Функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігінің анықтамасы. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


апельсин

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3 Функцияның шегі және үздіксіздігі

Мектеп: Орал қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Габдуллина Н.Г.

Күні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігінің анықтамасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.12 функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігінің анықтамасын біледі

Сабақ мақсаттары

Оқушы функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігінің анықтамасын біледі.

Есептерді шешуде функцияның нүктедегі үздіксіздігін анықтау алгоритмін қолданады.

Функцияны үздіксіздікке зерттейді.

Бағалау критерилері

Білу және түсіну: Функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігін біледі.

Қолдану: теоремаларды есептер шығаруда қолданады.

Талдау: есептің шартын талдайды, функцияның үздіксіздігінің математикалық моделін құрады, бағалау дескрипторларын құрады

Бағалау: өзін-өзі және өзара бағалауды орындайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігін негіздейді

Пәнге тән лексика мен терминология:

- функция нүктеде үздіксіз;

функция жиында үздіксіз;

- рационал функцияның үздіксіздігі;

- функцияның нүктедегі шегі;

- аргументтің өсімшесі;

- функцияның өсімшесі

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- кез-келген үшін;

- сондай саны табылады;

-теңсіздікті қанағаттандыратындай;

-аргументтің өсімшесі нөлге ұмтылғанда;

-функцияның өсімшесі нөлге ұмтылғанда;

-аргументтің өте аз өсімшесіне функцияның шексіз аз өсімшесі сәйкес келеді

-функция берілген аралықта үздіксіз болса, онда ...

-функция кесіндінің ұштарында әр түрлі мән қабылдаса ...

Пәнаралық байланыстар

АКТ қолдану дағдылары

Овладевать практическими навыками работы с информацией, развивать умения, позволяющие обмениваться с информацией.

Бастапқы білім

Функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігі анықтамасын біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы 1мин

7 мин

1. Ұйымдастыру сәтін өткізу .

Амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру

2.Білімді өзектендіру

Мақсаты: бұрын меңгерген білімдерін жүйелеу, жаңа тақырыпты меңгерге жетелеу .

Сипаттама: мұғалім мысал келтіру арқылы түсінік қалыптастырады. / Қосымша 1.

Содан соң оқушыларға функциялардың графиктерін схема түрінде салып, сұрақтарға жауап беру ұсынылады. / Қосымша 2.

Мұғалімнің іс-әрекеті:оқушыларды «функцияның нүктедегі шегі» ұғымын түсінуге бағыттайды.

Оқушының іс-әрекеті: графиктерді салады, сұрақтарға жауап берелі, тұжырымдар жасайды.

Бағалау:мұғалімнің пікірі.

Виленкин Н.Я

Алгебра и начала анализа 10.

стр 153

Презентация.

Сабақтың ортасы

7 мин

8 мин

14 мин

3. Жаңа материалды меңгеру. Анықтама енгізу.

Сипаттама : сабақтың тақырыбы мен сабақтың оқыту мақсатымен таныстыру.

Функцияның нүктедегі үздіксіздігінің анықтамасын енгізу.

Мұғалімнің іс-әрекеті: функцияның нүктедегі үздіксіздігінің ұғымын енгізеді.

Оқушының іс-әрекеті 1-ші анықтаманы жазады. / Қосымша 3.

Мұғалім біржақты шектердің бар болуы мен теңдігі туралы айтады. http://mathprofi.ru/nepreryvnost_funkcii_i_tochki_razryva.html

Мұғалімнің іс-әрекеті : функцияның нүктедегі үздіксіздігінің анықтамасын тілінде енгізеді.

Оқушының іс-әрекеті : 2-ші анықтаманы жазады.

Мұғалімнің іс-әрекеті : функцияның нүктедегі үздіксіздігінің анықтамасын өсімше аргументтің арқылы береді.

Оқушының іс-әрекеті : 3-ші анықтаманы жазады.

Мұғалімнің іс-әрекеті : функцияның жиынның нүктесіндегі үздіксіздігінің анықтамасын енгізеді.

Оқушының іс-әрекеті : 4-ші анықтаманы жазады.

/ Қосымша 3

4.Жаңа тақырыпты бекіту.

Т. Сипаттама . Функцияның нүктедегі үздіксіздігін дәлелдеуге есептер шығару. / Қосымша 4. Оқушылар есептерге дескрипторлар құрады. Оқушылардың біреуі шешімін тақтаға жазады.

Мұғалімнің іс-әрекеті : оқушылардың әрекетін бақылайды.

Оқушының іс-әрекеті : 1-ші анықтаманың негізінде дескрипторлар құрады, талдайды.

Бағалау : мұғалімнің пікірі.

Т. Сипаттама . Функцияның жиындағы үздіксіздігін дәлелдеуге есептер шығару. / Қосымша 5. Оқушылар есептерге дескрипторлар құрады. Оқушылардың біреуі шешімін тақтаға жазады.

5.Жұптық жұмыс.

Мақсат: сабақта меңгерген білімі мен білігін тексереді. Есептерге дескрипторлар құрады.

Сипаттама : оқушылар жұпта жұмыс жасайды.

Мұғалімнің іс-әрекеті : оқушыларға шығару және бағалау дескрипторларын құру үшін тапсырмалар береді.

Оқушының іс-әрекеті : есептерді шығарады, бағалау дескрипторларын құрады, нәтижелерді флипчартқа жазады.

Бағалау : жұптардың бірін-бірі бағалауы

Презентация.

Слайдтар

Шабунин М.И. Математика. Алгебра и начала анализа. Профильный уровень., 2007 стр 381

Слайд

Презентация

Слайд 1

Слайд 2-3

Сабақтың соңы

3 мин

6.Үй жұмысы №381 2), 382 1) Шыныбеков А.Н.

7. Рефлексия. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді

Слайдта Блоб ағашы бейнеленген. Оқушылар стикерлер жапсыру арқылы өзін-өзі бағалайды

Қосымша мәліметтер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушыларды іс-әрекет барысынды бақылау

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз .

Жеке жұмыс.

Өзін-өзі бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Тренинг

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қосымша 1.

Виленкин Н.Я. и др. Алгебра и начала анализа, 10 стр 152.

Қосымша 2.

Мысал 1. Функциялардың графиктерін схема түрінде салыңыз:

1) , 2) ; 3) 4) 5)

Келесі сұрақтарға жауап беріңіз.

1. Берілген функциялардың анықталу және мәндерінің жиынын табыңыз.

2. Функциялар нүктесінде анықталған ба?

3. Берілген нүкте анықталу облысының ішкі нүктесі бола ма?

4. Функциялардың графиктерінің айырмашылығы неде?

1. Егер функцияның графигі нүктесінде «үзілмейтін» болса , онда функция осы нүктеде үздіксіз деп айтады.

2. Егер функцияның графигі нүктесінде «үзілетін» болса, онда функция нүктесінде үзіліссіз болмайды деп айтылады, ал нүктесі функцияның үзіліс нүктесі болып табылады.

Қосымша 3

.

Анықтама 1. нүктесінің қандай да бір аймағында анықталған функциясы нүктесінде үздіксіз деп аталады, егер болса.

Қосымша 4

Тапсырма 1.

1-ші анықтаманы қолданып, функциясының нүктесіндегі үздіксіздігін дәлелдеңіз

1-ші тапсырманың бағалау дескрипторлары.

1.Берілген нүктеде функцияның анықталғандығын көрсетеді.

2. Берілген нүктеде функцияның шегінің бар екендігін көрсетеді.

3. Функцияның шегінің берілген нүктедегі функцияның мәнімен тең екендігін көрсетеді.

Шешуі:

1. нүктесі f(x) функциясының анықталу облысына кіреді.

2.

3.

http://www.cleverstudents.ru/functions/break_points_classification.html

http://mathprofi.ru/nepreryvnost_funkcii_i_tochki_razryva.html

https://www.youtube.com/watch?v=_lSKrbAg6x8

Қосымша 5

Тапсырма 2.

Функцияның үздіксіздігінің 3-ші анықтамасын қолданып доказать, функциясының сан өсінің кез-келген х0 нүктесінде үздіксіз болатынын дәлелдеңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу