y=tg(x) және y=ctg(x) тригонометриялық функцияларының графиктерін түрлендіру. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тригонометриялық функциялар | Мектеп: Шымкент қаласы химия- биология бағытындағы Назарбаев Зияткеркерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ибрагимова А.Н. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | y=tg(x) және y=ctg(x) тригонометриялық функцияларының графиктерін түрлендіру | ||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.3.2 - тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала білу | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала біледі | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - тригонометриялық функциялардың графиктерін салу алгоритмін жазады; - графикалық кескіндеу арқылы тригонометриялық функциялардың қасиетін сипаттайды; - тригонометриялық функциялардың графиктерінің түрленуін түсіндіреді. Пәндік лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: көбейткіш a<0 болғанда y = а tg(x) графигі …..симметриялы бейнеленеді; y= tg (x-m) графигі… бойымен параллель көшіріледі, ... Егер m>0, график … жылжиды, Егер m<0, график …. жылжиды; у = f(х) + n функциясының графигі, мұндағы f(х) – тригонометриялық функция, …жоғары жылжиды; … төмен жылжиды. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ашықтық, өмір бойы білім алу | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар | Информатика | ||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта, ноутбуктер (GeoGebra бағдарламасы үшін), | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | y=tg(x) и y=ctg(x) тригонометриялық функциялар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 2 минут 7 минут | 1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушыларда сабаққа қажетті құралдардың болуын қадағалау. 2. Жаңа тақырыпқа қажетті алдыңғы білім. Математикалық диктант.
Бағалау:өзара бағалау Кері байланыс: жауаптар талданады (қажеттілігіне қарай) | Қосымша 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 13 минут 15 минут. | 3. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты. Жаңа сабақ. Топтық жұмыс. Оқушылар топтарға біріктіріледі. Әр топқа GeoGebra – да салу үшін келесі тапсырмаларды ұсынамыз: 1. , 2. , 3. 4. Әр топ оқушылары тапсырмаларын орындап болған соң өз қорытындыларын көрсетеді. Барлық оқушылар барлық топтың қорытындысын енгізе отырып, тірек конспектісін дайындайды Бағалау:өзара бағалау 5. Өздік жұмыс. Түрлендіру түрлерін бекіту үшін стандартты тапсырмалардан басқа, келесі форматтағы тапсырмалар ұсынылады (мұндағы 1 тапсырма - "білу және түсіну" дағдылары үшін, 2- қолдану, 3 - талдау): 1. Келесі функциялардың графиктерінің периодын табыңыз: 2. Егер периоды болса, онда b табыңыз 3. Графикті қанағаттандыратындай y=tgpx+q функциясынан p және q табыңыз: Бағалау:өзін-өзі бағалау | Қосымша 2 Қосымша 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Үйге тапсырма. Материалды бекіту үшін берілген функциялардың қасиеттерін сипаттау арқылы графиктерін салу ұсынылады. y=|ctgx|, y=tg|x| Рефлексия. | Қосымша 4 |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Қабілеті жоғары оқушыларда топтық жұмыста өзінің ой пікірлерін айтып, дамытуға мүмкіндігі болады және оның басқа оқушыларға үлгі болуына басқа оқушылардың үлгілі оқушыға қарап сап түзуіне немесе өзіндік үлгі болуларына жағдаяттар жасалады. | Оқушылардың жұмыстарды тексеру барысында өзара бағалауды және өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. | Оқу процесінің барлық күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын. Ол қызықты математикалық сұрақтардан, мадақтаудан тұрады. Ноутбуктармен жұмыс жасау барысында дұрыс, қауіпсіз жұмыс жасауы бақылауда болады. | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Грузия қазақстандықтарға білім грантын бөлді
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды