file loc phone login_m arrow_left arrow_right author ca cat compl coms del down fav fav_del fav_m fav_m_del fb gp left like login mail od reply right search sort sort_down sort_m sort_up tw up view vk ya

Дискретті және аралық вариациялық қатар. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:11.1В бөлім: Математикалық статистика элементтері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: Дискретті және аралық вариациялық қатар

Сабақ түрі:

Білімді жалпылау және жүйелеу сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.3.3 - берілген шартқа сәйкес вариациялық қатарлардың деректерін талдау

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар вариациялық қатарлардың деректерін талдау үшін орталық өзгеру өлшемдері мен шашыраңдылық өлшемдерін қолданады.

Бағалау критерийлері)

Оқушылар қолданады

  • орталық өзгеру өлшемдерін: мода, медиана және орта мәндерін вариациялық қатарлардың деректерін талдау үшін;
  • шашыраңдылық өлшемдерін: ауқым, дисперсию және стандартты ауытқуды вариациялық қатарлардың деректерін талдау үшін.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар вариациялық қатарлардың деректерін талдау кезінде пәндік лексиканы және бөлімге сәйкес терминдерді қолданады.

Пәндік лексика

орталық өзгеру өлшемдері; шашыраңдылық өлшемдері; мода, медиана, орта мән; ауқым, дисперсия, вариациялық қатардың стандарттық ауытқуы.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер – зерттелетін жиынтықта басқаларына қарағанда жиі кездесетін шама …;

– белгілі бір тәртіппен орналасқан, өсуі бойынша немесе азаюы бойынша реттелген қатардың варианттарының бірінің орташасы …;

– дискреттік және интервалдық қатарларды бейнелеуге арналған график ….

Құндылықтарды дарыту

Өз жұмысына жауапкершілікпен қарау. Басқа оқушылардың көзқарасын сыйлау.

Пәнаралық байланыстар

Физика, химия, биология сабақтарындағы зертханалық жұмыстарды орындағанда берілген мәліметтерді өңдеу

Бастапқы білім

Статистика элементтерін білу: салыстырмалы жиілік, арифметикалық орта, мода, медиана, дисперсия, вариациялық қатардың стандарттық ауытқуы. Ықтималдық теориясының элементтерін білу: ықтималдықтың классикалық анықтамасы, математикалық күтілім, дисперсия, кездейсоқ шаманың стандарттық ауытқуы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

3 мин

Мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстырады.

Үй тапсырмасын тексеру.

Үй тапсырмасының жауаптары.

а) 12,59

б) 13

в) 10

г) Орта мән немесе медиана (бірақ мода емес)

  • . Екінші мерген.

7 мин

Білімді жаңарту. (Жеке жұмыс)

Мұғалім оқушыларға тапсырманы жеке орындауға ұсынады.

1. Орта мән, медиана немесе моданың қайсысының төмендегі жағдаяттарды талдау үшін пайдалы өлшем болатындығының себебін көрсетіңіз.

а) Дүкен иесі әртүрлі өлшемдегі киімдерді сатып алғысы келеді.

б) Қалалық кеңес жаңа тұрғын үй комплексі үшін мектеп салуды жоспарлауда. Оқушылардың санын анықтау мақсатында, олар осыған ұқсас тұрғын үй комплексіндегі жанұядағы оқушылар санын зерттеуде.

в) Қыз бала үнемі бірдей көлік сапарымен жүреді және жолда өткізген уақытын есепке алып отырады. Ол келесі сапарының қанша уақытқа созылатынын, бағалап білгісі келеді.

2. Газетте төмендегідей мәлімет бнрілген: «Осы айда сатылған үйлердің 60% -дан астамының бағасы сатудың орташа бағасынан төмен». Осы мәліметтің қаншалықты ақиқатқа сай болу мүмкіндігін және «орташа»(қандай өлшем туралы) сөзінің мағынасын қарастырыңыз.

  • Белгілі,

Осы берілгендер жиынының қайсысының

а) ең кіші,

б) ең үлкен

қалыпты ауытқуы бар?

Жауабы:

1. а) мода, б) орта мән, в) медиана

2. бұл орта мән немесе мода болуы мүмкін, бірақ медиана емес

3. а) ; б) .

Топпен жүргізілетін пікірталас (тіл дағдысын дамыту).

Оқушыларды топтарға бөлеміз. Олардың біреуі бірінші сұраққа негіздеп жауап береді, ал қалған оқушылар оның жауабымен келіседі немесе негіздеу арқылы жоққа шығарады. Келесі сұрақтарға басқа оқушылар жауап береді, бірақ алдынғыдай түрде жүреді.

6 мин

Жаңа материалды бекіту (Жұппен жұмыс)

Мұғалім оқушыларға жұппен жұмыс жасауды ұсынады (кейбір жұптарда тапсырмалар бірдей болуы мүмкін):

1жұп

Дүкенде сегіз адам жұмыс жасайды. Жалақы сағатқа байланысты, тарифтік жалақы

400₸, 3000₸, 1000₸, 800₸, 600₸, 800₸, 600₸, 600₸.

  • Табу керек
  • Орта мәнді,
  • медиананы,
  • моданы.
  • Қай орташа көрсеткішті қолданар едіңіз, егер сіз жұмысшыларға төмендегі сөздерді айтар болсаңыз
  • Жақсы төлейді,
  • Нашар төлейді?

(c) ауқым қандай?

Ответ:

a) i) 975, ii) 700, iii) 600.

b) i) орта мән, ii) мода.

c) 2600

2 жұп

Фабрикада екі ер адам машинаға қосалқы бөлшектер даярлайды. Кестеде олардын аптада жасайтын бөлшектер саны көрсетілген.

Жұмысшы

Дс

Сей

Сәр

Бс

Жұма

Фарид

20

21

22

20

21

Данияр

30

15

12

36

28

  • Фаридтың және Даниярдың жасаған бөлшектер санының арифметикалық ортасы мен ауқымын табыңыздар.
  • Кімнің жұмысы тұрақтырақ жүреді?
  • Кім аптасына бөлшекті көп жасайды?

Жауабы:

  • Фарид: орта мән = 20,8; ауқым = 2.

Данияр: орта мән = 24,2; ауқым = 24.

  • Фарида
  • Данияр

3 жұп

Оқушылардан олардың жанұясындағы балалар саны туралы мәліметтер жинап алды:

1, 2, 1, 3, 2, 1, 2, 4, 2, 2, 1, 3, 1, 2,

2, 2, 1, 1, 7, 3, 1, 2, 1, 2, 2, 1, 2, 3.

  • Орта мән, медиана және моданы табыңыздар.
  • Осы өлшемдердің осы жағдай үшін қайсысын қолданған дұрысырақ?

Жауабы:

  • Орта мән = 2,035, медиана = 2,

мода = 2.

  • Медиана немесе мода (бүтін сан).

4 жұп

Мектеп атынан тестке қатысу үшін бір оқушыны таңдау керек. Куаныш және Тимур алты рет тестке қатысты, олардың нәтижелері кестеде көрсетілген:

Куаныш

28

24

21

27

24

26

Тимур

33

19

16

32

34

18

Куаныштың орта ұпайы 25, ал ауқымы 7-ге тең.

  • Тимурдың орта ұпайы мен ауқымын табыңыздар.
  • Мектеп атынан тестке қатысу үшін қай оқушыны таңдар едіңіз? Неліктен ондай таңдау жасағанызды түсіңдіріңіз.

Жауабы:

  • Тимур: орта мән = 25,3, ауқым = 18.
  • Орта мәндерін тең деуге болады, бірақ Куаныштың нәтижесі тұрақтырақ, ауқымы аз.

5 жұп

Екі жұмысшының бірін токарлыққа алу керек, олардың жұмадағы бірдей бөлшек жасағандағы көрсеткіштері кестеде берілген:

Апта күні

Күндік өнімі

1-ші жұмысшы(X)

Дс

52

61

Сс

54

40

Сәр

50

55

Бс

48

50

Жұма

46

44

Қай жұмысшыны таңдар едіңіз? Неліктен ондай таңдау жасағанызды түсіңдіріңіз.

Жауабы: 1-шіні.

6 жұп

Екі жұмысшы бірдей бөлшек даярлайды, бірінші жұмысшы толық апта, ал екінші жұмысшы 4 күн жұмыс жасаған. Ол көрсеткіштер кестеде көрсетілген:

Апта күні

Күндік өнімі

1-ші жұмысшы(X)

Дс

53

52

Сс

54

46

Сәр

49

53

Бс

48

49

Жұма

46

Жұмыстарының тұрақтылығын салыстырыңыздар.

Жауабы:. Екінші.

7 жұп

Бес маусымда бірдей доп соққан екі шабуылшының нәтижелерінің тұрақтылығын анықтаныздар, кестеде нәтижелері көрсетілген.

маусым

1

2

3

4

5

1-ші шабуылшының доп саны

18

23

19

17

23

2-ші шабуылшының доп саны

19

16

22

23

20

Жауабы: Екінші.

8 жұп

Екі шабуылшы, біреуі 5 маусымда, ал екіншісі 6 маусымда ойнаған. кестеде нәтижелері көрсетілген, доп салу нәтижелігі мен тұрақтылығын салыстырыңыздар.

маусым

1

2

3

4

5

6

1-ші шабуылшының доп саны

17

21

20

16

15

19

2-ші шабуылшының доп саны

17

20

18

21

14

Жауабы: Орташа нәтижелігі бірдей, бірінші шабуылшы тұрақтырақ.

9 жұп

(a) Мұғалім бірнеше таңдауы бар сұрақтарға сынып берген дұрыс жауаптардың санын белгілейді.

Дұрыс жауаптар

1 – 10

11 – 20

21 – 30

31 – 40

41 – 50

Жиілігі

2

8

15

11

3

  • Орта мәнді бағаланыз.
  • Медиананың жуық мәнін табыңыз.
  • Модалді сыныпты табыңыз.

(b) Жоғарыдағы тестті мұғалім басқа сыныпта өткізді. Нәтижесі төмендегі кестеде.

Дұрыс жауаптар

1 – 10

11 – 20

21 – 30

31 – 40

41 – 50

Жиілігі

3

14

20

2

1

  • Орта мәнді бағаланыз.
  • Медиананың жуық мәнін табыңыз.
  • Модалді сыныпты табыңыз.
  • Екі сыныптын нәтижесін салыстырасыз?

Жауабы:

(a) (i) 26,78(ii) 27,17(iii) 21 – 30

(b) (i) 21,5(ii) 22,25(iii) 21 – 30

(c) Екінші сыныпта орта мән төмен, бірақ ауқым бірдей.

9 жұпқа математикалық қабілеті жоғары оқушыларды топтастыруға болады..

Мұғалім бақылай отырып, оқушылардың жұмыстарына түзетулер жасайды, бағыт- бағдар беріп көмектеседі.

13 мин

Бекіту. (Жұппен жұмыс, тапсырма ауысу.)

Жұптар тапсырмаларымен алмасады және ол тапсырмаларды орындайды, осындай жолмен әр жұп кем дегенде үш тапсырма орындау керек.

8 мин

Бекіту. (Жаңа топпен жұмыс)

Оқушылар жасаған тапсырма номерлері бойынша топтасады, шешу жолдары мен жауаптарын салыстырып тексереді.

3 мин

Рефлексия. Қорытындылау.

Плюс

Минус

Қызықты

Үй тапсырмасы:

1. 25 автомобильдің дөңгелектерінің жүру ұзақтығы туралы деректер берілген ( км-мен):

142014431448147215121481148814921508

145615281535153815431549155115571568 1571158615921595158716031628

а) Аралық вариациялы қатар құрыңыздар.

б) Дискретті және аралық вариациялық қатар үшін орта мән мен медиананы табыңыздар.

в) Осы көрсеткіштердің (орта мән, медиана) қайсысы жүру ұзақтығын бейнелеу үшін пайдалы?

2. 25 автомобильдің дөңгелектерінің жүру ұзақтығы туралы деректер берілген ( км-мен):

142014431448147215121481148814921508

145615281535153815431549155115571568 1571158615921595158716031628

а) Дискретті вариациялық қатар үшін қалыпты ауытқуды табыңыздар және осы шамаға байланысты қысқаша интерпретация жасаңыздар.

б) Аралық вариациялық қатар құрыңыздар.

в) Аралық вариациялық қатар үшін қалыпты ауытқуды табыңыздар.

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Төменгі және жоғары деңгейдегі сұрақтарды қою барысында.

Сабақ барысында, оқушылардың қиындықтарына ьайланысты дифференциалды түрде көмек беріледі.

Оқушылар жауаптарының толықтығы, тапсырмалардың орындалу сапасы және бақылау арқылы жүргізіледі.

Сабақ алдында бөлмені желдету.

Оқушылардың дұрыс тік отыруын қадағалау.



Толық нұсқасын 29 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Грузия қазақстандықтарға білім грантын бөлді
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
Пікір жазу