Жанаманың теңдеуі. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.4 С Туынды

Мектеп: НИШХБН Алматы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Смагулова А.А

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспаған

дар саны:

Сабақ тақырыбы

 Сабақтың түрі:

 Сабақ

  мақсаттары

Берілген нүкте арқылы жанаманың теңдеуін жаза алуға бейімдеу

 Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.25 берілген нүкте арқылы жанаманың теңдеуін құру

 Бағалау

  критерийлері

Жанаманың теңдеуін құрады

 Тілдік мақсаттар

Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады.

Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.

Қазақша

Русский

English

Туынды

производной

Derivative

Жанама түзу

Касательная линия

Tangent line

Жылдамдық

Скорость

Velocity

Өзгеру жылдамдығы

Скорости изменений

Rates of change

Сызықты жуықтау

Линейное приближение

Linear approximation

Сызықтық қозғалыс

Линейное движение

Linear motion

Абсолютті максимум

Абсолютный максимум

Absolute maximum

Абсолютті минимум

Абсолютный минимум

Absolute minimum

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу

 Пәнаралық байланыстар

физика

 АКТ қолдану дағдылары

Геометриялық компьютерлік бағдарлама, GeoGebra, Презентация,

Бастапқы білім

Туынды

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

5 минут

10 минут

12 минут

13 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім оқушылармен амандасып, оқушылардың сабаққа қатысу сапасын,мен дайындықтарын тексереді.

Үй тапсырмасын тексеру

Сабақ тақырыбымен, мақсатымен, жетістік критерийлерімен және тілдік мақсатпен таныстырады.

Жаңа сабақ:

 Айталық, -тың нүктесіндегі туындысы . Қиюшы осімен бұрыш жасайды. Сонда немесе . Егер , онда

 1) ;

 2) ;

 3) , онда .

 , онда .

 Сонымен, туынды функцияның нүктесіне жүргізілген жанама мен осінің оң бағытының арасындағы бұрыштың тангенсін кескіндейді.

 Онда жанаманың теңдеуі: .

функцияның графигіне жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициенті.

жанаманың теңдеуі.

Жанаманың теңдеуi. y = f(x) теңдеуiмен берiлген қисықтың М0(х00) нүктесiне жүргiзiлген жанамасының теңдеуi: y – у0 =f ʹ(x0)(x – x0).

Нормальдiң теңдеуi. y = f(x) теңдеуiмен берiлген қисықтың М0(х00) нүктесiне жүргiзiлген нормалiнiң теңдеуi: y – у0 =(x – x0).

Жұптармен 1-8 мысалдарды талқылау (Қосымша1)

Деңгейлік тапсырмалар (Қосымша 1)

1 функциясының графигіне нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.

2. функциясының графигіне абсциссасы нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.

3. қисығының абсциссасы нүктесінде жүргізілген жанамасы ОХ осімен қандай бұрыш жасайды?

4. параболасына ордината осімен қиылысу нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.

функциясының графигіне абциссасы нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.

5. функциясының графигінің қай нүктесінде жүргізілген жанама ОХ осінің оң бағытымен 450 бұрыш жасайды?

Алгебра және анализ бастамалары, 10сынып. ШыныбековӘ.Н,

Интернет желісі

2 минут

Үй тапсырмасы:

Қосымша 2

Сабақтың

соңы

3минут

Рефлексия:

- нені білдім? нені үйрендім?

- нені толық түсінбедім?

- немен жұмысты жалғастыру қажет ?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қосымша1

Енді тақырыпқа байланысты мысалдар қарастырайық.

 1-мысал. а-ның қандай мәнінде түзуі функциясының графигіне жанама болады?

Шешуі: Есептің шартына сәйкес бұрыштық коэффициент

-ға тең.

болғанда жанаманың теңдеуі: Бұл теңдеуді теңдеуімен салыстырып табатынымыз:

 Демек, параметр -ның ізделінді мәні -ке тең.

 Жауабы:

 2-мысал. және функцияларына нүктесінде жүргізілген жанамалар параллель болатын болса, нүктесін табыңыз

Шешуі: Берілген қисықтардың нүктесінде жүргізілген жанамалардың бұрыштық коэффициенттерін табайық:

 Есептің шарты бойынша: бұдан

 Демек, ізделінді нүкте 1-ге тең.

Жауабы: 1.

 3-мысал. нүктесінде функциясының графигіне жүргізілген жанама y = түзуіне параллель. а-ны табыңыз.

Шешуі: және түзулері болғанда және тек сонда ғана параллель болатындығы белгілі. функциясының графигіне абсциссасы нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін құрайық:

 Бұдан екі түзудің параллельдік шартын пайдаланып табатынымыз:

 Демек, параметр -ның ізделінді мәні -ге тең.

Жауабы: .

 4-мысал. функциясының графигіне нүктесінде жүргізілген жанама осімен бұрыш жасайды. m-ді табыңыз.

Шешуі: Туындының геометриялық мағынасы бойынша: Есептің шарты бойынша: бұдан

 Демек, параметр -нің ізделінді мәні -ға тең.

Жауабы:

 5-мысал. Қандай нүктеде функциясының жанамасының бұрыштық коэффициенті 2-ге тең болады ?

Шешуі: Туындының геометриялық мағынасы бойынша: Есептің шарты бойынша: бұдан бұл түбір жарамсыз, өйткені

 Демек, нүктесінде функциясының бұрыштық коэффициенті 2-ге тең болады.

Жауабы: 1.

 6-мысал. нүктесінде функцияға жүргізілген жанама х осіне параллель болса, а-неге тең?

Шешуі: функциясының абциссасы нүктесіне жүргізілген жанаманың теңдеуін құрайық: Олай болса, Сонда есептің шарты бойынша жанама осіне параллель болатындықтан, яғни болады.

 Демек, параметр -ның ізделінді мәні 4-ке тең.

Жауабы: .

 7-мысал. функциясына нүктесінде жүргізілген жанама координаттар басынан өтеді.-неге тең?

Шешуі: функциясының абциссасы нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін табайық: Бұл түзу координаттық бас нүктесі арқылы өтетіндіктен, -ге тең, олай болса, бұдан

 Демек, параметрдің ізделінді мәні -ге тең.

 Жауабы: В)

 8-мысал. функциясына нүктесінде жүргізілген жанама түзуіне перпендикуляр болса, а-ны табыңыз.

Шешуі: және түзулері өзара перпендикуляр болуы үшін шарты орындалуы тиіс функциясының графигіне абциссасы нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін құрайық: Есептің шарты бойынша

 Демек, параметрдің ізделінді мәні -ге тең.

Жауабы: түзуі y=f(x)

Қосымша2.

1.функциясының графигін абсциссасында жанайды. f(-1) – ді табыңдар.

  • -3; в)2; с)3; d)-2

2. Абсциссасы нүктесінде функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.

A) B) C) D) E)

3. Абсциссасы нүктесінде функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.

A) B) C) D) E)

4. Жанаманың теңдеуін жаз:

а) y = 8x +болса,

б) y =болса,

5. Абсциссасы х нүктесінде функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз:

Функцияның графигіне берілген нүктеде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз:

,

,

,

,

,

,

,

,



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу