Анықталмаған коэффициенттер тәсілі. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспары
Бөлім: 10.3А Көпмүшелер | Мектеп: | ||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | |||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Анықталмаған коэффициенттер тәсілі. | ||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.1.13 анықталмаған коэффиценттер тәсілін білу және көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қолдану; | ||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: математикалық тіл мәдениетін дамытады; анықталмаған коэффициенттер тәсілін қолданып есептер шығару барысында математикалық терминдерді сауатты қолданады, тапсырмаға талдау жасау барысында оның ұтымды жақтары мен кемшіліктерін көрсете отырып өз ойын ортаға салады. Математикалық терминдерді қолдана отырып, тармақтай отырып рефлексия жазады. Пәнге тән лексика мен терминология: анықталмаған коэффициенттер тәсілі; көпмүшені көпмүшеге бөлу; көпмүшені көбейткіштерге жіктеу.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Көпмүшенің мағынасы ..., стандарт түрде берілген … Тепе-теңдік орындалу үшін, x –тің бірдей дәрежелеріндегі коэффициенттері ... болуы керек. | ||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топпен жұмыс жасай білу және пәнге деген жауапкершілікті сезіну. | ||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия пәнінде реакция теңдеулерін жазу барысында көпмүшелерді қосу мен тепе-теңдік орындалу үшін анықталмаған коэффициенттер тәсілінің элементтері қолданылады. | ||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Жаңа сабақты игеру барысында презентация қолданылады. | ||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар бір айнымалысы бар көпмүшені біледі; көпмүшелерді стандарт түрде, канондық түрде жаза алады; көпмүшелерді қоса, азайта алады; көпмүшені көпмүшеге көбейте алады; көпмүшені көпмүшеге бөле алады. | ||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут | Сынып дайындығын тексеру. Үй тапсырмасына тоқталу. | ||||||||||||||||||
5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут 10 минут | Өткен тақырыпты қайталау. Жаңа тақырып үшін керекті бұрынғы білімдерін еске түсіріңіз Көпмүше дегеніміз не? Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеудің қандай тәсілерін білесіздер? Тең көпмүшелер дегенді қалай түсінесің? Көпмүшенің түбірі дегенді қалай түсінесің? Жаңа материалға шолу. Оқушыларға төмендегі тапсырманы бере отырып, бұрынғы білетін білімдері арқылы жаңа сабақтың элементтерін өз тараптарынан игеруіне жағдай тудырыңыз. Тапсырма: а) а-ның қандай мәнінде берілген үшмүшені екі мүшенің квадраты түрінде өрнектеуге болады ? b) берілген.Теңдіктің сол жағындағы үшмүшенің коэффициенттерін тап. Сабақтың мақсаттары оқушылар тарапынан ұсынылады да, керекті жеріне мұғалім тарапынан түзетулер енгізіледі. Анықталмаған коэффициенттер тәсілінің мағынасы, қолдану алгоритмі туралы оқулықпен жұмыс жасай отырып, мәліметтер алынады. Анықталмаған коэффициенттер тәсілі бойынша бастапқы білімін қалыптастыру мақсатында мысал келтіріледі, талдай отырып, оқушылармен бірге орындалады. Мысал: тепе-теңдігі орындалатындай етіп, А, В және С сандарын анықтаңдар. Шешуі: Оқушылар берілген көпмүшенің ретін ескере отырып, оның қандай ретті көпмүшелердің көбейтіндісі түрінде өрнектей білу дағдыларын қалыптастыру мақсатында және анықталмаған коэффициенттер тәсілін қолдану дағдыларын бекіту мақсатында үшінші ретті көпмүшені көбейткіштерге жіктеуге тапсырма беріледі. Оқушылардың назарын 3=2+1, яғни үшінші ретті көпмүшені квадраттық және сызықтық көпмүшелердің көбейтіндісі түрінде өрнектеуге болатынына аударылады. Тапсырма. Көпмүшені көбейткіштерге жікте: 3x3 – x2 – 3 x + 1. Шешуі: Берілген көпмүше үшінші ретті көпмүше болғандықтан, оны сызықтық және екінші ретті көпмүшелердің көбейтіндісі түрінде жазуға болады, сондықтан және түріндегі көпмүшелердің көбейтіндісі түрінде өрнектеуге болады: Теңдіктің оң жағы мен сол жағындағы бірдей дәрежелерінің коэффициенттерін теңестіру арқылы теңдеулер жүйесін аламыз, осы теңдеулер жүйесін шеше отырып, коэффициенттердің мәндерін анықтаймыз: Нәтижесінде: a = 3, l = –1, b = 2, c = –1 болады. Сондықтан көпмүшесі көпмүшелеріне жіктеледі. Жауабы: . Жаңа материалды бекіту. Білімдерін бекіту мақсатында оқушыларға тапсырма ұсынылады Тапсырмалар: 1.Тепе-теңдік орындалатындай a мен b және с сандарын табыңдар. a); b) c) d) 2. Анықталмаған коэффициенттер тәсілі көмегімен P(x) көпмүшесін Q(x) көпмүшеге бөлгендегі бөліндіні табу керек. a), b), 3. Бөлшекті қысқартыңдар: . 4. Тепе-теңдік орындалатындай А мен В және С сандарын табыңдар. . Жаңа материалды меңгеру деңгейлерін бағалау. Қалыптастырушы бағалау. | презентация Қосымша 1 Қосымша 2 | |||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | РЕФЛЕКСИЯ 1. Сіздер бұл сабақтан не күттіңіздер? 2. Сабақ барысында қандай қиындықтар болды? Ол қиындықтарды жеңе алдыңыз ба? 3. Қандай тапсырмаларда сіз жетістіктерге жеттіңіз? Не себепті? 4. Жалпы сабақ сізге қаншалықты пайдалы болды? Үй тапсырмасы: Анықталмаған коэффициенттер тәсілі көмегімен P(x) көпмүшесін Q(x) көпмүшеге бөлгендегі бөліндіні табу керек. a), b), | ||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?