Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2А Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер (13 сағат) | Мектеп: Көкшетау қаласындағы ФМБ Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||
Мерзім: | Мұғалімнің аты-жөні: Байгарина Жулдуз Койбагаровна; Абишев Медет Омиртасович | |||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері. | |||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.3.8 Бірінші және екінші дәрежелі біртекті теңдеулерді шеше білу | |||||||||||||||||||||
Сабақ түрі | Жаңа материялды меңгеру | |||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Біртекті теңдеулерді шешуді білу | |||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Кері тригонометриялық функциялардың анықтамаларын тұжырымдағанда, мәндерін есептегенде келесі математикалық терминдерді түсінеді және пайдаланады. Пәнге тән лексика мен терминология: Бұрыш, синус, косинус, тангенс, арксинус, арккосинус, арктангенс тригонометриялық тепе-теңдік, алмастыру Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Синус/косинус/тангенс ..... үшін пайдаланылады. Бұрыштың синусы/косинусы/тангенсы .... тең. Бұл график синус/косинус/тангенстың мәнін көрсетеді. Бұл мысалда/үшбұрышта ..... берілген, осылайша синус/косинус/тангенс ережесін қолданып, бізге .... есептеу қажет. sin α теңдеуін жазу. | |||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құндылықтарды дарыту жеке жұмыс, жұптық жұмыс арқылы жүзеге асады. Пікірталас, өз ойын қорыту, пікірін көпшілік алдында дәлелдей білу, диалог кезінде өз ойын түсіндірумен қатар басқалардың да пікірін тыңдап, құрметтеу, өзара көмек көрсету сияқты әрекеттер жүргізіледі. | |||||||||||||||||||||
Пәнарлық байланыстар | Физика пәнінде «Гармоникалық тербеліс» тақырыбы | |||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Тригонометриялық формулаларды қолданып, тригонометриялық өрнектерді түрлендіру | |||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Сабақтың бас 2 мин | Ұйымдастыру кезеңі - Сәлемдесу - Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен таныстыру. - Жетістік критерийлерін тұжырымдау үшін оқушыларды талпындыру. | Презентация (слайд1-4) | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7мин 9мин 10мин 10мин | Қайталау. Тригонометриялық домино. Жеке жұмыс. Әр оқушы компьютерде отырып, жүктемеде берілген тапсрманы орындайды. Оқушылар домино тізбектейді, Тапсырма орындау барысында тригонометриялық функция мәңдерін қайталайды, бұрыштын градустық өлшемін радиандық өлшемге айналдырады, қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешеді. Тапсырманы орындауда қиналған оқушыларға мұғалім көмек көрсетеді. Жаңа тақырып. Әр оқушы теориялық карточка алып, өздері теорияны оқып түсінеді. Анықтама. Біртекті тригонометриялық теңдеулер деп әрбір қосылғыштың дәреже көрсеткіштері өзара тең болатын теңдеулерді айтады. Біртекті тригонометриялық теңдеулер – бұл осы түрдегі:
, Бірінші дәрежелі біртекті теңдеуді шешу алгоритімі 1) Теңдеудің екі жақ бөлігінде sinx немесе cosx-қа бөлу 2) Шыққан теңдеуді есептеу
, мұнда a, b, c–сандар. Екінші дәрежелі біртекті теңдеуді шешу алгоритімі 1) Теңдеудің екі жақ бөлігінде немесе -қа бөлу 2) Жаңа айнымалы еңгізу 3) Шыққан теңдеуді шешу Анықтаманы қолданып талқылап теңдеулер шешу. Тапсырмалар: 1.Теңдеуді шешу: . Теңдеудің екі жақ бөлігін де-қа бөлу. Жауабы: Оқушылармен теңдеудің шығарылу алгоритімін талқылау. 2. Теңдеуді шешу:. Теңдеудің екі жақ бөлігінде -қа бөлу Жауабы: Бекіту. Жұптық жұмыс. Теңдеулерді шешу. Құндылықтарды дарыту:өмір бойы оқу, жағдайға талдау жүргізе білу, өз ісінің сапасына жауапкершілікпен қарау, бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға,жұпта жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру. Оқушыларды жұптарға бөліп, әртүрлі деңгейдегі тапсырмаларды орындауға мүмкіндік беру. Оқушылар жұптарда біртекті тригонометриялық теңдеулерді талқылап шешеді. Тапсырманы орындап болғасын оқушылар өздерін критерийлер бойынша бағалайды. Базалық деңгей Теңдеулерді шешіндер: а) . Ответ: b) . Жауабы: Негізгі деңгей Теңдеулерді шешіндер: а) . Жауабы: b) . Ответ: Күрделі деңгей Теңдеулерді шешіндер: а) . Жауабы: b) . Жауабы: Қалыптастырушы бағалау. Жеке жұмыс. Тест. Тапсырма орындалғаннан кейін өзін-өзі тексеру жүргізіледі. 1.Теңдкуді шеш: ; ; ; 2. Теңдеуді шеш: ; ; ; Жауабы: 1. А 2. В Тапсырманы аяқтағаннан кейін оқушылар мұғалімнің берген жауаптарымен өздерін тексереді. Критерийлер бойынша өздерін бағалайды. Үй тапсырмасы. Теңдеулерді шешіндер: а) . Жауабы: b) . Жауабы: | https://learningapps.org/1475737 Қосымша Қосымша | ||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 2 мин | Рефлексия: - мен түсіндім - менде қиындық туды - мен түсінбедім
| Презентация Слайд 5 | ||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||
Әрбір оқушыға қолжетімді тапсырмаларды ұсыну арқылы қолдау жүргізіледі. | өзін-өзі бағалау мұғалімнің бағалауы | Қауіпсіздік техникасының ережелерін ұстану | ||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Грузия қазақстандықтарға білім грантын бөлді
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды