Функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігі. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3В Функцияның шегі және үздіксіздігінің қасиеттері | Мектеп: Орал қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі. | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Нурмаганбетова Б.А. | ||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігі | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.1.13 үздіксіз функцияның қасиеттерін біледі және оларды функцияның үздіксіздігін дәлелдеуде қолданады. | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Функцияның нүктедегі шегін табады Функцияның үздіксіздігінің қасиеттерін біледі Функцияның үздіксіздігінің қасиеттерін дәлелдеу есептерінде қолданады | ||||||||||||||
Бағалау критерилері | Білу және түсіну: Функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігінің қасиеттерін біледі және мәнін түсінеді. Қолдану: теоремаларды есептер шығаруда қолданады. Талдау: есептің шартын талдайды, функцияның үздіксіздігінің математикалық моделін құрады, бағалау дескрипторларын құрады Бағалау: өзін-өзі және өзара бағалауды орындайды. | ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігінің қасиеттерін тұжырымдайды Пәнге тән лексика мен терминология: - функция нүктеде үздіксіз; функция жиында үздіксіз; - рационал функцияның үздіксіздігі; - функцияның нүктедегі шегі; - аргументтің өсімшесі; - функцияның өсімшесі Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - кез-келген сан үшін ; - сондай санды табыңыз ; -теңсіздікті қанағаттандыратындай; -аргументтің өсімшесі нөлге ұмтылғанда; -функцияның өсімшесі нөлге ұмтылғанда; -аргументтің өте аз өсімшесіне функцияның шексіз аз өсімшесі сәйкес келеді -функция берілген аралықта үздіксіз болса, онда ... -функция кесіндінің ұштарында әр түрлі мән қабылдаса ... | ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | |||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | |||||||||||||||
Бастапқы білім | Функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігі анықтамасын біледі. | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы | 1.Мақсаты:Ұйымдастыру сәтін өткізу. 2.Өтілген тақырыпты еске түсіру. Мақсаты: алдыңғы меңгерілген білімді пысықтау, практикада қолдану Мазмұны: f функциясы берілген:
а)1; 2; -1; 1,01 нүктелерінде үздіксіз бола ма? ә) Берілген нүктелер анықталу облысының ішкі нүктелері бола ала ма? Оқушы: функциялардың графиктерін сала отырып, оған сипаттама береді, тұжырымдар жасайды. Мұғалім: оқушыларды функцияның нүктенің аймағындағы үзіліссіздігі ұғымын түсінуге бағыт береді. | А.Н. Шыныбеков Алгебра және анализ бастамалары 10класс Алматы Атамұра 2014ж Н.Я.Виленкин Алгебра и математический анализ 10 класс Москва Мнемозина 2005г | |||||||||||||
Сабақтың ортасы
| 3.Мақсаты: мұғалімнің көмегімен жаңа тақырып тапсырмаларын талқылап, ережелерді қорытып шығару Мазмұны: Үздіксіз функциялардың қасиеттері: Теорема1. Егер y=f(x) және y=g(x) функциялары х= нүктесінде үздіксіз болса, онда осы нүктеде f(x)± g(x), f(x)· g(x) және f(x): g(x) (g(x˳)0) функциялары да үздіксіз болады. Теорема2. Егер y=f(x) функциясы [a;b] кесіндісінде үздіксіз болса, онда функция осы кесіндіде шенелген болады. Теорема3. Егер y=f(x) функциясы [a;b] кесіндісінде үздіксіз болса, онда функция [a;b] кесіндісінде өзінің ең кіші және ең үлкен мәндерін қабылдайды. Басқаша айтқанда, α, [a;b] нүктелері табылып, min f(x)=f(α), max f(x)=f() теңдіктері орындалады Мысалы: y= функциясы (0;1) аралығында үздіксіз, бірақ бұл аралықта функция өзінің ең кіші және ең үлкен мәндерін қабылдай алмайды. Өйткені бұл аралықта 0<<1 болғандықтан, =0 немесе =1 теңдеуінің шешімдері (0;1) аралығында жатпайды. Сондықтан теоремада (a;b) интервалының орнына [a;b] кесіндісін қарастырымуыз өте қажет. Теорема 4. Егер y=f(x) функциясы [a;b] кесіндісінде үздіксіз және кесіндісінің ұштарында әр түрлі таңбалы мәндер қабылдаса, яғни f(а) және f(b) сандарының таңбалары әр түрлі болса, онда f(с)=0 болатындай кем дегенде бір с[a;b] нүктесі табылады. Салдар. Егер y=f(x) функциясы [a;b] кесіндісінде үздіксіз және f(а)=А, f(b)=В болса, онда А және В сандарының арасына орналасқан С саны үшін кем дегенде бір [a;b] нүктесі табылып, f()=С теңдігі орындалады. Дәлелдеуі: F(x)=f(x)-C функциясы [a;b] кесіндісінде үздіксіз және F(a)=A-C, F(b)=B-C сандарының таңбалары әр түрлі. Онда [a;b] нүктесі табылып, F()=0 теңдігі орындалады. Олай болса, f()-C=0→ f()=С теңдіктері де орындалады.Мысалы. +4х+3=0 теңдеуінің [-1;0] аралығында түбірі бар екенін дәлелдеңіз. Шешуі. f=+4х+3 функциясы барлық сан осінде үздіксіз және f(-1)= -1-4+3=-2, f(0)=3. Теорема 4 бойынша функцияның мәні [-1;0] аралығындағы ең болмағанда бір нүктеде нөлге айналады. Оқушы: мұғалімнің басшылығымен жаңа тақырып мазмұнын меңгеруге берілген тапсырмаларды талдайды. Мұғалім: оқушыларды жетелеуші сұрақтар арқылы жаңа тақырып мазмұнын меңгеруге берілген тапсырмаларды талдауға тартады. 4.Мақсаты: меңгерген теориялық білімдерін қарапайым мысалдармен бекіту Мазмұны: №383, 387 Бағалау дескрипторлары
Әдісі: есептер шығару Формасы: жұптық жұмыс Оқушы: топта тапсырмаларды орындайды, нәтижелерін салыстырады, талдайды, тұжырымдар жасайды. Мұғалім: қосымша сұрақтар беру арқылы оқушыға бағыт береді, кері байланыс жасайды. Нәтиже: ауызша марапатталады | А.Н. Шыныбеков Алгебра және анализ бастамалары Алматы Атамұра 2014ж Презентация | |||||||||||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс Үй тапсырмасын беру №381, 386, 393 Мақсаты: алған білімдерін қолдану. Мазмұны: Әдісі: есептер шығару. Формасы: жеке жұмыс | А.Н. Шыныбеков Алгебра және анализ бастамалары Алматы Атамұра 2014ж | |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс | |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?