Квадрат теңдеуге келтірілетін жоғарғы дәрежелі теңдеулер. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ 10.3А Көпмүшелер | Мектеп: Алматы қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||
Күні: 10 «» | Мұғалімнің аты-жөні: Жуманбаева Замира Журсинбековна | ||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Квадрат теідеуге келтірілетін жоғарғы дәрежелі теңдеулер | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.2.2.1 жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде көбейткіштерге жіктеу әдісін қолдану 10.2.2.2 жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін қолдану | ||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеудің математикалық әдістерінің комбинацияларын қолдануды үйрену. | ||||||||||||||
Жетістік критерийлері | 1)көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің түрлі әдістерін біледі;2) көбейткіштерге жіктеудің математикалық әдістерінің комбинацияларын қолданана отырып, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуді біледі. | ||||||||||||||
Тілдік мақсат | Пәндік лексика және терминология Оқушылар көпмүшелік туралы талқылайды Арнайы лексика және терминология:Terminology Dividend - Делимое Divisor - Делитель Quotient - Частное Remainder - Остаток Factor - Множитель Horner’s rule – схема Горнера Диалог пен жазу жүргізу үшін сөздердің пайдалы жинағы: Көпмүшені көбейткіштерге жіктеп жазу үшін ... Көпмүшенің түбірлерін табу үшін ... Горнер сұлбасын қолданып... | ||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қолданбалы есептерді шығару арқылы практикада өмірде қолдана алу | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | http://www.mathematics.ru/courses/algebra/content/chapter3/section1/paragraph2/theory.html | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, толық квадратты айыру, топтау әдісі арқылы көпмүшені көбейткіштерге жіктеу | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||||||||||||
Басы 7 минут 3 минут | Ұйымдастыру сәті Теориялық қайталау Өткен сабақты жандандыру1)Оқушылар бір-біріне Безу теоремасы,Виет теоремасы, Горнер схемасына қатысты сұрақтар қойып, жауап береді. 2) Слайдта көрсетілген көпмүшеге қатысты сұраққа бір окушы жауап берсе, келесі оқушы себебін түсіндіреді не соған қатысты теорема айтады.Екеуі бір жұп құрайды. Тапсырма: x3 +2x2 – x - 2 көпмүшелігінің1- жұп. Түбірлері қандай сандар болады? ( Бүтін коэффициенттері бар көпмүшенің рационал түбірі туралы теорема)2-жұп. x=1 саны берілген көпмүшенің түбірі бола ма? 3-жұп.Берілген көпмүшені х-2 көпмүшелігіне бөлгенде қандай қалдық қалады? 4-жұп.Берілген көпмүшенің түбірлерінің қосындысын табыңыз. 5-жұп.Берілген көпмүшенің түбірлерінің көбейтіндісін табыңыз. (Виет теоремасы) Үй тапсырмасын тексеру
| Таратпа қағаздар | |||||||||||||
Бағалау критерийі 3 минут | Алдыңғы тақырыпта өтілген теориялық материалдарды меңгеру деңгейін бағалау Үй тапсырмасы арқылы кері байланыс беру | Ауызша кері байланыс беру | |||||||||||||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 17 минут | Сабақ тақырыбы айтылып, мақсатымен таныстырылады. Оқушылармен көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің түрлі әдістері қайталанады. Оқушыларға көбейткіштерге жіктеудің математикалық әдістерінің комбинацияларын қолданана отырып, көпмүшелерді жұпта жіктеу ұсынылады.1.Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару әдісімен көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз: x5 – 2x3 + x2. 2. Толық квадратты айыру әдісімен көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз: x4 + 4x2 – 1. 3. Топтау әдісімен көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз 3x3 – x2 – 3x + 14. Анықталмаған коэффициенттер әдісімен көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз 3x3 – x2 – 3x + 1.Шешуі:
5. Көпмүшенің түбірлері туралы теорема әдісімен көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз: x3 – 5x2 – 2x + 16.Шешуі:
Сыныппен талдау: 6.Параметрге қатысты жіктеу әдісімен көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз:x4 – 10x2 – x + 20.Шешуі:
| Шыныбеков А.Н. 10 сынып | |||||||||||||
Топпен жұмыс 14 минут | Практикалық бөлім Жеке жұмыс:Көбейткіштерге жіктеудің математикалық әдістерінің комбинацияларын қолданана отырып, көпмүшелерді жіктеңіз.
| Permutations and combitaions | |||||||||||||
Бағалау критерийі 1 мин | Жаңа тақырып бойынша білу және түсіну ойлау деңгейлерін бағалау | Бірін-бірі бағалау | |||||||||||||
Жеке жұмыс 14 минут | Теңдеуді шешіңіз:
2). | Мардкович 10 класс 2 часть | |||||||||||||
Бағалау критерийі 1 мин | Жаңа тақырып бойынша білу және түсіну ойлау деңгейлерін бағалау | Бағалау журналы | |||||||||||||
Жұппен жұмыс 9 минут | Жауап: |
| |||||||||||||
Бағалау критерийі | Жаңа тақырып бойынша анализ және синтез ойлау деңгейлерін бағалау | Бағалау журналы | |||||||||||||
Соңы 3 минут | Сабақты бекіту Рефлексия Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу.
Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім. Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын. Сабақ маған түсініксіз. Үйге тапсырма: Сабақтағы белсенділікке қарай ұйымдастырылады, яғни сабақта үлгермей қалған есептерді үйде қарастыру. |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары. | Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау | Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?