Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Математика

Тоқсан ІІ

Ұзақ мерзімді

жоспар бөлімі:

10.2А Тригонометриялық теңдеулер

Атырау қаласы химия – биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Изтелеуова Г.Д.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.3.11 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық өрнектерді түрлендіру формулаларын қолдану арқылы шеше алу;

 Сабақ мақсаттары

Тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық өрнектерді түрлендіру формулаларын қолдану арқылы шеше алу;

 Бағалау критерийлері

Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру формулаларын біледі;

Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру формулаларын қолдана алады;

Тригонометриялық теңдеулерді шеше алады;

 Тілдік мақсаттар

Оқытудың тілдік мақсаттары:

  • кері тригонометриялық функциялардың және өзара кері функциялардың анықтамасы негізінде олардың қасиеттерін береді;
  • - кері тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіруге түсініктеме береді;
  • – тригонометриялық теңдеулердің шешімдерін түсіндіреді;
  • – тригонометриялық теңсіздіктің шешімін бірлік шеңберде немесе графикте түсіндіреді.

Бөлім бойынша лексика мен терминология:

  • кері тригонометриялық функциялардың және өзара кері функциялардың анықтамасы негізінде олардың қасиеттерін береді;
  • - кері тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіруге түсініктеме береді;
  • – тригонометриялық теңдеулердің шешімдерін түсіндіреді;
  • – тригонометриялық теңсіздіктің шешімін бірлік шеңберде немесе графикте түсіндіреді.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • m санының арккосинусы (арксинусы) деп, x бұрышының мәні … ;

- m санының арктангенсы (арккотангенсы) деп, x бұрышының мәні … ;

  • - құрамында кері тригонометриялық функциясы бар өрнектің мәнін табу үшін … .
  • - қарапайым тригонометриялық теңдеулер деп … түріндегі теңдеулерді атайды;
  • - теңдеудің шешімі болмайды, себебі … ;
  • – берілген тригонометриялық теңдеуді шешу үшін … ;

– қарапайым тригонометриялық теңсіздіктер деп … түрдегі теңсіздіктерді атайды.

.

 Құндылықтарды дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау

 Пәнаралық байланыстар

Тригонометрия музыка теориясы, акустика, оптика, қаржылық сауда талдауы, биология, медицина (ультрадыбыстық зерттеу (УДЗ) және компьютерлік томография), фармацевтика, химия, сандар теориясын (және, салдар ретінде, криптография), сейсмология, метеорология, океанология, картография, топография мен геодезия, архитектура, машина құрастыру, компьютерлік графика, кристаллография сынды салаларда қолданылады.

 АКТ қолдану дағдылары

Power Point презентациялары арқылы сыни тұрғыдан ойлау мен зерттеу дағдыларының дамыту.

Бастапқы білім

Негізгі тригонометриялық функцияларды анықтау білімі. Бірлік шеңберде тригонометриялық функцияның қасиеттерін анықтай білу, негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді және келтіру формулаларын өрнектердің мәндерін табуда, өрнектерді ықшамдауда, теңдіктерді дәлелдеуде қолдану.

Сабақтың түрі

Жаңа ұғымды меңгерту сабағы

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

1-сабақ.

Сабақтың басы 2 минут

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру.

Ресурстар

3 минут

15 минут

3 минут

12 минут

2 минут

ІІ. «Ой қозғау»

Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешуді білеміз. Енді күрделі тригонометриялық теңдеулерді шешу үшін тригонометрия формулаларын білуіміз керек. Қажетті формулаларды еске түсірейік. Ол үшін сіздерге формулалар жазылған бетшелер ұсынылады. Сіздер форулаларды толықтырып, сол формулалар бойынша топқа бөлініп, күрделі тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістерін топта талқылайтын боласыздар.

1-топ «Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырмасын көбейтіндіге түрлендіру формулалары»

2- топ «Көбейтіндіні қосындыға түрлендіру формулалары»

3- топ «Жарты бұрыштың формулалары»

Оқу мақсаты:

10.2.3.11 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық өрнектерді түрлендіру формулаларын қолдану арқылы шеше алу;

ІІІ. Топпен жұмыс:

Әр топқа тригонометриялық теңдеулер беріледі. Топ мүшелері өз топтарында талдап шығарып, беолгіленген уақыттан кейін постер қорғап тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістерін түсіндіреді.

  • Топ

Теңдеуді шешіңіздер:

Шешуі:

Жауабы:

  • Топ

Теңдеуді шешіңіздер:

Жауабы:

  • Топ

Теңдеуді шешіңіздер:

Шешуі:

Жауабы:

Кері байланыс. Бағалау.

Осындай күрделі тригонометриялық теңдеулерді шешуде басқа да тригонометриялық формулаларды қолдануымызға болады. Оған келесі есептерді шешу арқылы көз жеткізесіздер:

IV. Топпен жұмыс:

  • sin4x = 3cos2x

 

Дескриптор

1

Тригонометриялық формулаларды қолданады;

2

Өрнекті ықшамдайды;

3

Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алады;

4

Жауабын жазады;

Кері байланыс. Бағалау.

/

https://interneturok.ru/lesson/algebra/10-klass/preobrazovanie-trigonometricheskih-vyrazhenijb/preobrazovanie-summ-trigonometricheskih-funktsiy-v-proizvedenie-summa-i-raznost-kosinusov

А.Х. Шахмейстер

«Тригонометрия»

Оқу жоспары

10 сынып

Сабақтың соңы

3 минут

Үй жұмысы: №265

Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз.

«Сөйлемді жалғастыр» (дәптерге жазады).

  • Бүгінгі сабақта... білдім
  • … үйрендім
  • … қиындық ттуындады
  • … әлі де жұмыстануым керек

5. … маған қызық болды?

Шыныбеков «Алгебра» 10 сынып

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу