Анықталған интеграл. Қисық сызықты трапеция және оның ауданы. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қисап І | Мектеп: Павлодар қаласындағы химия-биологиялық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||
Сабақ тақырыбы: | Анықталған интеграл. Қисық сызықты трапеция және оның ауданы | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.4 қисық сызықты трапецияның анықтамасын біледі және оның ауданын табу үшін Ньютон-Лейбниц формуласын қолданады; 11.3.1.5 - анықталған интеграл ұғымын біледі, анықталған интегралды есептей алады; | |||
Сабақ мақсаттары | - қисық сызықты трапецияның анықтамасын біледі және оның ауданын табу үшін Ньютон-Лейбниц формуласын қолданады; - анықталған интеграл ұғымын біледі, анықталған интегралды есептей алады; | |||
Бағалау критерийі | - анықталған интеграл анықтамасын біледі; - анықталған интегралдың қасиеттерін қолданады; - анықталған интегралды Ньютон-Лейбниц формуласымен есептей алады; - қисықсызықты трапецияның ауданын табу үшін анықталған интегралды қолданады. | |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Бөлім бойынша лексика мен терминология - алғашқы функция; - интеграл; - интегралдау; -анықталған интеграл; -қисық сызықты трапецияның .... -қисық сызықты трапецияның ауданының ..... | |||
Құндылықтарды дарыту | -жұптық және топтық тапсырмаларды орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру; -бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру | |||
Пәнаралық байланыстар | ||||
АКТ қолдану дағдылары | ||||
Бастапқы білім | Алгебралық формулалармен сенімді жұмыс жасау, көпмүшенің түбірлерін табу, бүтін коэффициентті дәреже қасиеттері, көпмүшелер, функция графигінің қасиеттері (монотондық аралықтары, экстремум нүктелері және т.б.) және графиктерді сыза білу. | |||
Сабақ барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 0-2 мин | Сәлемдесу. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру үшін оқушылар бір-біріне тілек білдіреді. Үй тапсырмасын тексеру | |||
Өткенді актуализациялау 3-10 мин | Мұғалім бірдей суреттерді қолдана отырып, сыныпты үш топқа біріктіреді (Қосымша 1). Бірдей суреттері бар оқушылар бір топ құрайды. Топтың мақсаты - фигураның бекітілген бөлігінің ауданын табу. Содан кейін топ басшысы тақтада жауап береді. Мұғалім жауаптарды қорытындылайды және шешімін бейнеролик ретінде ұсынады. Параболамен шектелген фигураның ауданын табыңыз:
. Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады. Кері байланыс -Қандай қиындықтар болды? -Жаңадан нені білдің? -Нені білгің келеді? | Қосымша 1 | ||
11-21 мин | Жұппен жұмыс «Сағат бойынша достар» әдісін қолданып, жұптық жұмысқа арналған тапсырмаларды орындау (Оқушылар сағаттың циферблаты түрінде парақты 4 бөлікке бөледі. Жұптасып жұмыс істеу үшін, әр сағаттың жанында өздерінің сыныптастарының аты-жөнін (қайталамай) жазады.Мұғалім кездесу уақытын белгілейді және жұмыстың ұзақтығын анықтайды): Сағат 9:00 Интегралды есептеңдер:
Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады Жауаптары: a) 0; b)15; c)5,5; d) e) ; f) . Сағат 12:00 Интегралды есептеңдер:
c); d) ; Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады Жауаптары: a) 2; b) c); d) Сағат 15:00 Интегралды есептеңдер:
Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады Жауаптары: a) 1; b) 1; c) 1; d) -2 Кері байланыс -Қандай қиындықтар болды? -Жаңадан нені білдің? -Нені білгің келеді? | Қосымша 2 | ||
22-32 мин | Топпен жұмыс Плакат әдісі 1 топ Суретте көрсетілген фигураның қандай функция графигімен шектелгенін жазып, ауданын табыңдар. Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады Жауабы: 21 2 топ Суретте көрсетілген фигураның қандай функция графигімен шектелгенін жазып, ауданын табыңдар. Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады Жауабы: 4,5 3 топ Суретте көрсетілген фигураның қандай функция графигімен шектелгенін жазып, ауданын табыңдар. Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады Жауабы: Кері байланыс -Қандай қиындықтар болды? -Жаңадан нені білдің? -Нені білгің келеді? | MadasMaths Қосымша 3 | ||
33-38 мин | Жеке жұмыс Деңгейлік тапсырмалар А деңгей 1.Интегралды есептеңіз: ; 2. P (1, 3) нүктесі қисығының бойында жатады. Функцияның градиенті , ,берілген болса, –ті табыңыз. Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады Жауабы: 1. 40.5+3ln2; 2. В деңгей 1.Интегралды есептеңіз: ; 2. болса, неге тең? Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады Жауабы: 1. ; 2. С деңгей 1.Интегралды есептеңіз: ; 2.Егер берілген болса, болатынын дәлелдеңіз. Жауабы: Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады Кері байланыс -Қандай қиындықтар болды? -Жаңадан нені білдің? -Нені білгің келеді? | Ә.Н.Шыныбеков 11сынып Қосымша 4 | ||
39-40 мин | Үй жұмысы Тапсырма Интегралды есептеңіз: 1. ; 2. ; 3. ; 4. . Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады Жауаптары: 1. 2. 0; 3. 5ln3; 4. . | Қосымша 5 |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, оқушыларды жеке қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарды іріктеу кезінде және тапсырмаларды іріктеуде саралау әр түрлі болады. Жасырынды саралау уақытты ұтымды пайдалану мақсатында қолданылған. | Сабақта өзін-өзі бағалауды, өзара бағалауды, ауызша бағалауды қолданамын | Іс әрекеттің белсенді түрлерін қолданамын. Сабақ барысында техника қауіпсіздігі ережелерінің орындалуын сақталады. | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?