Туындының көмегімен функцияны зерттеу және оның графигін салу. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 10.3B Туындының қолданылуы (15 сағ) | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||
Сынып:11с | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Туындының көмегімен функцияны зерттеу және оның графигін салу | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.3.1.18 - туындының көмегімен функция қасиеттерін зерттеу және оның графигін салу; | |||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: функцияны туынды көмегімен зерттеп, оның графигінің эскизін сала алады | |||||||||||||
Бағалау критерийлері | - Функцияның өсу, кемуі функцияның туындысының таңбасына қалай тәуілді екенін біледі. экстремум болу шарттарын және ойыс, дөңестігінің шарттарын біледі. -Функцияның өсу, кему аралығын,экстремум мәндерін, ойыс, дөңестігін функцияның туындысы арқылы анықтай алады. -Функцияны туынды арқылы толық зерттеп графигінін эскизін сала алады. | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: дифференциалдау тәсілдерінің сипаттамаларын түсініп, қолдана алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Күрделі функция, күрделі функцияның туындысы, қатынасты дифференциалдау ережесі, көбейтіндіні дифференциалдау ережесі, дифференциалдау. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер ... осыған байланысты, бұл функцияны дифференциалдау үшін көбейту ережесін қолдануға болады. | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топтық жұмыс арқылы оқушылар бір – бірін сыйлауға, төзімділікке, ұйымшылдыққа бейімделеді.Басқаның ойын түсіну. Өз ойын дәлелдеу құндылықтары дамиды. Ауызша жаттығуларды орындау арқылы сөйлеу мәдениеттілігі артады. | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физикалық шамалардың тәуелділіктерін сипаттайтын функцияларды туынды арқылы зерттеп, графиктерінің эскиздерін салу. | |||||||||||||
Бастапқы білім | Қисап I бөліміндегі дефференциалдаумен және интегралдаумен еркін жұмыс істей білу | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы:10 минут | Ұйымдастыру сәтін өткізу. Үй тапсырмасмын тексеру №1- 4 слайдтар Мазмұны: үй тапсырмаларының шығарылу жолдары көрсетілген презентацияның көмегімен дұрыстығы тексеріледі.
Оқушының іс-әрекеті: көршілерінің жұмыстарын тексереді дұрыс орындалған тапсырмаға + таңбасын қояды. Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушыларға нәтижені тақтадағы алдын ала дайындалған кестеге жазуды ұсынады, (оқушылардың тапсырманы орындау деңгейі көрінеді) Нәтижені бағалау:оқушылардың жауаптарына және үй тапсырмаларының орындалу деңгейіне байланысты ауызша бағаланады Мақсаты: жаңа тақырыпты меңгеруге қажет өтілген материалдардан қайталау тапсырмаларын қаншалықты орындап келгендігін тексеру Өткен тақырыпты қайталап және бүгінгі тақырыпты ашу. Теоремалармен негіздей отырып, сұрақтарға ауызша жауап береді. | презентация Шыныбеков Ә.Н. Алгебра және анализ бастамалары 10кл | ||||||||||||
7 минут 10 минут 10минут | Ұ Тапсырманы мұғалім басшылығымен тақтада орындау .Мақсаты: Өтілген тақырыпты меңгерту мақсатында есептер шығару I. у = х5 – 5хII. у =5 х3 –3 х5 ІІІ Ө Деңгейлік тапсырмаларды өз деңгейіне сәйкес орындайды. Бағалау критерийлері: 1) Функцияның өсу, кемуі функцияның туындысының таңбасына қалай тәуілді екенін біледі. экстремум болу шарттарын және ойыс, дөңестігінің шарттарын біледі. 2) Функцияның өсу, кему аралығын,экстремум мәндерін, ойыс, дөңестігін функцияның туындысы арқылы анықтай алады. 3) Функцияны туынды арқылы толық зерттеп графигінін эскизін сала алады. Мұғалім: дайын жауап бойынша дұрыс талқыланып, тексерілуін қадағалайды Нәтиже: ауызша марапатталады Т Құралы: графиктер Оқушы: топтық тапсырмаларды топта талқылайды, тақтада түсіндіреді Бағалау критерийлері: 1) Функцияның өсу, кемуі функцияның туындысының таңбасына қалай тәуілді екенін біледі. экстремум болу шарттарын және ойыс, дөңестігінің шарттарын біледі. 2) Функцияның өсу, кему аралығын,экстремум мәндерін, ойыс, дөңестігін функцияның туындысы арқылы анықтай алады. 3) Функцияны туынды арқылы толық зерттеп графигінін эскизін сала алады. ҚБ Мұғалім: топ ішінде есеп дұрыс талқыланып, түсіндірілуін қадағалайды | А. Г. Мордкович. Алгебра и начала анализа. Часть2. Учебник Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 | ||||||||||||
Сабақтың соңы: 3 минут | Кері байланыс: тест тапсырманы орындау Қосымша №3 Мақсаты: алған білімдерін қолдану
2. Әдісі: Өз беттерінше жұмыс 3.Формасы: жеке жұмыс Үй жұмысы: №557-№558 | |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
Оқушыларды іс-әрекет барысынды бақылау. Деңгейлік тапсырмалар арқылы қабілеті жоғары оқушыларға күрделі тапсырмалар ұсынылады. | Бір – бірін бағалау. Тест жұмысы, деңгейлік тапсырма, қалыптастырушы бағалау жұмыстары арқылы бағалаймын деп жоспарладым. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:сабақтың басындағы қайталауға арналған ауызша жаттығуларды оқушылар белсенді түрде талқылады 2:Оқушылардың қалыптастырушы бағалау жұмысын орындау деңгейлері Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: есептерді күрделендіруге болады,
Келесі сабақтарда күрделірек функцияларды қарастыруға болатынын түсіндім. |
Функцияны зерттеп, оның графигін салудың қарапайым жоспары:
- Функцияның анықталу аймағын табу қажет
- Егер бар болса, функцияның үзіліс нүктелерін анықтап, оның асимптоталарын табу керек
- Функцияның тақ-жұптығын, периодтылығын анықтау қажет
- Функцияның графигінің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін табу қажет
- Функцияның қауіпті нүктелерін табу керек
- Функцияның өсу және кему аралықтары мен экстремумдарын табу қажет
- Қажетті болса, функция графигіне тиісті тағы бірнеше нүктенің координаталарын тауып, анықталған мәліметтерді кестеге толтырған тиімді. Соңында, осы мәліметтерге сүйене отырып, функция графигінің жобасын салу керек.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Грузия қазақстандықтарға білім грантын бөлді
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды