Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: НИШХБН Алматы

Күні:10.4 С Туынды

Мұғалімнің аты-жөні: Смагулова А.А

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспаған

дар саны:

Сабақ тақырыбы

 Сабақтың түрі:

 Сабақ

 мақсаттары

Туындының геометриялық және физикалық мағынасын қолданып, е

 Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.2.1 туындының геометриялық мағынасын біледі;

10.4.2.2 туындының физикалық мағынасын біледі;

 Бағалау

 критерийлері

Геометриялық мағынасын біледі және оны қолданып есептер шығарады.

Физикалық мағынасын қолданып, есептер шығарады.

 Тілдік мақсаттар

Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.

Қазақша

Русский

English

Туынды

производной

Derivative

Жанама түзу

Касательная линия

Tangent line

Жылдамдық

Скорость

Velocity

Өзгеру жылдамдығы

Скорости изменений

Rates of change

Сызықты жуықтау

Линейное приближение

Linear approximation

Сызықтық қозғалыс

Линейное движение

Linear motion

Абсолютті максимум

Абсолютный максимум

Absolute maximum

Абсолютті минимум

Абсолютный минимум

Absolute minimum

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу

 Пәнаралық байланыстар

физика

 АКТ қолдану дағдылары

Геометриялық компьютерлік бағдарлама, GeoGebra, Презентация,

Бастапқы білім

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

5 минут

15 минут

3 минут

12 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім оқушылармен амандасып, оқушылардың сабаққа қатысу сапасын,мен дайындықтарын тексереді.

Үй тапсырмасын тексеру

Сабақ тақырыбымен, мақсатымен, жетістік критерийлерімен және тілдік мақсатпен таныстырады.

Туындының геометриялық мағынасы.

қисық сызықтың бойынан екі нүкте және алайық және сол нүктелер арқылы қиюшы жүргізейік. нүктесін қозғалмайды деп есептеп, нүктесін қисығы бойымен нүктесіне дейін жүргізейік. Егер , онда түзуі -ға ұмтылады.

Анықтама. нүктесі нүктесіне ұмтылғанда қиюшы мен түзу арасындағы бұрыш нөльге ұмтылса, онда түзуін қисық сызықтың нүктесіндегі жанамасы деп атайды.

Туындының х0 нүктесiндегi мәнi y=f(x) функциясының осы нүктеде жүргiзiлген жанамасының бұрыштық коэффициентiне тең болады:

f ʹ(x0)=tg >0 f ʹ(x0) = tg = 0 f ʹ(x0)=tg <0.

Туындының механикалық мағынасы.

 Түзу сызықты қозғалыстың жылдамдығын қарастырайық. Дене түзу сызық бойымен және уақыт ішінде жолын жүрсін, яғни қашықтық уақыттың функциясы берілсін: . Бұл қозғалыс теңдеуі.

 Дене қозғалысын уақыттың мезгілінен мезгіліне дейін, яғни интервалында қарастырамыз. Дене уақытта жол жүреді.

  қатынасын дене қозғалысының уақыты ішіндегі орта жылдамдығы деп аталады және белгілеуі: .

 Шекке көшеміз: .

Анықтама. Жол өсімшесінің уақыт өсімшесіне қатынасының уақыт өсімшесі нөльге ұмтылғандағы шегі: теңдігімен анықталатын шамасын дене қозғалысының мезгіліндегі лездік жылдамдығы деп аталады.

Егер нүкте х өсiмен координатасы x(t) заңдылығымен қозғалатын болса, онда нүктенiң лездiк жылдамдығы мен үдеуi мынаған тең болады:

Ауызша шығару:

1. уақыт мезетіндегі заңы бойынша түзу сызықты қозғалатын нүктенің жылдамдығын табыңыз.

A) 16 B) 15 C) 28 D) 26 E) 18

2. Нүкте тузу бойымен заңы бойынша қозғалады. кезінде нүктенің жылдамдығын табыңыз.

A) 20 B) 28 C) 64 D) 16 E) 148

3. Нүкте түзу бойымен s(t)=заңы бойынша қозғалады. кезіндегі нүктенің жылдамдығын табыңыз:

А) 36; В) ; С) 28; D) 35; E) 72.

Деңгейлік тапсырмалар (Қосымша 1)

Таратпалар №1-№10

Алгебра және анализ бастамалары, 10сынып. ШыныбековӘ.Н,

2 минут

Үй тапсырмасы:

(Қосымша 1) сыныпта шығарылмаған есептер

Сабақтың

соңы

3минут

Рефлексия:

- нені білдім? нені үйрендім?

- нені толық түсінбедім?

- немен жұмысты жалғастыру қажет ?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қосымша1 А- деңгейі:

2.Материалдық нүкте заңдылығымен қозғалады. (S-метрмен, t-секундпен өлшенеді). Координатасы 9 м-ге тең уақыт мезетіндегі нүктенің лездік жылдамдығын табыңыз.

3. Материалдық нүкте заңдылығымен қозғалады. (х-метрмен, t-секундпен өлшенеді). Лездік жылдамдығы 7м/с – тең уақыт мезетіндегі нүктенің координатасын табыңыз.

4. функциясының графигіне ординатасы -1 нүктесінде жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициентін табыңыз.

5. (м) заңдылығымен қозғалатын материалдық нүктенің t =2 с уақыт мезетіндегі жылдамдығын табыңыз.

6. f(x)=2 функциясының графигіне M(2;6) нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңдар.

В-деңгейі:

2.Материалдық нүкте заңдылығымен қозғалады. (х-метрмен, t-секундпен өлшенеді). Материалдық нүктенің үдеуі нольге тең уақыт мезетіндегі лездік жылдамдығын табыңыз.

3. Материалдық нүкте заңдылығымен қозғалады. (х-метрмен, t-секундпен өлшенеді). Материалдық нүктенің лездік жылдамдығы 1 м/с-қа тең уақыт мезетіндегі үдеуін табыңыз.

4. функциясының графигіне нүктесінде жүргізілген жанаманың ордината осімен жасайтын сүйір бұрышын табыңыз.

Материалдық нүкте заңдылығымен қозғалады. (х – метрмен, t-секундпен өлшенеді). Материалдық нүктенің үдеуі ең кіші болатын уақыт мезетіндегі жылдамдығын табыңыз.

С-деңгейі:

Материалдық нүкте заңдылығымен қозғалады. (х – метрмен, t-секундпен өлшенеді). Материалдық нүктенің үдеуі ең кіші болатын уақыт мезетіндегі үдеуін табыңыз.

 

түзуі y=f(x) функциясының графигін абсциссасында жанайды. f(-1) – ді табыңдар.

  • -3; в)2; с)3; d)-2

2. Абсциссасы нүктесінде функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.

A) B) C) D) E)

3. Абсциссасы нүктесінде функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.

A) B) C) D) E)

4. Жанаманың теңдеуін жаз:

а) y = 8x +болса,

б) y =болса,

5. Абсциссасы х нүктесінде функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз:

Функцияның графигіне берілген нүктеде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз:

,

,

,

,

,

,

,

,

 2.5.2 Функция дифференциалының геометриялық мағынасы

  

 Дифференциалдың геометриялық мағынасын анықтайық. Ол үшін  функциясының графигіне  нүктесінде МТ  жанамасын жүргізіп,  нүктесі үшін жанаманың ординатасын қарастырайық.

  функциясының  нүктесіндегі дифференциалы ке  өсімшесін бергендегі функция графигі сол нүктеде жүргізілген жанаманың ординатасының өсімшесіне тең.

 Бұл дифференциалдың геометриялық мағынасы.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу