Функцияның кризистік нүктелері. Функцияның монотондылығы. Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3В бөлім: Кисап | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: | |||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақтақырыбы | Функцияның кризистік нүктелері. Функцияның монотондылығы. Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері | |||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.5.1.31 функцияның кризистік нүктелерінің анықтамасын біледі және оларды табады; 10.5.1.32 функцияның аралықтағы өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шарттарын біледі; 10.5.1.33 функцияның өсу (кему) аралықтарын және экстремум нүктелерін табады; | |||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушыларға тақырыпты игерте отырып , туындынының көмегімен функцияның экстремум нүктелерін табу алгоритмін үйрету; Оқушылардың математикалық таным көкжиегін дамыта , есеп шығару дағдысын қалыптастыру; Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру. | |||||||||||||
Бағалау критерийлері | функцияның кризистік нүктелерінің анықтамасын білу және оларды табу; функцияның аралықтағы өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шарттарын білу; функцияның өсу (кему) аралықтарын және экстремум нүктелерін табу; | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқытудың тілдік мақсаттары Оқушылар:
Бөлім бойынша лексика мен терминология
-функцияны зерттеу. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, онда... - Егер мен оны қайтадан дифференциалдасам, онда..... - Функцияның монотондылық аралықтарын табу үшін, ...қажет -Графикке жанаманың теңдеуін табу үшін... - Қосындының туындысы ...тең. | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Академиялық адалдық: өзге адамдардың пікірі мен идеяларына деген құрмет, академиялық адалдық ұстанымдарын сақтау, плагиатқа, ақпараттың бастауына сілтеме берместен көшіруге жол бермеу | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қолданбалы математика, физика | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | PowerPoint пен жұмыс жасау | |||||||||||||
Бастапқы білім | Функцияның нүктедегі шегі, қысқаша көбейту формуласы | |||||||||||||
Сабақбарысы | ||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланған кезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың Басы: 2+5 минут 30+3минут | Оқушыларды түгендеу және оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сыныпта жақсы атмосфера қалыптастыру. Үй тапсырмасын тексеру: функциясының графигіне нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыздар: Өткен сабақты бекіту тапсырмалары: 10.5.1.35 функция графигіне жүргізілген жанама мен нормаль теңдеулерін құрады; №1 функциясына жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициенті 4. Функция графигі мен жанаманың жанасу нүктесінің координатасын табыңыздар. Шешуі: Егер №2 функция графигіне ординатасы 32 болғанда жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыздар. Шешуі: Жанасу нүктесінің абсциссасын табыңыздар: Онда: Ізделінді теңдеуді аламыз: Жауабы: №3 функция графигіне (-1;2) және (2;0.5) нүктесінде жүргізілген жанамалар қандай нүктелерде қиылысады. Жанама теңдеулерін жазамыз:
Жанамалардың қиылысу нүктелерінің координатасын табамыз: Бағалау: Дайын дескриптор бойынша оқушылар өздерін өздері бағалайды. | Шыныбеков Алгебра – 10 сынып Рюстемова | ||||||||||||
Сабақтың Ортасы 5 минут 5 минут 7 минут 5 минут 8 +2 минут 8+2 минут | Жаңа тақырыпты ашу: Қайталау тапсырмалары 1. Функцияның туындысын тап: у = 2,5 х4 – 4 х3 + 7 х – 5. Жауабы: у´ = 10 х3 – 12 х2 + 7 2. суретте у = f(х) графигі берілген.Функцияның анықталу облысын анықта Жауабы: [- 5; 7] 3. у = f(х) функцияның графигі [– 6; 4] аралықта. f(х) >0 анықта Жауабы: [- 6;- 1) (3;4]
4.Функцияның қай аралықта кемімелі Жауабы: [– 4;– 1] Оқушыларға тапсырмалары беріледі. М: Оқушылар бұл функцияны біз төменгі сыныпта қарастырдық, ал енді қалай ойлайсыздар қазіргі біздің оқып жатқан бөлімімізге бұның не қатысы бар. О: Туындының көмегімен функцияны зерттеуді қарастырамыз. М:Олай болса онда біздің бүгінгі оқу мақсатымыз: 10.5.1.31 функцияның кризистік нүктелерінің анықтамасын біледі және оларды табады;
Функцияның туындысы нольге тең немесе туындысы болмайтын анықталу облысының ішкі нүктелері кризистік нүктелер деп атайды.
10.5.1.32 функцияның аралықтағы өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шарттарын біледі; 10.5.1.33 функцияның өсу (кему) аралықтарын және экстремум нүктелерін табады;
Егер f(x) функциясының х экстремум нүктесі болып және оны осы нүктенің аймағында f’(x ) туындысы бар болса , онда ол туынды х нүктесінде нөлге тең , яғни f’(x )=0
Егер х нүктесінде f(x) функциясы үзіліссіз, ал (а;х0 ) аралығында f’(x)>0 (f’(x)<0)және (х0 ;b) аралығында f’(x)<0 (f’(x)>0 ) болса , онда х0 нүктесінде f(x) функцияның максимум (минимум) нүктесі болады. х0 нүктесінің аймағында туынды таңбасы плюстен минуске ауыстырлыса , онда х0 нүктесі максимум нүтесі болады. х0 нүктесінің аймағында туынды таңбасы минустен плюске ауыстырлыса , онда х0 нүктесі минимум нүтесі болады. Функцияның экстремум нүктелерін табу алгоритмі 1. функцияның туындысын табу; 2.функцияның кризистік нүктелерін табу, яғни f’(x)=0 теңдеуін шешу; 3. сындық нүктелер аймағында f’(x) тыундының таңбасын интервалдар әдісімен анықтау; 4.экстремум нүтелерінің бар болуының жеткілікті шартын қолданып максимум және минимум нүктелерін табу. 2 – мысал. функциясының экстремум нүктелерін табыңыз. Шешуі:
Жауабы: ал Жұппен жұмыс: №1 функцияның кризистік нүктелерін табыңыздар: №2 Функцияның экстремум нүктелерін табыңыздар: Бағалау: жұптар дәптерлерін ауыстырып бірін бірі бағалайды Жеке жұмыс: №1 функцияның кризистік нүктелерін табыңыздар: №2 Функцияның экстремум нүктелерін табыңыздар: Бағалау: Өзін өзі бағалау | |||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия:
Үйге тапсырма: | |||||||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | ||||||||||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады | Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз | Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары | ||||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?