Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.


 Қысқа мерзімді жоспар

 Сабақ жоспары

Сабақты жоспарлаудан бұрын орта мерзімді жоспарды қараңыз. Сабақ жоспарын ұсынылған үлгі негізінде әзірлеуге болады.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Алғашқы функция және интеграл

 Мектеп: НЗМ ФМБ

 Талдықорған қаласы

Күні:

 Мұғалімнің аты-жөні:Даутова З.Н.

Сынып:11

 Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

 Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.1.1 - алғашқы функция және анықталмаған интеграл анықтамаларын білу;

11.3.1.2 - анықталмаған интеграл қасиеттерін білу және қолдану;

11.3.1.3 - негізгі анықталмаған интегралдарды

1.

2.

3. ;

4. ;

5. білу және оларды есептер шығаруда қолдану;

 Сабақ мақсаттары

алғашқы функция анықтамасын қалыптастыру;

анықталмаған интеграл анықтамасын біледі және қасиеттерін қолданады;

кейбір функциялардың анықталмаған интегралды есептейді;

анықталған интеграл ұғымын біледі және анықталған интегралды есептей алады;

 

 Бағалау критерийлері

  • алғашқы функция анықтамасын біледі;
  • анықталмаған интеграл анықтамасын біледі және қасиеттерін қолданады;
  • кейбір функциялардың анықталмаған интегралды есептейді;
  • анықталған интеграл ұғымын біледі және анықталған интегралды есептей алады;

 .

 Тілдік мақсаттар

 Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады.

  • анықталмаған интеграл қосиеттерін қорытып шығаруды түсіндіреді;

 

  • Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз
  • анықталмаған интеграл қосиеттерін қорытып шығаруды түсіндіреді;

 Пәнге тән лексика мен терминология:

  • алғашқы функция;
  • барлық алғашқы функциялардың жиынтығы;
  • интегралдық тұрақты шама;
  • анықталмаған интеграл;
  • интеграл астындағы функция;
  • интеграл астындағы өрнек;
  • тікелей интегралдау;
  • анықталған интеграл;

 анықталған интегралдың

 

 

 Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

F(x)=... функциясы ... функция үшін алғашқы функция болады;

- оқылуы: «a дан b-ға дейінгі интеграл икс-тен эф дэ икс»;

- анықталмаған интегралды табу үшін... керек;

- интеграл астындағы функцияны ...теңбе-тең түрлендіреміз;

- ... интеграл таңбасы алдына шығаруға болады;

-... интегралды интегралдардың қосындысы ретінде көрсету;

 

 Құндылықтарды дарыту

Келесі құндылықтар бойына сіңіріледі: сыйластық, ынтымақтастық, ашықтық, студенттердің өздік жұмыстары және жұппен жұмыс жасау арқылы еңбек ету.

 

 Пәнаралық байланыстар

 Алғашқы функция және интеграл қисық сызықты трапецияның ауданын, айналу денесінің көлемін табуға мүмкіндік береді. Бұл бөлімде алынған білім физика мен техникалық есептерді шығаруда, кейбір үрдістер мен құбылыстарды сипаттауға қолданылады

 АКТ қолдану дағдылары

 bilimland.kz, yaklass.ru сайттарды қолданады

Бастапқы білім

 Тұрақты санның және дәрежелік, тригонометриялық туындысын, дифференциалдау ережелерін білу; функцияны зерттеуде және графигін салуда туындыны қолдану.

 Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2мин

5мин

10мин

Сабақ басында: Оқушыларды сабақтың тақырыбымен таныстыру, СО. Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсаттарын анықтау, сабақ соңына дейін күтілетін нәтижелерді анықтау.

Үй тапсырмасын тексеру.

дұрыс / дурыс емес интегралдық жазбаларды анықтаңыз.

Студенттерге қиындық тудырған мәселелердің шешімін қарастыру және С тобының міндеті:

Барлық алғашқы функцияларды табыңыз

а)

б) .

Шешуі .

а)

б)

Қарапайым функцияны табу есептерін шешу.

Бағалау критерийлерін құру (студенттермен бірге):

- алғашқы функцияның анықтамасын біледі;

- алғашқы функцияны дұрыс анықтайды;

- қосымша шарттарды қолданады;

- дұрыс жауап алынды.

Өзара бағалау

Слайд 1-2

Презентация

ОШ_ 2 сабаққа анықталмаған интеграл

Слайд 3-9

Слайд 10

Сабақтың ортасы

2мин

5мин

13мин

Интегралды табыңдар:

A1

A2

A3

Талдау Сіздің ойыңызша, интегралдарды табу үшін қандай ережелерді сақтау керек?

Интегралдардың қасиеттерін тұжырымдап көріңіз.

Жаңа материалды оқып үйрену. Анықталмайтын интегралдың қасиеттері.

Мәселені шешу

Бағалау критерийлерін құру (студенттермен бірге):

- алғашқы функцияның анықтамасын біледі;

- анықталмайтын интегралдың анықтамасын біледі.

- анықталмайтын интегралдың қасиеттерін біледі;

- тікелей интегралдау арқылы белгісіз интегралды таба білу.

ТОП. Оқушылар интегралдарды табу үшін А-дан С-ге дейінгі тапсырмаларды үнемі орындайды.

Слайд 11

Слайд 12

Приложение 4

Слайд 13

Слайд 14 –

C4 тапсырмасының шешуі

 Сабақтың соңы

Нәтижелерді талдау, шешімдерді талқылау.

Өзара бағалау

  Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

 - нені білдім, нені үйрендім

 - нені толық түсінбедім

 - немен жұмысты жалғастыру қажет

 Үй жұмысы.

 

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Материалды игеруде қиындықтарға тап болған студенттерге ЯКЛАСС сайтында өз бетінше жұмыс жасау немесе бірнеше рет қарау мүмкіндігі бар бейнені қарау ұсынылады.

Қабілетті студенттерге В және С тобының тапсырмалары берілген.

Оқушылардың сабаққа қатысу және диалогқа қатысуын бақылау арқылы;

Қалыптастырушы бағалау, өзара бағалау көмегімен.

Интерактивті тақтаны қолдану уақыты бақыланады (15 минуттан аспайды).

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақта жұмыстың әртүрлі түрлері мен формалары қолданылды: ұжымдық, топтық, жеке, фронтальды зерттеу, өзіндік жұмыс.

Сабақ мақсатына қол жеткізілді. Оқушылар белсенді болды, қарабайыр функцияның интегралын тапты; Сонымен қатар, кейбір студенттер барлық тапсырмаларды өздері дұрыс орындады, практикада есептерді шешуде білімдерін қолдана білді.

Сабақта кеңсенің мүмкіндіктері барынша пайдаланылды: компьютер, ноутбук, интерактивті тақта.

Сонымен қатар студенттерге үлестірме материалдар таратылды.

Шаршаудың алдын алу үшін іс-шаралар бір-бірін алмастырды.

Жалпы рейтинг

Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқу туралы да ойланыңыз)?

1: оқытудың белсенді әдістері.

2: оқушының белсенділігі.

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

(А) сабақ барысында мен оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда мен не назар аударуым керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу