Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Алматы қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Туындының физикалық және геометриялық мағынасы | ||||||||||
Осы сабақта күтілетін нәтижелер | туындының геометриялық мағынасын қолданып есептер шығару; | ||||||||||
Оқу бағдарламасына сілтеме | 10.4.3.2 - туындының геометриялық мағынасын қолданып есептер шығару; | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | туындының геометриялық мағынасын біледі. | ||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: математикалық терминдерді дұрыс пайдаланып, Аргумент өсімшесі, функцияның өсімшесі, функция шегі, туынды, дифференциял, жанаманың бұрыштық коэффициенті, жанама теңдеуі ұғымдарын дұрыс қолдана алады. | ||||||||||
Алдыңғы білім | функциялардың туындылары | ||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Жоспарланған іс-шаралар | Оқыту ресурстары | |||||||||
Басы (5 мин) |
| Үй жұмысындағы есептің жауабы беріліп, оқушылар бірін бірі тексереді. Компьютер, интерактивті тақта | |||||||||
Сабақтың ортасы (35 мин) |
|
| |||||||||
Сабақтың соңы 3 мин 2 мин |
|
| |||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||
Дифференциалдау | Бағалау | ||||||||||
Қабілеті жоғары оқушыларға қиындығы жоғары есептер мен зерттеуге арналған есептер (қосымша №3) беріледі. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға тапсырмаларды орындауына көмектеседі | Оқушылар өздерінің берілген материалды меңгеру деңгейлерін талдау есептерді шешу іскерліктері арқылы көрсетеді | ||||||||||
Қорытындылау Ең жақсы өткен екі тапсыпманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйретуге қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер Еді (оқытуға және үйретуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағым қажет болуы ьмүмкін қандай ақпаратты білдім |
1-қосымша (топта істейтін деңгейлік жұмыс)
І деңгей
I топ(№1 есеп) II топ(№2есеп) III топ(№3есеп)
1. функциясының графигіне х=-3 нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңыз.
2.
3. функциясының графигіне нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.
IІ деңгей
I топ(№1 есеп) II топ(№2есеп) III топ(№3есеп)
1. түзуі функциясы графигін нүктесінде жанайды. -ді табыңыз.
2.
3. функциясының графигіне қандай нүктеде жүргізілген жанама Ох осімен 450 бұрыш жасайды?
IIІ деңгей
I топ(№1 есеп) II топ(№2есеп) III топ(№3есеп)
- және функцияларына х0 нүктесінде жүргізілгенжанамалар параллель болатын болса, онда х0 нүктесін табыңыз.
- b-ның қандай мәнінде у=3х+b түзуі у=2х2-5х+1 функциясының графигіне жанама болады?
- Абциссасы нүктесінде функциясының графигіне жанама жүргізілген. Жанама жоғары жарты жылдықта жатқан бөлігі мен мен Ох осінің оң бағыты арасындағы бұрышты табыңыз.
2-қосымша: Бағалау критерийлер парағы
Бағалау критерийлері | Тапсырмалар | Дескриптор | Иә | жоқ | |||||||||
Функцияның туындысының анықтамасын біледі. | 1-тапсырма: -мәнін табыңыз. |
|
| ||||||||||
Туындының геометриялық мағынасын біледі. | 2-тапсырма: нүктесінен жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициентін табыңыз. |
|
| ||||||||||
Жанама теңдеуін таба алады. | 3- тапсырма: параболасының қай нүктесінде жүргізілген жанамасы А(-1;-1) және B(1;5) нүктелері арқылы өтетін қиюшысына параллель болады. |
|
| ||||||||||
Иә, жоқ сандары |
3-қосымша (қосымша жұмыстар)
- параболасының графигіне (-1; 2) және (2; 0,5) нүктелерінде жүргізілген жанамалар қандай нүктеде қиылысады?
- қисығының бойынан оған жүргізілген жанама түзуіне параллель болатындай нүктені табыңыз.
- функциясының графигіне х=-3 нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңыз.
4-қосымша (үй жұмысы)
- а-ның қандай мәнінде у=-10х+а түзуі у=3х2-5х-2 функциясы графигіне жанама болады?
- және функцияларына абциссасы х0 нүктесінде жүргізілген жанамалар параллель болатын болса, онда х0 табыңыз.
- функциясының графигіне нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңыз.
- функциясының графигіне нүктесінде жүрізілген жанаманың теңдеуін табыңыз.
- Абциссасы нүктесінде функциясының графигіне жанама жүргізілген. Жанама мен Ох осінің қиылысу нүктесінің абциссасын табыңыз.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?