Туындының анықтамасы. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
10.3С бөлім: Туынды | Мектеп: | ||
Мерзімі: | Мұғалім аты-жөні: | ||
Сыныбы: 10 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |
Сабақтың тақырыбы | Туындының анықтамасы | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.1.16 аргументтің, функцияның өсімшесі анықтамаларын біледі; 10.4.1.17 функцияның туындысының анықтамасын біледі және анықтама бойынша функцияның туындысын табады; 10.4.1.18 тұрақты функция мен дәрежелік функцияның туындысын табады; | ||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар: Функцияның өсімшесін, аргумент өсімшесін және туындының анықтамасын біледі және туындының анықтамасы бойынша тұрақты фунция мен дәрежелік функцияның туындысын табады; Туындының геометриялық және физикалық мағынасын түсінеді; | ||
Жетістік критерийлері |
| ||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - алгебралық өрнекті ауызша және жазбаша түсіндіреді; - туындының мағынасын ашады; - туындының анықтамасын ауызша алгоритм ретінде талдай алады. - математикалық термин сөздерді акедемиялық тілде тұжырымдай алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология Функция, көлбеулік бұрыштың тангенсі (градиент), функция графигі, дифференциал, дифференциалдау, екінші ретті туынды, экстремум, кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәні, ирең нүктесі, алғашқы функция, интеграл, интегралдау. Өсімше – приращения – increments Туынды – производная – derivative Шек – предел – limit Аргумент – аргумент – argument Функция – функция – function Жанама – касательная – tangent Жылдамдық – скорость – speed Үдеу – ускорение – acceleration Жол – путь – way Бұрыштық коэффициент – угловый коэффициент – slope | ||
Құндылықтарды дарыту |
| ||
Пәнаралық байланыстар | Геометрия, физика | ||
АКТ қолдану дағдылары | Презентациялау дағдыларын қолданады | ||
Бастапқы білім | Шекті есептеу |
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Оқыту ресурстары |
Басы 1 минут | Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа даярлықтарын тексреу. | Оқу құралдарын даярлау. | Оқу құралдары |
Топқа бөлу 2 минут | Топқа бөлу. Оқушылардың аты жөнін Excel бағдарламасына енгізеді және бағдарламаны іске қосады |
| Excel бағдарламасы |
Үй тапсырмасын тексеру 2 минут | Үй тапсырмасын тексеру. (Бақылау жұмысының есептерін талқылау).
| Бір топ екінші топтың жұмысын тексереді нәтижесін тақтадағы дұрыс жауаппен салыстырады. Жеке өзін-өзі бағалайды. | Интерактивті тақта. |
Жаңа тақырыпты меңгеру 15 мин | Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру. Термин сөздерді үйлестіріп беру, сыныппен бірге қайталату. 1.аргумент өсімшесі. 2.функцияның өсімшесі. 3. түзуі үшін бұрыштық коэффициент.
Анықтама . теңдігінің аргумент өсімшесі шегі бар болса,онда ол шекті функциясының Нүктесіндегі туындысы деп аталады. Белгіленуі . . Функцияның туынды табу амалы-функцияны дифференциалдау деп атайды. Анықтама бойынша туынды табу алгоритмі:
.
Мысал. функцияның x нүктесіндегі туындысын табыңдар. Туындыны есептеу ережелері мен қасиеттеріне тоқталу | Жазылған формулалармен мысалдарды түсіндіруде оқушылар ілесіп жауап беріп отырады. Дәптерлеріне жазып алады. Мысалды туындының анықтамасы бойынша бірге талдайды. «От шашу» әдісімен бағалайды. | Маркерлік тақта Қосымша №1 |
Топтық жұмыс 10 минут |
; ;
нүктесіндегі мәнін табыңыздар.
у′(0) + у′(1) табу. 2 топ) Егер у(х) = болса, у′(1) табу. 3 топ) Егер у(х) = 2х3 – 3х2 +5 болса, у′(-2) табу. | Топ іші бір-бірімен ақылдасып, тапсырманы орындайды. Есептің шешімінің дұрыстығына көз жеткізгеннен соң мұғалімге тапсырмаларын тексертеді. «Екі жұлдыз бір тілек» әдісімен бағалайды. | Маркерлік тақта |
Қалыптас-тырушы бағалау 5 минут |
; | Оқушылар жеке параққа жұмысты орындайды, нәтижесі жетістік критерийі бойынша бағаланады. | Қосымша №2 |
Үй жұмысы Рефлексия 5 минут | Үй тапсырмасы: №1, №2 есептерді шығару және қосымша №1 бойынша есептерді талдау. Оқушылар тақтада берілген рефлексивті сөздердің бастамасын таңдай отырып, шеңбер бойымен өздерінің ойын бір сөйлеммен жеткізеді. Бүгін мен ................ білдім Маған ........ қызықты болды Маған ..................... қиын болды Мен ......... тапсырманы орындадым Мен .................................... түсіндім Енді мен .......................................... | Қосымша №1 Қосымша №3 |
Қосымша ақпарат
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
1. Қабілеті жоғары оқушыларды қабілеті төмен оқушылармен бірге бірлесе отырып топтық жұмыс жасайды. Олар көмек көрсету арқылы олардыңжинақталуына септігін тигізіп, оқуға тарта алады. Топқа қойылатын талап бойынша әр топ шығарған есепті қалай шығарғанын басқа топ алдында қорғайды және әрбір топ мүшесінің өзіндік рөлі болу керек. 2. Әрбір оқушыны назардар тыс қалдырмай жеке қадір-қасиетін сезіну үшін іс-әрекетіне қарай мадақтау алады. | Оқушы өзін-өзі бағалау арқылы неге жеткенін және неге әлі қол жеткізу керектігін бағалап отырады. | Ойлауды сезінуді дамытатын материалдар. Оқушылардың өзара әрекеттесу мәдениетін қалыптастыру, кездескен қиын және күрделі жағдайларда оқушы өзін бірқалыпты ұстануға көмектеседі | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қосымша №1
Туындының физикалық мағынасына есептер.
.
Есептер.
1. нүкте x(t)=5x3+3 заңы бойынша түзу сызықты қозғалған дененің.t=4c кезіндегі қозғалыс жылдамдығын табыңыз.
2. нүкте x(t)=4t2-15t4 заңы бойынша түзу сызықты қозғалған дененің.t=2c кезіндегі қозғалыс жылдамдығын және үдеуін табыңыз.
3. дене x(t)=12-3t+2t2 заңы бойынша түзу сызықты қозғалады. Қозғалыс басталғаннан 3c өткеннен кейінгі дененің жылдамдығын табыңыз.
жанаманың теңдеуі
Есептер.
1. x0=2 нүктесінде f(x)=4x-3x2 функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңдар.
2. Абсциссасы x0=-1 нүктесінде f(x)=12x+3x2 функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңдар.
3. (2;-2) нүктесінде y=6-x3 функциясының графигіне жүргізілген көлбеу бұрышының тангенісін табыңдар.
Қосымша №2
ОМ: 10.4.1.18 тұрақты функция мен дәрежелік функцияның туындысын табады;
Жетістік критерийлері:
-Тұрақты функцияның туындысын табады
-Дәрежелік функцияның туындысын дұрыс табады;
-Қарапайым теңдеуді шеше алады;
- f'(x)=0 теңдеуін шешіңдер.
;
Қосымша №3
Үй жұмысы
- Функциялардың туындысын анықтамасы бойынша табыңыздар.
- y=f(x) функциясының x0 нүктесіндегі туындысының мәнін табыңыздар.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?