Анықталған интегралдың көмегімен жазық фигуралардың ауданы мен айналу денелерінің көлемін есептеу. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4А ІІ Қисап | Мектеп: Өскемен қаласының химия-биология бағытындағы НЗМ | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Анықталған интегралдың көмегімен жазық фигуралардың ауданы мен айналу денелерінің көлемін есептеу | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.6 - берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептеу; | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: өткен интеграл тақырыбы бойынша білімдерін көрсетеді; Жазық фигуралардың ауданын табуға есептер шығарады | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Білу және түсіну: қисық сызықты трапеция ұғымы; Қолдану: Қисық сызықты трапецияның ауданын табу алгоритмі,есеп шығаруды орындау. Ағылшын тіліндегі есептерді шешуде марк-схемалар бойынша жұмыс. | ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - интегралдау әдістерінің түрлері туралы айта алады; Бөлім бойынша лексика мен терминология
айналу денелерінің көлемі. Terminology Section – сечение - қима Revolution solids – телавращения- айналу денесі Cylinder – цилиндр - цилиндр Cone – конус- конус Diameter – диаметр - диаметр Base – основание - табаны Vertex – вершина - төбесі Slant Height (lateral height) – образующая - жасаушы Height – высота - биіктік Radius – радиус - радиус | ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| -өмір бойы білім алуға бейімделеді; -Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру; | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Ағылшын тілі | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ноутбуктар немесе планшеттер. Компьютер, интерактивті тақта. | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Алғашқы функция. Анықталған және анықталмаған интеграл. Қисық сызықты трапеция. Функцияның графигін тұрғыза біледі. | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Мақсаты | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 5мин | 1.Өткен тақырыпты қайталау: Стратегия «Ыстық орындық» (Оқушылар сынып алдында отыратын оқушыға сұрақ қояды) Қойылатын сұрақтардың тізімі: - Функцияның тұрақтылық белгісін тұжырымдаңыз. -Алғашқы функцияның негізгі қасиетін тұжырымдаңыз. - Алғашқы функцияның негізгі қасиеттінің геометриялық мағынасы қандай? - Алғашқы функцияны табудың қанша ережесін білесіз? Оларды атаңыз. - Қисық сызықты трапецияға анықтама беріңіз. - Қисық сызықты трапеция туралы теореманы тұжырымдаңыз. - Интеграл деп нені айтады? - Тақтаға Ньютон-Лейбниц формуласын жазыңыз - Интегралды қолдануды қайда қолдануға болады? - Интегралдың геометриялық мағынасы қандай? - Сіз қалай ойлайсыз, біз қандай тақырыпты талдаймыз? - Сабақта қандай мақсаттар қоямыз? | Анықтамалар бойынша білімдерін көрсету Сабақтың тақырыбын қойылған сұрақтардың көмегімен оқушылар анықтайды | |||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 мин 5 мин 5мин 13мин | Жаңа тақырыпты меңгерту 1. Тест. Ауызша жұмыс түрінде тексеру. Жіберілген қателерді кейіннен тексеру және талдау. 2. Оқушыларға тарату: Топта жұмыс істеу (карточкалардың түсі бойынша топтарды қалыптастыру) 2. 3. Осы сызбаларды қарастырыңыз. Алынған фигуралардың ауданын табыңыз. Оларда қандай ұқсастық бар, олар қалай ерекшеленеді? Шешімдерді талдау. Материалды өз бетінше зерттеу. Жұптасып жұмыс істеу. Компьютермен жұмыс. Жоспарға сәйкес постердің презентациясы: 1.функциялар графигін құру арқылы жазықтықтағы фигураны анықтау; 2. сызба (көрнекі) 3. алынған фигураның ауданын анықтайтын формуланы жазу. 4. шешім (есептеу) 5.шешімді түсіндіру.
Тапсырмалар мысалын қарастырайық. Жұмыс мұғалімнің басшылығымен жүргізіледі. Оқушылардың сызбаны сауатты орындауы маңызды. Қисық сызықты трапецияны сала алу және оның ауданын табу. Жеке жұмыс. Қосымша 2. В критерийі (2 тапсырма) | Қисық сызықты трапеция бойынша ұғымдарын тексеру Тақырып бойынша ақпаратты іріктеу. Сыни ойлау дағдыларын дамыту. Тақырып бойынша алғашқы білімдерін бағалау. Қисық сызықты трапецияның ауданын табу алгоритмін пысықтау | Презентация Слайд №4 Таратпа материал Қосымша 1 Презентация Презентация . Слайд 8-13 | ||||||||||||
Сабақтың соңы 3мин 2мин | Қосымша 2. А, В критерийі (1-2 тапсырма) Үй тапсырмасын қараңыз. Сізде тағы қандай сұрақтар бар? Үй тапсырмасын орындау бойынша кеңес беру: - міндетті түрде графикті тұрғызуына назар аудару; - қисық сызықты трапецияны ерекшелеу Оқушының кері байланысы.
| Ағылшын тіліндегі тапсырмалар Оқушыларды өз іс-әрекеттерін бағалауға ынталандыру. | Таратпа материал | ||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?Какие отступления были от плана урока и почему? |
| ||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?