Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2А Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер (13 сағат) | Мектеп: Көкшетау қаласындағы ФМБ Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Абишев Медет Омиртасович | |||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері. | |||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.3.8 Бірінші және екінші дәрежелі біртекті теңдеулерді шеше білу | |||||||||||||||||||||
Сабақ түрі | Бекіту сабағы | |||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар біртекті теңдеулерді шешуді бекітеді | |||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Кері тригонометриялық функциялардың анықтамаларын тұжырымдағанда, мәндерін есептегенде келесі математикалық терминдерді түсінеді және пайдаланады. Пәнге тән лексика мен терминология: Бұрыш, синус, косинус, тангенс, арксинус, арккосинус, арктангенс тригонометриялық тепе-теңдік, алмастыру Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Синус/косинус/тангенс ..... үшін пайдаланылады. Бұрыштың синусы/косинусы/тангенсы .... тең. Бұл график синус/косинус/тангенстың мәнін көрсетеді. Бұл мысалда/үшбұрышта ..... берілген, осылайша синус/косинус/тангенс ережесін қолданып, бізге .... есептеу қажет. sin α теңдеуін жазу. | |||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құндылықтарды дарыту жеке жұмыс, жұптық жұмыс арқылы жүзеге асады. Пікірталас, өз ойын қорыту, пікірін көпшілік алдында дәлелдей білу, диалог кезінде өз ойын түсіндірумен қатар басқалардың да пікірін тыңдап, құрметтеу, өзара көмек көрсету сияқты әрекеттер жүргізіледі. | |||||||||||||||||||||
Пәнарлық байланыстар | Физика пәнінде «Гармоникалық тербеліс» тақырыбы | |||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Тригонометриялық формулаларды қолданып, тригонометриялық өрнектерді түрлендіру | |||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Сабақтың бас 2 мин | Ұйымдастыру кезеңі - Сәлемдесу - Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен таныстыру. - Жетістік критерийлерін тұжырымдау үшін оқушыларды талпындыру. | Презентация (слайд1-4) | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10мин 15мин 10мин | Өткен білімдерін жаңғырту. Фигура құрастыру. Жұптық жұмыс. Тапсырманың мақсаты: оқылған материалды бекіту; келесі құндылықтарды дарыту: өз ойын түсіндірумен қатар басқанын да пікірін тыңдап, құрметтеу, сынға түсіністікпен қарау, жұпта жұмыс жасай білу. Оқушылар фигура құрастырады, сонымен қатар тригонометриялық теңдеуді шешуді қайталайды. Есептеудің дұрыстығы тапсырманы орындау барысында тексеріледі. Қиындық туған оқушыларға мұғалім көмек көрсетеді. Тапсырмалады орыдау барысында оқушылар инженерлік калькулятор қолданады.Оқушылар теңдеудің берілген аралықта түбірлерің табады. Тапсырма дұрыс орындалса фигура құрастырылады, мұғалім дұрыс жауап нұсқасын көрсетеді. Жауабы: Теңдеулерді шешу. Топтық жұмыс. Дарытылатын құндылықтар: бірі-бірін құрметтеу, басқа пікірді түсіну,ынтымақтастық, азаматтық жауапкершілік, айқындық, топта жүмыс істей білу сияқты қасиеттерін дамыту Оқушыларды топтарға бөлу. Оқушылар топтарда біртекті тригонометриялық теңдеулерді талқылап шешу. Тапсырмалар әртүрлі деңгейде беріледі. Біртекті тригонометриялық теңдеулерді шешуде қиындық туған оқушыларға мұгалім көмек көрсетеді. Тапсырманы аяқтап болғасын оқушылар өздерін критерийлер бойынша бағалайды. Базалық деңгей Теңдеулерді шеш: а) Жауабы: b) Жауабы: с) Жауабы: Негізгі деңгей Теңдеулерді шеш: а) . Жауабы: b) . Жауабы: c) Жауабы: Күрделі деңгей 1. Теңдеуді шеш: . Жауабы: 2. Теңдеулерді шеш: а) . Жауабы: b) , Қалыптастырушы бағалау. Жеке жұмыс. Тапсырма орындалғаннан кейін өзін-өзі тексеру жүргізіледі. Тапсырма. 1. Теңдеуді шеш: 2. Теңдеуді шеш: Жауабы: 1. 2. Тапсырманы аяқтағаннан кейін оқушылар мұғалімнің берген жауаптарымен өздерін тексереді. Критерийлер бойынша өздерін бағалайды. Үйге тапсырма. Теңдеулерді шеш: а) . Жауабы: b) . Жауабы: | Қосымша Қосымша | ||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 3 мин | Рефлексия: - мен білдім - менде қиындық туды - маған жаттау керек
| Презентация Слайд 5 | ||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||
Әрбір оқушыға қолжетімді тапсырмаларды ұсыну арқылы қолдау жүргізіледі. | өзін-өзі бағалау мұғалімнің бағалауы | Қауіпсіздік техникасының ережелерін ұстану | ||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?