Жанама теңдеуі. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3С Туынды

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жанама теңдеуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.25 Берілген функцияның графигіне жанама теңдеуін құру

 Сабақ мақсаттары

Жанаманың теңдеуін табады

 Бағалау критерийлері

  • Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

туындыларды табу бойынша қадамдарды сипаттау үшін математикалық терминдерді дұрыс қолданады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Функция, көлбеулік бұрыштың тангенсі (градиент), функция графигі, дифференциал, дифференциалдау, екінші ретті туынды, экстремум, кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәні, ирең нүктесі, алғашқы функция, интеграл, интегралдау.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, ..... болады.

Егер мен оны қайтадан дифференциалдасам, ..... болады.

Осы функция градиентінің графигін сызу.

Экстремалдық нүкте қасындағы градиентті сипаттау.

Стационар нүктенің сипаттамасын табу үшін 2-ші туындыны пайдалану.

 Құндылықтарды

 дарыту

 

 

Адамгершілікке, бір-бірінң пікірін тыңдауға, бағалауға үйрету

 Пәнаралық

 байланыстар

Анализ бастамаларының есептері талқыланады

 АКТ қолдану

 дағдылары

Презентация, электронды тақта

Бастапқы білім

Туынды және дифференциал

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

4 минут

Сабақ басында:

- оқушылардың зейінін шоғырландыру

- оқушылар Сабақтың мақсатын айқындау

1.Туындының геометриялық мағынасы қандай?

2. функциясының графигіне х0 нүктесінде жанама жүргізілуі үшін қандай шарт орындалу керек?

3.Жанаманың теңдеуін жазыңдар.мен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу

- үй тапсырмасын тексеру

Сабақтың ортасы

8 минут

1.Зерттеу жұмысы

«Гипербола және оған жүргізілген жанама»

15 мин

Топтық жұмыс. Практикалық тапсырмалар

10 мин

1.Қай функцияның графигіне х нүктесінде жанама жүргізуге болады?

2. функциясының графигіне х1, х2, х3, х4 нүктелерінде жанамалар жүргізілген. Неше нүктеде туынды оң мән қабылдайды?

3.Суретте функциялар графиктері мен оларға а нүктесінде жүргізілген жанамалар берілген. Қай функцияның туындысы а нүктесінде 1-ге тең?

4. Суретте (-4;9) аралығындағы у=f(x) функциясының туындысы берілген. Абсцииса осіне параллель болатын функция графигіне жүргізілген жанамалар саны нешеу?

5. Қай нүктеде функция графигіне жанама бұрыштық коэффициент ең кіші мән қабылдайды?

6. у=f(x) функциясының графигіне у=2х+5 түзуіне параллель болатын барлық жанамалардың жанасу нүктелерін көрсетіңдер.

7. y=f(x) функциясы графигіне х=5 нүктесінде жүргізілген жанама координаттар басы арқылы өтеді. Бұрыштық коэффициентті табыңдар.

8. Параболаға қай нүктелерде а)2, ә)3,б)1, в)0 жанама жүргізуге болады?

Тақырыбы: «Жанаманың теңдеуі»

Зерттеу нысаны: «Гипербола және оған жүргізілген жанама»

Мақсаты: Гиперболаға жүргізілген жанаманың қасиеттерін анықтау

1.Мастер функций бағдарламасымен жұмыс. Жанаманың теңдеуін тұрғызу, жанаманың координаталық осьтермен қиып түсіретін үшбұрыштың ауданын есептеу, кестеге толтыру

2.Гипотеза/Болжам/

3.Дәлелдеу

4.Қорытындылар

5.Анықталған фактілерді қолдану. Алгоритм құру

1-топ.

№1. функциясының графигіне нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышын табыңдар.

№2. функциясының графигіне 3 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңдар, сызбасын орындаңдар.

№3. түзуі функциясы үшін жанама бола ма?

№4. функцияның графигіне жүргізілген жанама түзуіне параллель. Жанаманың теңдеуін жазыңдар.

2-топ.

№1. Қай нүктелерде функциясының графигіне жүргізілген жанама ОХ осіне параллель болады?

№2.функциясының графигіне нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңдар, сызбасын орындаңдар.

№3. түзуі функциясы үшін жанама бола ма?

№4. Координаттар басы арқылы өтетін түзу функциясын А(-7; 14) нүктесінде жанайды. есептеңдер.

3-топ.

№1. Қай нүктеде функциясының графигіне жүргізілген жанама абсциссалар осімен 600 бұрыш жасайды?

№2. функциясының графигіне түзуіне параллель болатын жанаманың теңдеуін жазыңдар.

№3. түзуі функциясы үшін жанама бола ма?

№4. 3. функциясының графигіне қандай нүктелерде жүргізілген жанамалар функциясына параллель болады?

Теориялық материалдар

Ә.Н.Шыныбеков

Алгебра және анализ бастамалары

10 сынып

А.Әбілқасымова Алгебра және анализ бастамалары

10 сынып

Сабақтың соңы

«Қатесін тап»

5 мин

Жауап парағындағы критерийлер бойынша бағаланады

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріледі, жұптық, жеке және жұптық жұмыстар жасалады

Оқытудың әр этапында қалыптастырушы бағалау жүргізіледі, сабақ соңында жазбаша қалыптастырушы бағалау жүреді.

Сергіту сәтінде оқушылармен дене жаттығулары жасалады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаты дұрыс қойылған. Оқушылардың барлығы дерлік ОМ қол жеткізе алды. Сабақта саралау элементтері жүрді (деңгейлік тапсырмалар). Уақыт кезеңдерінде кішкене ауытқулар болды.

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ өте жоғары деңгейде өтті, оқушылар өте белсенді қатысты.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Деңгейлік тапсырмалар оқушылардың белсенділіктерін арттыруға септігін тигізді.

2: Жұптық жұмыс арқылы оқушылар белсене жұмыс жасап ғана қоймай бір-бірінің пікірлерін тыңдап, құрметтеуге үйренді.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Тапсырмалар түрлі ойындар арқылы берілсе оқушылардың белсенділіктері одан да арта түседі.

2: Практикалық тапсырмалар көбірек берілсе оқушылардың қызығушылықтары артады.

Сабақ барысында оқушылардың белсенділіктер жақсы болды, топтық жұмыстың практикалық тапсырмаларын орындаған кезде оқушылардың белсенділіктері арта түсті. Келесі сабақтарымда практикалық тапсырмаларды көбірек беруге тырысамын.

Үй жұмысы



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу