Безу теоремасы және оның салдары. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3A бөлім: Көпмүшелер | Мектеп: Алматы қ., ФМБ НЗМ | ||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||
Сынып: 11(10сағ) | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Безу теоремасы және оның салдары | ||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.1.8 Безу теоремасын қолдану және есеп шығарудағы оның салдары | ||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: Көпмүшені көпмүшеге бөлгендегі қалдықты табу үшін Безу теоремасын қолдану қабілетін қалыптастыру; Сараптау, салыстыру, жалпылау қабілетін дамыту | ||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Безу теоремасын және оның салдарын біледі; Көпмүшені көпмүшеге бөлгендегі қалдықты табу үшін Безу теоремасын қолдануды біледі; Есепті шығарудағы тиімді жолды таңдай алады, | ||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: - «бұрыштап» бөлу; - көпмүшені көпмүшеге бөлу; - көпмүшенің түбірлері; - көпмүшенің коэффициенттері; - Безу теоремасы; - Безу теоремасының салдары. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
| ||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Сабақтың бағалау критерийлері бойынша терминологияны қазақ, орыс және ағылшын тілінде еркін меңгеру барысында тиімді тәсілдерді қолдану арқылы топпен, жұппен және жеке жұмыс істеуде өзара сыйластыққа тәрбиелеу. | ||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математикалық терминдерді үштілде игеру барысында орыс және ағылшын тілдері пәндерімен; | ||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Осы сабақта оқушылар қандай интербелсенді тақта мен тыңдалым слайдтарын басқару дағдыларын дамыта алады. | ||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Алгебралық өрнектермен жұмыс жасау, многочленность көбейту, ФМУ, факторинг әдістерін (топтау, ФМУ қолдану), толық шаршы және шаршы теңдеулерді шеше білу; | ||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурсы | |||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру сәті 3 мин | Сәлемдесу. Сыныпта қолайлы психологиялық климат жасау. Үй тапсырмаларын тексеру. Hot Stool стратегиясын қолдану арқылы негізгі білімді жаңартыңыз: Көпмүшеге және бірмүшеге анықтамалар беріңіз. Мономоли мономиге қалай бөлінеді? Полиномиал многоциномға қалай бөлінеді? Бөлу қалай бөлінеді? Многодинамикалық бөлігін қалдықтармен және қалдықсыз бөлуге сипаттайтын өрнекті құрастырыңыз? | Презентация Слайд 1 | |||||||||||||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе 20 мин | Мен презентация бойынша сабақтың мақсатын тақтаға көрсетемін. [10 минут] Мұғалім: P(x) көпмүшесін (x-a) екімүшесіне бөлуді сұрайды. Мысал 1: көпмүшесін (x-1) екімүшесіне. Мысал 2: көпмүшесі (x-1) екімүшесіне қалдықсыз бөлінетін дәледдеңіз [10 минут] 1. Теорема (Безу теоремасы). көпмүшесін екі мүшесіне бөлгендегі қалдық санына тең. Дәлелдеуі. көпмүшесін екі мүшесіне бөлгенде қалдық r-нөл дәрежелі көпмүше, яғни сан болады. . Осыдан, болғанда: немесе Теорема (Салдар). саны көпмүшесінің түбірі болу үшін, көпмүшесі екі мүшесіне қалдықсыз бөлінуі қажетті және жеткілікті. | Презентация Слайд 2 Презентация Слайд 3 Презентация Слайд 4 Презентация Слайд 5 Презентация Слайд 6 | |||||||||||||||||||||
Жұппен жұмыс 10 мин | Материалды біріктіру үшін оқушылар келесідей тапсырмаларды жұппен орындауға шақырылады: 1-деңгей. 2-деңгей. Бөлгендегі қалдықты табыңыз 3-деңгей Дескрипторлар: Қалғанын табу үшін Безу теориясын дұрыс пайдаланады; Бөлуді дәлелдеу үшін Безу теориясына дұрыс пайдаланады. Көпмүшенің дәрежесін төмендету үшін Безу теоремасының салдарын дұрыс пайдаланады; | Презентация слайд 7 Карточка №1 Презентация слайд 8 | |||||||||||||||||||||
ФБ (5 мин) |
| ||||||||||||||||||||||
Рефлексия (2 мин) | Рефлексия Нені есіме түсірдім ……………………………….. Менде қандай қиындықтар болды …………….. Нені білгім келеді ………………………... Неге жеттім ……………………………… Істегім келеді …………………………. | Презентация слайд 9 | |||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Карточкадағы үй тапсырмасын орындау №1-2.
№3. Бөлгендегі қалдықты табу | Карточка №2 | |||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||
Деңгейлік тапсырмаларды орындау кезінде сапалы құрылымдық кері байланыстар беру арқылы оқушылардың ЖАДА бағыт-бағдар беру | Топпен бағалау, бірін-бірі бағалау және өзін бағалау | «Бағдаршам» стратегиясы бойынша рефлексия жасайды. Оқу кабинетіндегі интербелсенді тақтамен жұмыс жасауда, электр көзін пайдалануда абай болу. | |||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?