Тригонометриялық теңдеулер және олардың шешу әдістері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тригонометриялық теңделер және теңсіздіктер
Қысқа мерзімді жоспар: | Мектеп: Талдықорған қ. НЗМ | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: МендекинаБ.Қ. | |||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Тригонометриялық теңдеулер және олардың шешу әдістері | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.3.13- тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық функциялардың дәрежесін төмендету формулалары арқылы шеше алу; | |||||||
Сабақ мақсаттары | Тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық функциялардың дәрежесін төмендету формулалары арқылы шешу әдісін үйреніп , есептер шығару | |||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсат Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
| |||||||
Құндылықтарды дарыту
| Оқу, өз бетімен ақпаратты табу, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға икемделу, мәселелерді қою және шешім қабылдау, жұпта, топа жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу; | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Планиметрия, стереометрия, астрономия және физиканың көптеген практикалық есептері тригонометриялық теңдеулер және теңсіздіктерді қолдану арқылы шешіледі. Бұл бөлімде алынған білім осындай есептерді кең ауқымда шешуге мүмкіндік береді. | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаны, сілтемедегі сайттарды қолдану | |||||||
Бастапқы білім | Тригонометриялық функциялар, олардың графиктері және қасиеттерін білу. Тригонометриялық формулалар және олардың тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде қолданылуын білу. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Ресурстары | ||||||
Сабақ басы Ортасы | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, түгендеу. Үй жұмысын тексеру. Үй жұмысында шығаруда қиындық туғызған есептерді талдау. Сабақ мақсатымен таныстыру. Тригонометриялық функциялардың дәрежесін төмендету формулаларын еске түсіру. Оқушыларды екі топқа бөліп формулалардың қорытылуын еске түсіру. Тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық функциялардың дәрежесін төмендету формулалары арқылы шешу мысалын оқушылармен бірге талдау. 1-мысал. теңдеуін шешейік. Шешуі. Теңдеуде берілген функциялардың дәрежесін төмендету үшін жарты бұрыштың формуласын пайдаланамыз. Сонда +, осыдан , , . Қосындыны көбейтіндіге түрлендіріп, аламыз. Осыдан теңдеулері алынады. Осы теңдеулердің шешімдері сәйкесінше немесе немесе Кейбір шешімдерді біріктіруге болады, яғни және Жауабы: . Есептер шығарту. Қосышша 4.1. Оқушылардың қабілеттеріне қарай есептерді бөліп беруге болады. | http://ya-znau.ru/znaniya/zn/77 https://slovo.ws/urok/algebra/10/014/ А.Е.Әбілқасымова, З.А.Жұмабекова, т.б 10-сынып оқулығы «Алгебра және анализ бастамалары» Алматы:Мектеп, 2014. -184б., ISBN 978-601-07-0010-9 http://hijos.ru/izuchenie-matematiki/algebra-11-klass/24-reshenie-trigonometricheskix-uravnenij/ | ||||||
Сабақ соңы 5 минут | Үй тапсырмасы. Жеке тапсырмалар. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет
| |||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу | Қалыптастырушы бағалау, тест тапсырмалары.Өзін өзі бағалау. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсендііс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет? |
Қосымша 4.1
Тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық функциялардың дәрежесін төмендету формулалары арқылы шешу
- +8
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?