10-сыныптағы алгебра курсын қайталау. (Қоғамдық-гуманитарлық бағыты). Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қайталау (2 сағ.) | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | 10-сыныптағы алгебра курсын қайталау (1 сағ.) (қоғамдық-гуманитарлық бағыты) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.1.1 функция анықтамасын және берілу тәсілдерін білу; 10.3.1.2 функция графигіне түрлендірулер орындай алу (параллель көшіру, сығу және созу); 10.1.1.3 функция қасиеттерін анықтай алу; 10.3.1.4 функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін сипаттай алу; 10.3.1.5 кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу; 10.1.3.1 тригонометриялық функциялар анықтамаларын, қасиеттерін білу және олардың графиктерін сала білу; 10.1.3.2 тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала білу; 10.1.3.5 қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алу; 10.1.3.6 тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шеше алу; 10.1.3.7 квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алу; 10.1.3.8 біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алу; 10.1.3.9 қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу; 10.1.3.3 арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын білу және олардың мәндерін таба білу; 10.1.3.4 құрамында кері тригонометриялық функциялары бар өрнектердің мәнін табу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Функция анықтамасын және берілу тәсілдерін білу; функция графигіне түрлендірулер орындай алу (параллель көшіру, сығу және созу); функция қасиеттерін анықтай алу; функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін сипаттай алу; кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу; тригонометриялық функциялар анықтамаларын, қасиеттерін білу және олардың графиктерін сала білу; тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала білу; қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алу; тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шеше алу; квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алу; біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алу; қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу; арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын білу және олардың мәндерін таба білу; құрамында кері тригонометриялық функциялары бар өрнектердің мәнін табу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Функция анықтамасын және берілу тәсілдерін біледі; функция графигіне түрлендірулер орындай алады (параллель көшіру, сығу және созу); функция қасиеттерін анықтай алады; функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін сипаттай алады; кері функцияның анықтамасын біледі және берілген функцияға кері функцияны таба алады және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін біледі; тригонометриялық функциялар анықтамаларын, қасиеттерін біледі және олардың графиктерін сала алады; тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала алады; қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алады; тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шеше алады; квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алады; біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алады; қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алады; арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын біледі және олардың мәндерін таба алады; құрамында кері тригонометриялық функциялары бар өрнектердің мәнін таба алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: -есеп шығару кезінде пәнге тән лексиканы қолданылады; - шешуді ауызша және жазбаша сипаттайды. Пәнге тән лексика мен терминология: - функция, оның қасиеттері және графигі; - тригонометриялық функциялар; - тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер; - кері тригонометриялық функцияның мәндері. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау түрі | Оқушыларға әдістемелік көмек көрсету дифференциациясы; тапсырманың деңгейік үрделенетін жасырын дифференциациясы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық пен бірін-бірі құрметтеу құндылықтарын жұппен жұмыс орындау барысында дарыту; мәселелік есепті шешу кезінде өз ойларын және пікірлерін талқылау үшін өз көзқарасын, пікірін орынды ұсына білу, ортаға салу арқылы ашықтық құндылығын дарыту. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Функция, оның қасиеттері және графигі, тригонометриялық функциялар, тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3мин | Амандасу. Психологиялық ахуал. Білімді өзектендіру Ауызша сұрау: - 10 сынып алгебра және анализ бастмалары курсының бөлімдерімен тақырыптарын атап шығыңыз; - тақырыптарының негізгі теориялық моменттерін еске түсіріңіз. Тақырыпқа шығу, мақсатты анықтау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2 мин 3 мин 7мин 7 мин 3мин 6мин 6мин 1мин | Мәселелік сұрақ 1. Төмендегі қисықтардың қайсысы функцияның графигі болады? Жауабы: а) иә; b) иә; с) жоқ. 2. Функцияның аңықтамасын тұжырымдаңыз. Дескриптор: -функцияның графигін аңықтайды; - функцияның аңықтамасын тұжырымдайды. Сәйкестендіру Жұптық жұмыс. Оқушылар фунцияның графигі, теңдеуі, фунцияның атауы бар қиған карточкаларды сәйкестіріндіреді. Тапсырма. Фунцияның графигін, теңдеуін, атауын сәйкестіріндер.
Дескриптор: - функцияның графигін, теңдеуін, атауын арасындағы сәйкестігін аңықтайды; - график бойынша теңдеуін таба алады және теңдеу бойынша графигін таба алады. Бағалау: дұрыс шешімі бойынша өз-өздерін бағалау және мұғалімнің бағалауы. Зертеу жұмысы. Зерттеу жұмысы орындау үшін және микрооқытуды іске асыру үшін топтық жұмысты «Мозайка» СТО стратегиясы түрінде өткізіледі. Оқушыларды жұпқа немесе топқа бөлінеді. Оқушылар өздігінен үш деңгейде берілген тапсырмаларды таңдап алады. Тапсырмалардың күрделенуіне қатысты дифференциациясы іске асырылады. Ортақ мәселемен жұмыс істеу үшін оқушылар үш топқа бөлінеді және топтың ортақ тапсырмасын бірлесіп, зерттейді. Барлық оқушылар өз тапсырмаларымен сарапшы болып, басқа топтармен, деңгейлер бойынша бірігіп, түсіндіреді, идеялармен бөліседі. Талқылау соңында әр оқушы басқа оқушылармен тапсырмаларды зерттейді, талдайды және жаңа идеяларды жазып, алады. Оқушылар өз топтарына оралады және жазып алған идеялармен бөліседі. А деңгейі. 1. Суретте функцияның графигі көрсетілген: 1) функцияның анықталу облысы; 2) функцияның мәндер жиыны; 3) функцияның нөлдері; 4) функцияның периодтылығы; 5) функцияның бірсарындылық аралықтары; 6) функцияның таңбатұрақтылық аралықтары; 7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері; 8) функцияның жұптылығы,тақтылығы; 9) функцияның шектелгендігі; 10) функция үзіліссіздігі; 11) функцияның экстремумдары сипаттай алу. 2. функция берілген. Функцияның графигін және кері функцияның графигін салыңыз. Жауабы:
В деңгейі. 1. Функцияның қасиеттерін сипаттаңыз: 2. функция берілген. Функцияның графигін және кері функцияның графигін салыңыз. Жауабы: С деңгейі. 1. Функция берілген . А) функцияның қасиеттерін аңықтаңыз; В) функцияның графигін салыңыз; Жауабы: : 2. функция берілген. Функцияның графигін және кері функцияның графигін салыңыз. Жауабы:
Дескриптор: - функцияның қасиеттерін сипаттайды; - функцияның графигін салады. Бір-бірін бағалау. Кері байланыс беру. «Крестики-нолики» стратегиясы. Осы стратегияны іске асыру барысында скаффолдингті ұйымдастыру үшін оқушыларды бір деңгейдегі тапсырмаларды орындайтыңдай қылып жұптарға бөліңіз. Оқушылар «Х», «О» белгісін таңдап, ойынның кезегін анықтайды. Бірақ оқушылар тапсырманы екеуіде орындайды. Егер таңдаған оқушы дұрыс жауабын тапса, оқушы сол тапсырмаға өз белгісін қояды, ал егер дұрыс болмаса екінші оқушының жауабын қарайды. Егер екінші оқушы дұрыс шешімін тапса, ол өз белгісін қояды. Егер екеуіде дұрыс жауабын таппаса, мұғалім көмектеседі. Кім бірінші горизонталь, немесе вертикаль, немесе диагональ бойынша «Х» немесе «О» жинаса, сол оқушы жеңеді.
Жауабы:
Дескриптор: -функцияның графигін дұрыс салады; - түрлендіруді дұрыс орындайды; -нүктелерінің координаталарды көрсетеді. Бағалау: бір-бірін бағалау және мұғалімнің бағалауы. «Синусоида қандай дыбыс шығарады?» twig.bilim.kz сайты бойынша фильмді көру 6W стратегиясы. Оқушыларға келесі сұрақтарға жауап беруге ұсынылады: Кім? Не? Не үшін? Неге? Қашан? Қайда?
Жеке жұмыс 1.Өрнектің мәнін табыңыз: А деңгейі В деңгейі Жауабы: 1) 0; 2) ; 3) ; 4) –; 5) -; 6)- ;7) -1. 2.Тригонометриялық теңсіздікті шешіңіз: А деңгейі В деңгейі
С деңгейі 9) 10) 11) Жауабы: 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) ; 8) 9) 10) 11) Дескриптор: -кері тригонометриялық өрнегінін мәнін табады; - тригонометриялық теңсіздіктің шешуін табады. Бағалау: дұрыс шешімі бойынша өз-өздерін бағалау және мұғалімнің бағалауы. Жасырын дифференциация бойынша материалды бекіту «3х3 квадраты». Оқушыларға горизонталь немесе вертикаль бойынша үш тапсырманы таңдауды ұсыныңыз (кестенің бірінші жолында оңай деңгейдегі тапсырма, екінші- орта деңгейлегі тапсырмалар, үшінші- жоғары деңгейдегі тапсырмалар).
Дескриптор: - қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу алгоритімін пайдаланады; -тригонометриялық өрнектер түрлендіру формуларды пайдаланады; -жалпы шешуін табады; -бұрыштардың мәнін табады. Бағалау: дұрыс жауаптары бойынша өз-өздерін бағалау, мұғалімнің бағалауы. Қортыңдылау: Сұрақтары бар қобдишасы. Оқушылар сұрақтарын стикерлерге жазып қобдишаға салады. Мұғалім қобдишадан кез келген стикерді алып сұрақты оқушыларға қояды. Оқушылар жауап береді. Оқушылар және мұғалім бір-біріне кері байланыс береді. | Презентация 1қосымша https://www.geogebra.org/m/SmqpvybK 2 қосымша 3 қосымша https://twig-bilim.kz/ru/film/what-do-sine-waves-sound-like Математика-Фигуры-Тригонометрия-Синусоида қандай дыбыс шығарады? 4 қосымша Шабунин А.Н. Алгебра, 11 класс Рустюмова И.П. Тренажер по математике, Алматы 2013 5 қосымша Рустюмова И.П. Тренажер по математике, Алматы 2013 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2мин | Рефлексия Сөйлемді аяқтап, өз орынды аңықта: -бүгін мен білдім ... -маған қиындық туғызды ... -... білгім келеді -мен үйрендім, ... Үйге тапсырма 10-сыныптағы алгебра курсын қайталау; «3х3 квадраты» бойынша калған есептерді аяқтау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. АКТ-мен байланыстар. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушыларға әдістемелік көмек көрсету дифференциациясы; Тапсырмалардың күрделенуіне қатысты дифференциациясы іске асырылады | Жұптық жұмыс барысында өз-өздерін бағалау; дұрыс жауаптары бойынша бағалау; сабақ бойы мұғалімнің бағалауы және кері байланыс | Қауіпсіздік техникаларын сақтау; интербелсенді тақтаны тиімді қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? ОМ барлық оқушылар жеттіме? Егер жетпесе, онда неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақ тың уақыт бойынша кезеңдері сақталдыма? Сабақтан жоспарынан тысөзгерістер болдыма және неге? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізереді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?