікірін тыңдап үйренеді. Барынша өз ойын дұрыс қорыта алады. Ақпартты тауып қорытынды жасай алады. Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланаған іс-әрекеттер арқылы жүзеге асады.

Пәнаралық байланыстар

химия және биология білім салаларында кездеседі.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны презентация таныстыру үшін қолдану, тақтаны жазу құралы ретінде қолдану.

Бастапқы білім

Теруді және алмасытруды, ықтималдықты есептеуді біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

I Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатусын тексеру. Сабққа дайындық. Үй жұмысын тексеру. Бүгін өтілетін сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелермен таныстыру.

Сабақ ортасы

10 мин

20 мин

ІІ Досым, сен не дейсің?(Алдыңғы сабақта өтілген тақырып бойынша миға шабуыл) бұл жұптық жұмыс түрінде өтеді. Оқушы көп нүктенің орына тиісті сөз таба алмаса жұбына «Досым сен не дейсің?» деп, көмек сұрайды.

  • ...........................деп алдын-ала белгісіз, тек тәжірибе нәтижесінде ғана белгілі болатын мүмкін мәнді айтады.

Ж: Кездейсоқ шама

  • Кездейсоқ шамалар…………және ………………шамалар болып бөлінеді.

Ж:дискретті және үзіліссіз

  • Дискретті –................................................................................

Ж: қандай да бір белгілі сандар тізімінен ғана мәндер қабылдай алатын айнымалы

  • ..................деп, дискретті емес кез келген айнымалыны айтамыз

Ж: Үзіліссіз

  • Белгі мәндерінің қатарын немесе мәндері ............не ................. орналасқан біртекті заттарды немесе құбылыстарды жаппай зерттеу нәтижесінде сәйкес жиіліктерімен (немесе қатыстық жиіліктерімен) алынған варианталар қатарын вариациялық қатар дейді.

Ж: кему не өсу ретімен

  • ..................... интервалдық қатарларды көрсету үшін қолданады.

Ж:Гистограмманы

  • Кумулята ................................... графикалық көрсету үшін қолданылады.

Ж: жинақталған вариациялық қатарды

ІІ Жеке жұмыс (оқушылар тапсырмаларды жеке орындайды, орындап болған соң мұғалімге белгі береді. Тапсырманы орындау қиындық тудырған оқушыға мұғалім дұрыс деп белгі берген оқушы көмек көрсетеді)

1 тапсырма. Кестеде өнідірістегі 60 тетіктің диаметрлерін (d) өлшеу нәтижелері көрсетілген (мм). Деректерді пайдаланып гистограмма тұрғызыңыз.

Диаметр (мм)

Жиілігі

25≤d<30

1

30≤d<35

3

35≤d<40

7

40≤d<45

15

45≤d<50

17

50≤d<55

10

55≤d<60

5

65≤d<65

2

Шешуі:

2 тапсырма. Бұршақ тұқымдас өсімдіктердің отырғызылғаннан он аптадан кейінгі ұзындықтары жақын сантиметрге дейінгі дәлдікпен өлшенген. Алынған деректер келесі жиіліктер кестесінде көрсетілген:

Биіктігі (см)

Жиілігі

7,5≤x<11,5

1

11,5≤x<13,5

3

13,5≤x<15,5

7

15,5≤x<17,5

11

17,5≤x<19,5

19

19,5≤x<21,5

14

21,5≤x<23,5

13

23,5≤x<25,5

9

25,5≤x<28,5

3

Берілген мәліметтерді пайдаланып гистограмма құрыңыз.

Ескерту: бұл тапсырма жоғарғы деңгейге арналған, мұнда оқушы интервалдар ені әр-түрлі екенін бағамдауы тиіс.

Шешуі:

Биіктігі (см)

Жиілігі

Интервал ені (см)

Интервал жиіліктерінің тығыздығы

7,5≤x<11,5

1

4

0,25

11,5≤x<13,5

3

2

1,5

13,5≤x<15,5

7

2

3,5

15,5≤x<17,5

11

2

5,5

17,5≤x<19,5

19

2

9,5

19,5≤x<21,5

14

2

7

21,5≤x<23,5

13

2

6,5

23,5≤x<25,5

9

2

4,5

25,5≤x<28,5

3

3

1

3 тапсырма. 38 адамның дене массасы туралы деректер келесі вариациялық қатарда көрсетілген:

Масса (кг)

Жиілік

m<46,5

0

46,5≤m<54,5

4

54,5≤m<62,5

7

62,5≤m<66,5

8

66,5≤m<74,5

7

74,5≤m<82,5

8

82,5≤m<90,5

4

Массасы 60 кг-нан кем адамдар үлесін бағалаңыз.

Шешуі:

Жинақталған жиіліктер кестесін құрамыз:

Масса (кг)

Жиілік

Жинақталған жиіліктер

m<46,5

0

0

46,5≤m<54,5

4

4

54,5≤m<62,5

7

11

62,5≤m<66,5

8

19

66,5≤m<74,5

7

26

74,5≤m<82,5

8

34

82,5≤m<90,5

4

38

Және интервалдардың жоғарғы шекаралары бойынша, яғни келесі нүктелер бойынша сынықты саламыз: (46,5;0); (54,5,4); (62,5,11); (66,5,19); (74,5,26); (82,5;34); (90,5;38).

Кумулята:

Кумулятадан 60 кг массаға сәйкес келетін жинақталған жиілікті табамыз. Шамамен 8,8 кг. Осылайша, массасы 60 кг-нан аз адамдардың үлесін анықтаймыз:, яғни 23%.

Сабақ соңы

мин

Сабық соңында оқушылар рефлекция жүргізеді

  • Бүгін мен білдім…
    • Маған қызық болды…
    • Қиын болғаны…
    • Мен тапсырмаларды…

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Қабілеті жоғары оқушыларды топтық жұмыста өзінің ой пікірлерін айтқызамын және оның басқа оқушыларға үлгі болуына басқа оқушылардың үлгілі оқушыға қарап сап түзуіне немесе өзіндік үлгі болуларына жағдаяттар туғызамын.

Оқушыларды үй жұмысын тексеру барысында өзара бағалауды және өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын.

Оқу процесінің барлық күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын. Ол қызықты математикалық сұрақтардан, мадақтаудан тұрады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілгенсұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу