Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру арқылы салу. y=sinx функциясының графигін түрлендіру арқылы салу. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 10.1В Тригонометриялық функциялар | Мектеп: | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты- жөні: | |||||||||||||||
Сынып: | 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру арқылы салу. y=sinx функциясының графигін түрлендіру арқылы салу | |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.3.2 Түрлендіру арқылы тригонометриялық функциялардың графиктерін сала алады; | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | - Тригонометриялық функциялардың графиктерімен таныстыру; - Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру арқылы беру; | |||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Тригонометриялық функциялардың графиктерін сала біледі; Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру арқылы сала біледі | |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Төмендегі терминдерді қазақ, орыс және ағылшын тілінде қолдану.
| |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | ұжымдылық, шыдамдылық, әділдікке тәрбиелеу | |||||||||||||||
Жаһандық азаматтылыққа тәрбиелеу | Халықаралық әртүрлі дереккөздерінен алынған тапсырмаларды салыстыру арқылы тақырыптың жан-жақтылығын түсіну | |||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивтік құралдарды қолдану | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | |||||||||||||||
Бастапқы білім | Тригонометриялық функциялар, қасиеттері, графиктері | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Үй жұмысын тексеру 3. Сабақтың тақырыбын, мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау. | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин 15 мин | 4. Жаңа сабақ а) у = және у = функцияларының ең кіші оң периоды 2, б) у = және у =ctgx функцияларының ең кіші оң периоды. Периоды Т-ға тең периодты функцияның графигін салу үшін ұзындығы Т-ға тең кесіндіге функция графигін салып, алынған графикті ОХ осінің бойымен Т рет оңға, солға параллель көшіру керек. ( п- натурал сан). Тригонометриялық функциялар графиктерін түрлендіру: 1) f(х-а)+в функциясы графигін f(х) функциясы графигін ОХ осімен а бірлікке және ОУ осімен в бірлікке жылжытамыз. Онда: Егер а0, ОХ осімен оңға, ал а0-солға. Егер в 0, ОУ осімен жоғары, егер в0 , ОУ- төмен. 2) у = кf(х) функциясының графигін салу үшін у =f( х) функциясының графигін ордината осі бойымен к есе созу керек. Онда: Егер к1 к есе созу. Егер 0 к1 болса есе сығу керек. Презентация арқылы түсіндіру Практикалық бөлім (тақырыпты бекітуге арналған есептерді шығару) 5.Топтық жұмыс: Бекіту: Оқушылар төрт топқа бөлініп жұмыс жасайды. Төмендегі тапсырмалар әр топқа бөлініп беріледі. Тапсырмалар: 1)Әрбір функцияның графигін түрлендіру арқылы салыңдар. а) у =sin б) у =4 sinx в) у= sin(x+ ) г) у = sinх+2 2) Функциялар графигін салыңдар
| Презентация Қосымша 1 Алгебра және анализ бастамалары 10 сынып Ә.Н. Шыныбеков; Қосымша 2 Флипчарт, миллиметрлік қағаз | ||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | 6. Үй жұмысы: 60 беттегі №1-2 мысалдарды талдау. 7. Рефлексия : - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | Алгебра және анализ бастамалары 10 сынып Ә.Н. Шыныбеков; | ||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен жұмыс жасайды. Дифференциация жұппен жұмыс барысында өткізіледі. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі | Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс,жеке және жұппен жұмыс жасау арқылы өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау түрі қолданылады. | Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. | ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?